Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar įsigytumėte obligacijų šalies gynybai stiprinti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rugsėjo 9-oji diena ypatinga tapo ne tik šimtams „HBH - Juozo alaus“ darykloje susirinkusių sportininkų, kurie varžėsi 770-osioms Saulės mūšio metinėms skirtose IX respublikinėse krepšinio varžybose. Varžybų atidaryti bei Žemaitijos vėliavą, apskraidintą aplink visą pasaulį, teisėtiems šeimininkams J. ir R.Matulevičiams sugrąžinti atvyko ir buvęs Lietuvos Respublikos Prezidentas Rolandas Paksas.

Žibininkuose plevėsavusią, nugairintą pajūrio vėjų vėliavą, apskraidinęs aplink Žemę, R.Paksas (priekyje) grąžino Radai ir Juozui Matulevičiams.

Juozas Matulevičius sakė, jog mintis, kad Žemaitijos vėliava turėtų keliauti aplink pasaulį kartu su R.Paksu, kilo pasitarus su partijos Tvarka ir Teisingumas (liberalai ir demokratai) Kretingos skyriaus pirmininke Aldona Stasiulaitiene. J.Matulevičius juokavo, jog jį, tuo metu sirguliuojantį, į Telšius nuvežė tiesiog „gulintį“.

Birželio devintąją, skrydžio išvakarėse Žemaitijos vėliavą iš J.Matulevičiaus rankų R.Paksas gavo pačią pirmąją.

Vėliau, po iškilmingos ceremonijos Telšiuose, kur buvusiam Prezidentui buvo suteiktas miesto garbės piliečio vardas, R.Paksui aplink pasaulį patikėta skraidinti ir Telšių miesto vėliavą. Taip visos trys vėliavos - Lietuvos, Žemaitijos bei Telšių miesto - lydėjo pilotus skrydžio vienmotoriu lėktuvu SM-2000 „Phoenix“ metu.

R.Paksas, mielai sutikęs aplink pasaulį apskraidinti Žemaitijos vėliavą, juokavo, jog J.Matulevičius tądien net 50 l savo alaus statinę į lėktuvą bandė įsiūlyti, kai pilotai tuo metu skaičiavo kiekvieną į lėktuvą dedamą gramą ir net dėl batų porų skaičiaus derėjosi.

Kelionė aplink pasaulį, kuri prasidėjo birželio 10-ąją dieną Vilniaus Dariaus ir Girėno aeroklubo aerodrome Kyviškėse ir truko 47 dienas, pareikalavo drąsos ir ištvermės. Kartu su Rolandu Paksu pasaulį „įveikinėjo“ ir jo bičiulis lakūnas Vladimiras Makagonovas. R.Pakso teigimu, lėktuvas buvo valdomas paraleliai. V.Makagonovas labiau rūpinosi navigacija, o R.Paksas pilotavo.

R.Paksas sakė, jog neįmanoma nupasakoti ar išskirti tam tikrų įvykių - viskas šioje kelionėje buvo reikšminga, juk apskrietas visas pasaulis.

Pačios baisiausios skrydžio akimirkos Prezidentas taip pat nedrįso įvardinti. Buvo visko: tiek biurokratinių kliūčių, tiek nesklandumų dėl prastų oro sąlygų, tiek ir mechaninių gedimų. Prezidentas neslėpė, jog baimė lydėjo visos kelionės metu.

„Kai žmogus iššoka su parašiutu ir nusileidęs sako, jog nebijojo - neabejotinai meluoja. Drąsus yra tas, kuris, nors ir bijo, tačiau vis tik daro tai, ką nori. O jei tau dar ir Dievas padeda - gali būti tikras, jog viskas bus gerai“, - sakė R.Paksas.

Prezidento žodžiais, visoms šalims, kurių oro erdvę ketinta kirsti ar kuriose ketinta nusileisti, apie lietuvių skrydį aplink pasaulį buvo pranešta ir, rodos, viskas turėjo būti suderinta.

„Žinoma, kliūčių atsirado. Pavyzdžiui, reikalą išpūtė Jungtinių Amerikos Valstijų pareigūnai. Dispečeriai pasitaikė itin skrupulingi. Oro uostas, kuriame turėjome nusileisti, neveikė, o dispečeriai niekaip nesugebėjo mums apie tai pranešti. Buvome priversti sukti ratus virš oro uosto, tuo sukeldami įtarimų. Kai nusileidome, pareigūnai mūsų jau laukė“, - pasakojo R.Paksas.

Jungtinių Amerikos Valstijų pareigūną nustebino egzotiškų šalių įrašai R.Pakso pase - tai jam asocijavosi su galima kontrabanda. Tačiau, kai Rolandas paaiškino, jog į dalį šių egzotiškų šalių jis vyko kaip valstybės vadovas, o į kitas - dar tik ruošiasi skristi, R.Paksui pirmą kartą per šią kelionę nereikėjo pildyti emigracinio lapelio - tai už jį padarė pats pareigūnas.

„Nesvarbu, kad į mus iš pradžių vis tiek žiūrėjo kaip į nusikaltėlius, būtent Amerikoje galėjome pajausti, ką žmogus reiškia žmogui, ir kaip jis sutinkamas“, - sakė R.Paksas.

Prezidentas prisiminė, jog paklausus, kur čia būtų galima pavalgyti, vienas iš vietinių netgi savo mašinos raktelius patikėjo, kad lietuviai galėtų pasiekti užkandinę ir ten papietauti. Apie tokį paprasto žmogus svetingumą ir pasitikėjimą užsieniečiais Lietuvoje, buvusio Prezidento nuomone, negali būti nė kalbos.

R.Paksas prisipažino, jog skrydžio metu nuolat jautė gimtinės trauką. Nusileidus Egipte, jau pasijuto kaip namie. Anot Prezidento, pilotuojant lėktuvą, patiriama nuolatinė įtampa. Bet koks, nors ir minimalus atsipalaidavimas, gali baigtis nelaime, o išlaikyti susikaupimą artėjant namų link - vis sunkiau.

„Ypač stipriai tai jutau skrisdamas iš Vengrijos į Lietuvą. Europinis oras, geras matomumas, leidžiantis stebėti nuostabų kraštovaizdį, sustiprėjęs namų ilgesys – visa tai sukelia tam tikros ekstazės būseną. Jai pasiduoti - labai pavojinga“, - pasakojo R.Paksas.

Iš viso pilotai ore praleido 189 valandas, nuskrido apie 55 tūkst. km. Įveikė tris vandenynus, iš kurių didžiausius ragus parodė savo vardo visiškai nepateisinęs Ramusis. R.Paksas ir V.Makagonovas perskrido 36 šalis penkiuose žemynuose, 26-iose iš jų buvo nusileidę. Nusileidimas Kyviškių aerodrome įgulai buvo 51-asis.

Šis skrydis kainavo virš 80 tūkst. eurų. R.Paksas čia pat pažymi, jog kelionės kainą pirmiausia jam buvo apie 10 numestų kilogramų, tačiau tuo pačiu padovanojo ir dvejus metus brandintos vienos iš didžiausių svajonių įgyvendinimą. R.Paksas prasitarė, jog jam labai patinka vienas posakis - žmonės verkia, nes negali įgyvendinti vieno ar kito troškimo. Tačiau pirmiausia juk reikia norėti ir norėti taip, kad įsipjovus pirštą iš ten tekėtų ne kraujas, o norai.

Rolandas sakė, jog ir jo prosenelis, ir senelis, ir jis - tikri žemaičiai, todėl aplink pasaulį skraidinti Žemaitijos vėliavą buvo didelė garbė.

Anot Prezidento, vėliavų kiekvieno nusileidimo metu pilotai specialiai nedemonstravo. Lietuvos vėliava būdavo iškeliama, tačiau tikrai ne visur.

„Juk kartais atsitikdavo taip, kad kuriame nors oro uoste mūsų „mažylis“ nutūpdavo šalia didžiulių boingų. Kartais ir remonto mūsų lėktuvui prireikdavo. Tokiais atvejais mūsų šalies vėliavos nuspręsdavome nekelti “, - sakė R.Paksas.

Pirmojo lietuvio, apskriejusio aplink pasaulį, žodžiais, esmė yra ne ta, kiek kartų buvo ar nebuvo iškeltos vėliavos. Svarbu tai, kad jos, kartu su visų išlydėjusiųjų širdimis, apskriejo visą pasaulį.

Iškilmingų vėliavos sugrįžtuvių į jos tikruosius namus – pas Radą ir Juozą Matulevičius – netemdė nei lietus, nei blogos nuotaikos. Atvykusį R.Paksą pasitiko fanfaros ir šimtai susirinkusiųjų. Žemaitijos vėliava “HBH-Juozo alaus” daryklos kieme kabėjo visų tądien vykusių sporto varžybų metu, ir kai kurių sportininkų teigimu, neabejotinai nešė sėkmę.

Po pusantro mėnesio vėl į savo rankas Žemaitijos vėliavą paėmęs J.Matulevičius pažadėjo, jog ji bus eksponuojama po stiklu pačioje garbingiausioje alaus daryklos vietoje. J.Matulevičius taip pat išreiškė viltis, jog po vėliava atsidursiančios raidės, žyminčios Žemaitijos didvyrio, įveikusio pasaulį, vardą ir nuopelnus, kada nors virs auksinėmis.

R.Pakso ir V.Makagonovo skrydis aplink pasaulį buvo 123-iasis nuo 1924 metų, kai įvyko pirmoji tokia žmogaus kelionė.

Viktorija VAŠKYTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas