Pajūrio naujienos
Help
2022 Spalis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas

Kretingoje varžėsi regiono neįgalieji

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Susitikimai
  • 2006-08-29

Kretingos rajono neįgaliųjų draugijos nariai bei jų kolegos iš Klaipėdos, Palangos, Telšių, Plungės ir Skuodo dalyvavo neįgaliųjų sporto šventėje, kurią surengė kretingiškiai.

Neįgalieji rungėsi tradicinėse rungtyse – smiginio, šaškių, baudų mėtymo, rankų lenkimo, figūrinio važiavimo invalidų vežimėliais. Nepriklausomai nuo rezultatų, neįgaliesiems ši šventė yra geros nuotaikos šaltinis, todėl tai yra galimybė bent trumpam pabėgti nuo savo negalių.

Sportas neišgelbėjo nuo negalės

Kretingiškės Gražina Ataitė ir Laima Grabliauskienė, dirbusios anuometiniame „Laisvės“ fabrike, žaidė krepšinį ir tinklinį. G.Ataitė taip pat buvo antrojo atskyrio dviratininkė. Bet ligos neaplenkė nė sportininkių – jos tapo neįgaliomis.

Abi moterys dirbo fabriko buhalterijoje. G.Ataitės nuomone, ji susirgo dėl sėdimo darbo, stresų, netinkamos mitybos. Nors ir sportavo, bet nesistemingai. Todėl sunegalavo sąnariai.

„Viską reikia daryti saikingai“, - sako G.Ataitė, ištvėrusi kelias sąnarių operacijas.

Po operacijų ji vaikščiojo tik su ramentais, bet sportininkės charakteris padėjo pakilti. Ji penkis kartus per savaitę mankštinasi. Jeigu aptingtų, padariniai būtų liūdni, nes tik prasimankštinusi gali judėti.

„Reikia galvoti, kaip susidėlioti savo dieną, savo gyvenimą, nes dėl netvarkos, nuolatinių stresų praradau sveikatą“, - sakė G.Ataitė.

Jos bendradarbė L.Grabliauskienė neįgalia tapo sunegalavus širdžiai. Pasak moters, jos nesveikatą lėmė tos pačios priežastys.

Skina laurus Lietuvoje ir užsienyje

Telšiškis Viktoras Kaubrys su nostalgija prisimena laikus, kai, būdamas 36 metų, vienu pirštu keldavo 32 kg svarmenį. Sunegalavus širdžiai, nė su abiem rankom nebepaneša net 5 kg. Kai užsimiršęs puolė pagelbėti namiškiams ūkio darbuose, kone nenumirė – nes per sunkiai kėlė.

Plungiškis Jonas neįgaliu tapo 30 metų, kai, dirbdamas ūkyje, patyrė nelaimingą atsitikimą – jis nukrito nuo transporto priemonės. Dėl stuburo traumos Jonas dvejus metus buvo prikaustytas prie invalido vežimėlio, o dabar sako ir valsą gal sušoktų. Pakilti jam padėjo sportas. Neturėdamas svarmenų, jis kojomis kilnojo akmenis, iš rankų nepaleido specialaus treniruoklio, padedančio sustiprinti rankų veiklą. Jeigu ne sportas, gal iki šiol Jonas vežimėlyje sėdėtų.

Jeigu šiems „Pajūrio naujienų“ pašnekovams sportas padėjo pagerinti savo gyvenimo kokybę, teikia geros nuotaikos, tai skuodiškiui Vladui Panumiui sportas tapo aistra ir rezultatų siekimu.

Liepą skuodiškis dalyvavo rankų lenkimo varžybose Vengrijoje, kur savo svorio kategorijoje laimėjo trečiąją vietą. Rudenį V.Panumis rengiasi į Anglijoje vyksiančias rankų lenkimo varžybas, kur suvažiuos pasaulio neįgalieji. Lietuvoje neįgaliųjų sporto varžybose skuodiškis dalyvauja jau trejus metus. Šiemet jis tapo Lietuvos neįgaliųjų rankų lenkimo čempionu.

„Nusibosta namuose besėdint, kol yra galimybių, tol dalyvauju varžybose“, - sakė V.Panumis.

Jis nugalėjo ir Kretingoje. Tačiau čia įgijo ir rimtą priešininką - karteniškį Vladą Urboną, kuris taip pat užėmė pirmąją vietą, bet rungėsi kairiąja ranka. Antroji vieta atiteko plungiškiui Jonui Ruveliui, trečioji – telšiškiui Petrui Velavičiui. Tarp moterų, lenkiančių rankas, stipriausios buvo – plungiškė Jadvyga Kasparavičienė, telšiškė Rita Šukytė ir skuodiškė Jolanta Preibytė.

Pasidalijo prizines vietas

Figūrinio važiavimo invalidų vežimėliais rungtyje geriausias buvo plungiškis Mindaugas Stanys, o baudų mėtyme iš vežimėlio – plungiškis Jonas Endriuška. Taikliausiai baudas mėtė skuodiškė Jolanta Preibytė, plungiškė Eugenija Kurmienė, kretingiškė Gražina Ataitė. Tarp vyrų taikliausi mėtydami baudas buvo – telšiškis Viktoras Kaubrys, skuodiškis Remigijus Jonkus, darbėniškis Stanislovas Rojus. Smiginio varžybose laimėjo taip pat darbėniškis Stanislovas Rojus, kretingiškis Pranas Šideikis, skuodiškis Remigijus Jonkus. Moterų smiginio varžybose pirmavo plungiškės – Regina Norkienė ir Eugenija Kurmienė bei telšiškė Irutė Račkauskienė.

Svarbiausias tokių renginių akcentas – ne tiek tarpusavio bendravimas, kiek, pasak Kretingos neįgaliųjų vadovės Adelės Petrutienės, integracija į visuomenę.

„Žmonėms svarbu išvykti, susitikti su žmonėmis, pabendrauti, pasidalinti savo mintimis, įspūdžiais, pasiekimais“, - sakė A.Petrutienė.

Regiono neįgaliuosius, susirinkusius į Kretingoje vykstančią šventę, pasveikino ir rajono Savivaldybės vadovai – meras Valerijonas Kubilius, vicemeras Juozas Mažeika, bei kiti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas