|
Vydmantuose kvepia žuvimi
Nuo šiol Vydmantuose galima įsigyti šviežios bei rūkytos žuvies. Čia duris atvėrė nauja uždarosios akcinės bendrovės “Taurys” žuvies parduotuvė. Šalia įsikūrė ir žuvies apdirbimo cechas. Žuvį ruošia pagal savo receptus Pasak bendrovės vadovės Ainos Kučinskienės, ji ir anksčiau turėjo patentą prekiauti žuvimi. Žuvį pirkdavo Klaipėdoje, o parduodavo Palangoje. Tačiau toks kraustymasis su dėžėmis atsibodo ir buvo nuspręsta rimčiau imtis šio verslo. Vydmantuose ji išsinuomojo anksčiau buvusios ir gerą vardą turėjusios mėsos parduotuvės patalpas. Pagal visus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos reikalavimus įrengti žuvies valymo, rūkymo, sūdymo cechus bei kitas patalpas, iš viso užimančias apie 400 kvadratinių metrų, nebuvo lengva. Bet, pasak A.Kučinskienės, šios tarnybos žmonės buvo geranoriški, negailėjo patarimų, todėl vyko nuoširdus bendradarbiavimas. Dabar čia įrengti šiuolaikiški cechai, pagalbinės patalpos. Nors darbuotojų nedaug – apie dešimt, bet įrengtas ir poilsio kambarys, kur jie gali užkąsti ir pailsėti. Žuvį bendrovė perka iš žvejų bei įvairių firmų. Parduotuvėje galima įsigyti per dvidešimt rūšių vien atšaldytos ar šviežios žuvies gaminių: starkio, menkės, jų filė, upėtakių, lašišos, plekšnės ir kt. Didžiulis ir karštai bei šaltai rūkytų žuvų pasirinkimas.
Pasak A.Kučinskienės, iš pradžių pradėję nuo mažesnio asortimento, dabar kas dvi savaites paruošia po naują gaminį. - Nesinaudojame svetimais žuvies paruošimo receptais. Viską kuriame patys,- sakė pašnekovė. Ar skani bus rūkyta žuvis, priklauso nuo įvairiausių dalykų: koks medis naudojamas rūkant žuvį, kaip jis išdžiūvęs, kokio senumo. Įtakos gali turėti net rūkymui naudojamų medžių dydis. Seni žvejai žino įvairiausių rūkymo paslapčių: pavyzdžiui, obels mediena padeda išgauti rausvą starkio spalvą. „Kartą išgavome ryškią spalvą, tad pirkėjai manė, jog starkis nudažytas”,- sakė A.Kučinskienė. Žuvies skonis priklauso ir nuo darbuotojo, rūkančio žuvį. Pašnekovė įsitikinusi, jog žmogus savo darbą turi išmanyti ir mėgti. Keičiantis rūkymo technologijai, įrenginiams, reikia nuolat mokytis. Šaltas žuvies rūkymas - sudėtingesnis už karštą ir reikalaujantis daugiau pastangų. Sūdant žuvį, taip pat stengiamasi išgauti gerą jos skonį, o ne kad būtų „kaip muilas“ ar vien druska. Bendrovės „Taurys“ žmonės, ruošdami gaminius, nenaudoja jokių cheminių priedų, pagerinančių spalvą ar padedančių žuviai ilgiau išsilaikyti. - Norime, kad mūsų žuvį galėtų valgyti ir vaikas, ir pagyvenęs žmogus,- sakė A.Kučinskienė.
Pašnekovė sakė, jog ir prekiaudama Palangoje, pati tikrindavo kiekvieną žuvį. Viskas daroma, kad žmogus, užsukęs į parduotuvę, iš jos visada išeitų nešinas šviežia žuvimi. Kad esant draudžiamam vienokios ar kitokios žuvies gaudymo periodui jos netrūktų, planuojama iš anksto apsirūpinti tos rūšies žuvimi. Bendrovės vadovė laikosi tos nuomonės, kad pradėti prekybą reikia nuo mažesnio asortimento ir gerai įsisavinus technologiją. Vėliau asortimentą tikimasi papildyti. Tačiau, anot A.Kučinskienės, kažin ko ir nebepadarysi - vietos mažoka. Įsteigus žuvies apdirbimo cechą ir atidarius parduotuvę ,Vydmantuose atsirado darbo vietų. Pirmiausia dirbti buvo siūloma vietiniams. Bet norą dirbti pareiškė tik trys vydmantiškiai. Vydmantų gyventojai, iš pradžių įtariai žiūrėję į žuvies cechą ir parduotuvę, dabar nurimo: ne tik sutvarkyta aplinka, bet parduotuvėje kasdien galima įsigyti ir šviežiai pagamintos žuvies. Šviežios menkės kilogramas čia kainuoja 5,5 Lt, rūkytos strimelės - 6 Lt, rūkyto upėtakio - 28,8 Lt. Parduotuvę spėjo pamėgti moksleiviai, kurie pajuto rūkytų kalmarų skonį. Čia už litą galima gauti mažytį kalmarą, o kalmaro „kojytės“ kainuoja dar mažiau. Vietiniai labiausiai perka nebrangią - „ledinę“ - žuvį. Tačiau yra ir tokių, kurie net iš anksto užsisako ungurių ar kitų brangių žuvų. Kad pritrauktų daugiau pirkėjų, parduotuvė dirba be poilsio dienų.
|