Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kultūros centras puošiamas vitražais

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2012-01-24

Klaipėdietis menininkas vitražo meistras Virgilijus Bizauskas, sukūręs Kretingos kultūros centro vitražą–logotipą „Lyra“, ėmėsi restauruoti ir senąjį, kopiant laiptais kretingiškiams įprastą matyti, vitražą „Žilvinas“.

Kretingos kultūros centro vadovas Pranas Razmus džiaugiasi, kad restauruotas garsaus Lietuvos vitražo meistro Stasio Ušinsko paveikslas „Žilvinas“ vėl puoš laiptinės sieną.

Geltonai žalių sodrių spalvų vitražas, vaizduojantis stilizuotą lyrą, neseniai papuošė atnaujintos kamerinės Kretingos kultūros centro salės, į kurią kretingiškius ketinama pakviesti švęsti Vasario 16-ąją, galinę sieną.

„Lyra“, jo autoriaus teigimu, sukurtas klasikine – kada stiklo detalės tvirtinamos švino juosta - bei tifani – stiklą jungiant plona vario juosta – technika.

„Lyra yra mūsų centro simbolis. Jį kažkada perėmėme iš Kultūros skyriaus: lyros logotipą naudojame ir savo dokumentuose, antspauduose, - teigė Kretingos kultūros centro direktorius Pranas Razmus. - Ant pastato fasado taip pat iškelta kretingiškio Viktoro Baločkos iš metalo nukaldinta lyra.“

„Šis kūrinys atsirado ne šiaip sau – jau prieš keturis dešimtmečius, kai pastatė kultūros namus, ant jo galinės sienos buvo sumontuotas didžiulis, manoma, legendinio Lietuvos vitražo meistro, dailininko bei lėlininko Stasio Ušinsko sukurtas vitražas „Žilvinas“. Mums norėjosi tęsti vitražo tradiciją, kad darbai sudarytų vientisą meninį ansamblį, todėl sienų puošybai ir pasirinkome šio žanro kūrinį“, - kalbėjo P. Razmus.

Tikrasis vitražo grožis atsiskleidžia tuomet, kai šviesa krinta natūraliai iš lauko: montuojant naująjį kūrinį „Lyra“ jo autorius V.Bizauskas atliko įprastą užduotį. Tačiau 3 x 2,5 m dydžio senasis „Žilvinas“, kažkada įmontuotas į galinę pastato sieną, ir po restauravimo pasiliks senojoje vietoje. Taip reikalingą natūralią šviesą užgoš mūras, todėl jį sumanyta apšviesti dirbtinai.

„Žilvinas“ yra tik didžiulio darbo fragmentas: jo dalys kažkada puošė vidines Kretingos kino teatro sienas. Šiandieną sunku pasakyti, kodėl šis kūrinys buvo išdraskytas ir sumontuotas dviejose vietose. Gal visas kino teatre nesutilpo“, - svarstė vitražą restauruojantis V.Bizauskas.

Šis stiklo paveikslas, anot P.Razmaus, Kultūros centrui jau kėlė nerimą, nes jo detalės galėjo bet kada pažirti iš suklypusio rėmo. Keturis dešimtmečius nuolat žmonių praeinamoje vietoje kabėjęs kūrinys laiko ir žmonių gerokai apgadintas: kai kurios stiklo detalės išdužusios, stiklo plokšteles jungiantis metalinis rėmas išsiklaipęs, kai kur išlaužytas.

„Spalvotas detales nuvalysiu ir įstatysiu atgal į rėmą, kad būtų kuo mažiau intervencijos. Teks atkurti ir rėmą“, - klaipėdietis menininkas tikino, jog restauruoti seną kūrinį yra nepalyginamai sunkiau, negu sukurti naują. Atskiras vitražo detales jis vežasi restauruoti į dirbtuves, o atkurtas išsyk sugrąžina į rėmą.

Naujasis vitražas „Lyra“ kainavo 3 tūkst. Lt, o „Žilvino“ atkūrimas kainuos apie 10 tūkst. Lt. Šie darbai finansuojami iš Kultūros centro renovacijai skirtų lėšų.

Jau renovuotos pagrindinės Kultūros centro patalpos, laukiama patvirtinant lėšų – apie 700 tūkst. Lt - atnaujinti likusias patalpas: I bei II aukštų fojė prie šokių salės ir šokių salei, III aukšto parodų salei.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas