Pajūrio naujienos
Help
2022 Spalis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas

Rūdaitiškių ūkį nusiaubė kruša ir sniegas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-09-01
Naktį, pasak rūdaitiškės Mildos Viluckienės, jų kiemu galėjai rogėmis važiuoti. Įdienojus ledo samplaikos dar laikėsi palei tvartus. Šeimininkė sakė, jog tokios keistos vasaros per savo gyvenimą neatmenanti: lietus pirmąkart nulijo tik naktį prieš praūžiant stichijai.

Naktį iš pirmadienio į antradienį, apie 3.30 val., Rūdaičių pakraščiu prasiautė gamtos stichija, kliudydama Mildos ir Juozo Viluckų ūkį. „Pakilo smarkus vėjas, nugriaudėjo griaustinis ir staiga prapliupo liūtis. Galop pasipylė kruša. O garsas! Galvojom – pasaulio pabaiga. Visa tai truko apie 10 minučių. Nurimus stichijai, kieme sniego buvo tiek, kad rogėmis galėjai važiuoti“, - apie nakties nuotykį pasakojo M.Viluckienė.

Po keleto valandų, jau plieskiant kaitriai rytmečio saulei, moteris rodė saulėkaitoj kiemo gale, palei tvartus, ir gėlynuose išsilaikiusias aptirpusių, bet dar žirnio dydžio ledų samplaikas. Pasak jos, iš dangaus pasipylę ledo gabalai buvo maždaug 1 cm skersmens, piršto galo dydžio. Naktį kiemas buvo padengtas 5-6 cm sniego ir krušos sluoksniu.

„Vėjas ir liūtys nudraskė gėles, išritinėjo vazonus, išgraužė rėvas kieme. Bet didžiausią nuostolį patyrė rapsų laukas: kruša nuplakė maždaug 5 ha plotą. Vyras pamatęs tepasakė: turbūt išprotėsiu, nors jis – stiprių nervų žmogus, - atviravo M.Viluckienė. – Mūsų ūkis – lyg „dyvų kraštas“. Pagalvokit, visur rajone anksčiau palijo, o pas mus pirmąkart per visą vasarą – tik naktį prieš pasipilant krušai. Nebegalėdavau nė žinių klausytis, toks pyktis sukildavo“.

M.Viluckienės žodžiais, dėl sausros jų ūkis šiemet patyrė didelių nuostolių: nukulta tik pusė vasarojaus. M. ir J.Viluckių ūkis užima per 230 ha, didžiumą žemės jie yra išsinuomoję. „Pavasarį iššalo kvietrugių sėkla, vasarą kentėjome nuo sausros, dabar dar praradome dalį rapsų derliaus. O už viską, ko reikia ūkiui - sėklą, trąšas, degalus – mokame brangiai“, - apie ūkininkavimo rūpesčius pasakojo rūdaitiškė.

Praėjus šešioms valandoms po krušos, saulėkaitoje aptirpusio ledo gabalai dar buvo žirnių dydžio.

J.Viluckas sakė anksti rytą pastebėjęs, jog kruša kliudė ir nuplakė ne vien jų, bet ir kaimyno Antano Parišausko ūkio dalį palei Kvecių mišką.

„Tas ruožas yra kažkoks užkerėtas: pernai per Onines liūtys miške pragraužė landas ir vanduo kriokliais žliaugė į mūsų laukus. Varpų tik galiukai besimatė“, - prisiminė J.Viluckas. Po Viluckams įsimintinos nakties ūkininkas įsitikinęs, jog gamtoje nebėra tvarkos.

Kretingiškių pastebėjimu, naktį iš rugpjūčio 28 į 29-ąją, dangų perskrodė galingas žaibas, tačiau mieste visiškai nelijo.

Klaipėdos hidrometeorologinės tarnybos viršininkas Lionginas Pakštys patikino, jog panašūs reiškiniai pajūryje yra reti, tačiau rytinėje Lietuvos dalyje – ne naujiena. „Su šaltu oru iš rytų atkeliavo galingas kamuolinis debesis, kuriame susidarė ledo gabalai. Prie žemės – šilta, o debesys nuo žemės yra maždaug 16 km aukštyje. Temperatūra ten – apie minus 20 laipsnių. Krisdami ledo gabalai nespėja ištirpti. Debesis praėjo siauru ruožu, ir kur kliudė žemę, iškritę ledai ją padengė neplonu sluoksniu“, - paaiškino specialistas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas