Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Bulvių pirkėjai laukia eilėje

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-10-17
Mažesniu bulvių derliumi A.Leišienė nesiskundžia,- nuostolį kompensuoja išaugusi kaina.

- Bulvių poreikis nerealus, vagia nerealiai, trūksta darbininkų, o jų viliojimas didesne alga nepasiteisina, todėl, kad dauguma nori uždirbti, o ne dirbti,- sakė rajone daugiausia - 22 ha - bulvių auginanti ūkininkė Aurelija Leišienė.

Kai vieni dejuoja dėl šiemetinės sausros grūdinių, taip pat ir bulvių derliui padarytų nuostolių, Aurelija Leišienė patenkinta savimi, kad šiek tiek pergudravo įnoringą gamtą. “Bulvėms aukojau grūdines kultūras, jų papildomai nebetręšdama. O bulves popinau “Kemiros” papildais, kad tik jos nežūtų. Išsaugojau bulves ir ūkį, nes, jeigu ne bulvės, būtume likę be pajamų”,- teigė ūkininkė.

Nors šiemetinis bulvių derlius perpus mažesnis negu 2005 metais, kuomet iš 1 ha kasė po 30 tonų, tačiau šį praradimą atperka gerokai šoktelėjusi bulvių kaina. A.Leišienė bulves parduoda po 70-90 ct už kilogramą. Turguje perpardavėjai kainą pakelia iki 1,40-1,50 Lt už kilogramą. Į klausimą, kodėl nemažą pelno dalį atiduoda prekiautojams, A.Leišienė sakė: “Kiekvienas turi dirbti savo darbą. Turgininkai ima didelius kiekius.

O su pavieniais pirkėjais - vien laiko gaišimas ir sveikatos eikvojimas. Pusę valandos telefonu turi aiškinti apie tą bulvę - tiks, netiks ji cepelinams. Dar atvažiavę gaišina ir nuperka maišiuką-du”.

Į A.Leišienės ūkį užsukęs be perspėjimo, bulvių iškart nenusipirksi. Nebespėja prikasti, toks yra didžiulis poreikis. Daug bulvių iš ūkininkės nuperka I.Norkaus įmonė “Kretingos maistas”, A.Leišienės laukuose išaugintas bulves žmonės valgo net Akmenėje, Suvalkijoje.

Bulvių plotai Lietuvoje kasmet mažėja, anot A.Leišienės, geometrine progresija. Štai 2005 metais šalies ūkininkai jų buvo deklaravę 73 tūkst. ha, šiais - 57 tūkst. ha. Bulves iš Lietuvos laukų guja ne tik gamtos kaprizai, bet ir geometrine progresija augantys biurokratiniai reikalavimai. Bulvės metinis kelias tarp lauko ir sandėlio turi būti pažymėtos net trijuose žurnaluose. Be šūsnies dokumentų užaugintas bulves draudžiama parduoti tiek turguje, tiek kitiems pirkėjams. A.Leišienė pripažino, jog yra girdėjusi apie tai, kad vertelgos apsirūpina reikalingais dokumentais ir į Lietuvą veža bulves iš Baltarusijos bei pardavinėja jas kaip išaugintas Lietuvoje.

Klaipėdos regioninio augalų apsaugos ir karantino punkto direktorius Antanas Jaugelis teigė negalįs visu šimtu procentų garantuoti, kad tokių “suklastotų” bulvių nėra prekyboje. “Turėjome tokios informacijos, tikrinome pas įtartiną asmenį, bet tas faktas nepasitvirtino”, - sakė jis. Baltarusiškos bulvės pavojingos ir dėl šioje kaimyninėje šalyje išplitusio žiedinio bulvių puvinio.

Ne visi perka bulves. “Tokių įžūlių vagių, kaip dabar, anksčiau dar nebuvo. Savaitgalį kasam bulves. Atvažiavo su neprasta mašina, įsilipo į prikrautą bulvių priekabą ir ramiai renkasi. Neina nugint, aiškina: “Čia gi kolūkio”. Daktaruose pereina per mūsų svogūnų, morkų, bulvių laukus ir dar prisirenka kaimyno Bričkaus kopūstų. Aiškina: “Ar tau gaila”,- pasakojo A.Leišienė. Ūkininkė šmaikštavo, jog nebesumanydama, kaip įveikti vagišius, pradės juos fotografuoti ir tarsis su “Pajūrio naujienomis” dėl fotogalerijos laikraštyje atidarymo.

Ūkyje dirba 18 žmonių. A.Leišienė susitaikė su darbininkų pravaikštomis. “Šiandieną šešios atėjo, kurios buvo dingę savaitę. Pats darbymetis. Neišvariau, neturiu pasirinkimo, ir jie tą žino”,- kalbėjo ūkininkė. Dažniausiai darbininkai dingsta, kai gauna avansą, algą. Yra tokių, kurie nori įsidarbinti be dokumentų, nes yra prasiskolinę, bijo, kad nesusektų kreditoriai.

A.Leišienė su vyru Antanu daržovių ūkį šalia Kretingos įsteigė prieš devynerius metus. Abu miestiečiai, ne žemės ūkio specialistai atlaikė ne vieną rajono ūkininko pašaipą. Šiandieną A.Leišienės daržovių ūkis yra pripažintas Respublikoje. Ar nesigaili, kad pasuko į žemės ūkį? “Su bulvėmis paprasčiau. Kokio papildo reikia žmonėms, kad jie sąžiningai dirbtų pas ūkininką - nežinau”,- prisipažino A.Leišienė ir prasitarė, jog vis dažniau apninka mintys mesti ūkį ir grįžti su vyru Antanu į Klaipėdą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas