Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Kita erdvė“ – reveransas teatro mylėtojams

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2011-10-14

Šiandien, spalio 14-ąją, startuoja tradicinis Kretingos Egidijaus Radžiaus teatro renginys „Kita erdvė [30] Vakarų krantas“. Vienos iš festivalio rengėjų režisierės Eglės Miškinytės žodžiais, skirtingai negu ankstesniais metais, kai į programą būdavo įtraukiamas šokis, improvizacijos, koncertai bei parodos, šiemet duoklė bus atiduota išskirtinai tik teatrui.

Festivalis – ne tradicinėje erdvėje

„Pati festivalio idėja reikalauja, kad jis vyktų kitokioje – netipiškoje – erdvėje. Šiemet realizuoti šį sumanymą apsunkina vykstantys Kultūros centro renovacijos darbai, tad ir ligi žiūrovų salės teks nukakti pro kitokią erdvę - šalutinius įėjimus. O mano režisuotas premjerinis spektaklis „Šeštadienio laikraštis“ bus rodomas buvusiame dekoracijų sandėlyje“, - kalbėjo E.Miškinytė.

Kretingos E.Radžiaus teatro premjera „Šeštadienio laikraštis“ – tai buitinio realizmo žanro spektaklis, kur žiūrovas galės į kito gyvenimą pažvelgti tarsi per rakto skylutę. „Tai – vadinamosios ketvirtosios teatro sienos, skiriančios žiūrovą nuo scenos, laužymas: kada aktoriai nebendrauja vien tarpusavyje, o eina į žiūrovą. Šiuo atžvilgiu tradicinio teatro nebus - žiūrovai nesėdės kėdėse didelėje scenoje“, - būsimą premjerą apibūdino režisierė.

Tai – jau antrasis jaunos režisierės sukurtas premjerinis spektaklis Kretingos E.Radžiaus teatre. Prieš dvejus metus ji sukūrė klasikinį miuziklą „Ikarus“, kurį aktoriai atliko išvien su Kretingos kameriniu choru.

Antroji premjera, skirtingai nuo didelių užmojų miuziklo, bus nedidelės apimties ir gana uždaras spektaklis. Jame vaidins Pranciškonų gimnazijos teatro studijos išugdytos jaunosios aktorės Rūta Kumpytė ir Gerda Simonavičiūtė, režisūros studijas baigiantis Kęstutis Bručkus bei teatro senbuviai Laima Jančauskienė, Diana Žukauskaitė bei Antanas Jonaitis. Ir pirmąkart prie teatro prisilies Vytautas Tenkutis - žmogus, atėjęs iš verslo pasaulio.

Du spektakliai vaikams

Šiųmetinis festivalis „Kita erdvė“, E.Miškinytės teigimu, išskirtinis ir tuo, kad dėmesys bus skiriamas ir jaunajam žiūrovui, jo teatrinio meno ugdymui – bus parodyti net 2 vaikiški spektakliai: savitos ir jau išpopuliarėjusios ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje bei pelniusios Auksinį scenos kryžių Cezario grupės (režisierius Cezaris Graužinis) spektaklis „Lai lai lai“ bei Kauno mažojo teatro spektaklis „Kreivos daiktų istorijos“.

Spektaklis „Lai lai lai“ – tai tarsi mitologijos pradžiamokslis, skirtas vaikams iki 7 metų. Jame gausu patrauklių stebuklingų personažų iš Jono Basanavičiaus, Norberto Vėliaus, Marijos Gimbutienės surinktos lietuvių tautosakos. Tai – žaismingas ir lengvai suprantamas spektaklis visai šeimai, siekiant atverti mitologijos ir teatro pasaulį patiems mažiausiems.

„Kreivos daiktų istorijos“ – pasaka vaikams, sugrąžinanti tikėjimą stebuklais, parodanti vaikams sudėtingą suaugusiųjų pasaulį. Keistais daiktais – lyg šie būtų gyvi - atskleidžiama, kaip aplanko pirmoji meilė, užvaldo gobšumas, auga įtampa šeimos santykiuose.

Pranciškonų dovana miestui

Netradicinėje erdvėje – Pranciškonų vienuolyno reflektoriuje – bus parodyta literatūrinė–muzikinė kompozicija „Tau, tavo laimei, tavo karalystei“, skirta vienai iškiliausių Europos moterų – Prūsijos karalienei Luizei. Šią kompoziciją parengė klaipėdietės: aktorė Regina Šaltenytė, solistė Rita Petrauskaitė, pianistė Inga Maknavičienė ir filologė Jovita Saulėnienė. Šį nemokamą spektaklį kretingiškiams dovanoja broliai pranciškonai.

Suaugusiesiems Kauno mažasis teatras atveš vienos dalies pjesę „Belgrado trilogija“ („Su Naujais metais, Ana“), atskleidžiančią trijų emigracijoje – Čekijoje, JAV ir Australijoje – gyvenančių žmonių istorijas, vykstančias vienu metu.

O Cezario grupė kretingiškiams parodys vadinamąjį spektaklį–antidepresantą apie šiuolaikinę lietuvišką tapatybę „Drąsi šalis“, kuriame ieškoma atsakymų į klausimus: apie ką svajoja statistinis jaunas žmogus, kaip jis kuria savo asmeninį gyvenimą ir ką reiškia gyventi Lietuvoje čia ir dabar.

Be šių kolektyvų festivalyje dar dalyvaus Telšių Žemaitės dramos teatras, kuris atveš pjesę, sukurtą pagal tikrus faktus „Pykšt pokšt ir tu negyvas“. Amerikos mokykloje mokinys nušovė savo tėvus ir iššaudė klasės draugus. Pjesėje bus bandoma atsakyti į klausimus, kodėl taip atsitiko. Šis spektaklis turėtų būti žiaurumo ir teroro tarp paauglių prevencija.

Paklausta, kaip pavyksta privilioti tokius žinomus teatro kolektyvus vaidinti mūsų miesto scenoje, E.Miškinytė atsakė, jog jau pavasarį patys teatralai pradeda skambinti ir siūlyti savo kūrinius: „Nebijo pasisiūlyti ir profesionalūs teatrai, - jie žino, kad Kretingoje yra teatrinio judėjimo tradicijos, smalsūs žiūrovai ir gera teatro scena. Spektaklius leidžiama pasirinkti, - šiuo metu populiariausia yra socialinė tematika su komiškais elementais, saviironija. Todėl ši tematika ir bus „Kitos erdvės“ jungiamoji grandis“, - akcentavo E.Miškinytė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas