Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar turite atsargų ekstremalioms situacijoms?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Moliūgo šventė

Amerikos fermeriai niekuo nenustebino

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2006-09-15

Nijolė Pielikienė grįžo iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kur beveik savaitę kartu su Lietuvos ūkininkų grupe lankėsi Niujorko valstijos karvių fermose.

Nijolė ir Stasys Pielikiai Ankštakiuose turi šimto karvių fermą, kurioje naudoja firmos “Devalis” tiekiamą melžimo įrangą. Pasaulyje žinoma firma “Devalis” savo produkciją parduoda ir Amerikos ūkininkams, ten turi firmos atstovybes, reprezentacines melžiamų karvių fermas. Pažintinę kelionę į JAV “Devalis” Lietuvos ūkininkams organizavo ne pirmą kartą.

Jungtinėse Amerikos Valstijose N.Pielikienė lankėsi pirmąsyk. Prie Niagaros krioklio.

Niujorko valstijoje nebūna šaltų lietuviškų žiemų. Šilta, drėgna. Klimatas netinka grūdinėms kultūroms auginti. Karves laikantys fermeriai augina kukurūzus silosui ir liucerną žaliam pašarui. Fermose įrengti kondicionieriai, kurie tokiame klimate yra būtini. Pas mus gi kondicionieriaus, N.Pielikienės pastebėjimu, reikėtų savaitę kitą per metus. Dėl šilto klimato fermų pastatai - atvirais šonais, kurie, esant reikalui, užleidžiami tentais. Tenykštės karvių fermos lietuviškas lenkia dydžiu. Vienoje fermoje laikoma 1000 ar 2500 karvių. N.Pielikienė patikino, jog visa, ką turi Amerikos fermeriai, nebėra naujiena Lietuvos ūkininkams. Tos pačios technologijos, silosas laikomas tranšėjose. Teko matyti silosą ir vadinamosiose polietileno rankovėse. Tačiau tokiose rankovėse silosą jau gamina kaimynai skuodiškiai. Penkios, šešios karvidės sujungtos koridoriais, kuriais karvės pasiekia melžimo aikštelę. Tokia koridorių sistema Lietuvoje jau irgi įdiegta - Lompėnuose, Pagėgių krašte.

N.Pielikienė daugiausia pasimokė praktiškų dalykų, juos užfiksavo ir savo fotoaparatu. Štai atvesti veršiukai tris savaites laikomi ant skaldelės, kurią po to fermeris išvalo ir supila į kelią. Gardą išdezinfekuoja, pila naują skaldelę. Veršiukų gardams kreikti naudoja ir šiaudus, pjuvenas, popierių.

Įsagai įskaitomi iš tolo.
Amerikiečiai laiko Holšteino veislės karves. Per laktaciją (305 dienos) iš vienos karvės primelžia nuo 10 iki 12 tūkstančių litrų. Dauguma melžimo aikštelių yra paralelinės, melžimo aparatai karvėms uždedami iš užpakalio pusės. Karvės yra be uodegų. Uodegos nunyksta ant jų užmovus specialų žiedą. 2500 karvių fermoje yra 50 vietų melžimo aikštelė. Dirba penki melžėjai, kiekvienam jų tenka pamelžti po 500 karvių. Iš amerikiečių vertėtų pasimokyti karvių numeravimo. Numeriai užrašyti stambiais skaičiais, kurie įskaitomi iš tolo, nuo pusės fermos. Tam, kad sužinotum mūsuose karvės ausyje įsegtą numerį, turi kone įsitverti į gyvulio ausį. Ypač būna sunku įžiūrėti numerį, kai karvės rujoja.

N.Pielikienė teigia įsitikinusi, jog ūkininkauti Lietuvoje yra taikomi griežtesni reikalavimai. Pavyzdys - atviros srutų duobės prie fermų, kurių dugnas nėra išklotas jokia plėvele, kaip to reikalaujama iš mūsų ūkininkų. Pabuvojusi penkiose amerikiečių fermose ūkininkė teigia, jog kai kurios fermos Lietuvoje ne prastesnės už tenykštes.

Fermeriai kolegas iš Lietuvos priėmė taip pat, kaip europiečiai: atėjo su darbiniais rūbais, papasakojo, mūsiškiai jiems įteikė dovanų už sugaištą laiką, ir atsisveikino. Jokių vaišių, kaip mes vis dar esame įpratę.

Pro N.Pielikienės akis ir fotoobjektyvą nepraslydo ir amerikiečių puoselėjamos aplinkos grožis. Itin įsiminė atviros, be jokių tvorų, fermerių sodybos. Ūkininkai iš Lietuvos turėjo galimybę pamatyti Niujorko ir valstijos įžymybes.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas