Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šešis dešimtmečius Vydmantuose audę kultūros juostą

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2010-11-09

„Ilgas stalas ir trys ar keturi suolai“,- savo darbo pradžią Vydmantų klube–skaitykloje prisiminė pirmoji jos vedėja 85 metų Aleksandra Ubytė. Prieš šešis dešimtmečius davusiai impulsą meno ir kultūros tradicijai Vydmantuose, gyvenvietėje organizavusiai pirmuosius vaidinimus, penktadienį įvykusioje šventinėje popietėje A.Ubytei teko užimti garbingiausią vietą žiūrovų eilėje.

Pirmąją Vydmantų klubo-skaityklos vedėją Aleksandrą Ubytę (antra iš kairės) į prisiminimus sugrąžino fotonuotraukų paroda „Šeši dešimtmečiai kultūrinės versmės“.

Per šventinę popietę, skirtą rajono Kultūros centro Vydmantų filialo ir Vydmantų bibliotekos 60 metų sukakčiai paminėti, A.Ubytė negalėjo atsidžiaugti, kaip išgražėjo ir prasiplėtė jos vadovauta įstaiga. Jai bei kitiems buvusiems ir esamiems kultūros filialo, bibliotekos darbuotojams, saviveiklininkams tikra staigmena tapo fotonuotraukų paroda „Šeši dešimtmečiai kultūrinės versmės“, kurioje eksponuojama beveik 60 nuotraukų, atspindinčių įvairius veiklos metus.

„Daugelis atpažins save ar savo tėvus. Vydmantuose yra šeimų, kurių jau trečia ar ketvirta karta dalyvauja meno kolektyvuose, - sakė parodos organizatorė Kretingos rajono kultūros centro Vydmantų filialo vadovė Jolanta Japertienė. – Nuotraukas rinkome iš įstaigos metraščio ir storų fotonuotraukų albumų, kuriuos retai beprisėdame pavartyti. Nuotraukų, kurių iš senesnių laikų yra nedaug, davė ir buvę saviveiklininkai, tarp kurių – mano seneliai Biruta ir Benjaminas Paulauskai“.

Jubiliejinės šventės proga rajono Savivaldybė bei privatūs rėmėjai suteikė lėšų – 1 tūkst. 200 Lt – parodų ekspozicijos įrangai įsigyti.

Jaunimas pats būrėsi į kolektyvus

Ne tik parodos nuotraukos, bet ir prisiminimai, kuriais pasidalino A.Ubytė bei buvusi kultūros darbuotoja, poetė Nijolė Rimkienė, šventinio vakaro dalyvius grąžino į tuos laikus, kai Vydmantuose tik kūrėsi kultūrinės tradicijos.

„Jaunimas pats būrėsi į kolektyvus, jo nereikėjo daug raginti. Klube-skaitykloje saviveiklininkai repetuodavo kiekvieną vakarą. Ir žmonės mūsų vis prašė naujų koncertų, vaidinimų. Per metus pastatydavome po 3-4 naujus spektaklius. Kaip mokėjome, taip dirbome“, - pasakojo A.Ubytė, kuri septynerius metus vadovaudama klubui-skaityklai, ne tik režisuodavo spektaklius, bet ir rūpinosi besisteigiančia biblioteka.

Kretingos rajono kultūros centro Vydmantų filialo vedėja J.Japertienė, kuri bibliotekai padovanojo savo rašto darbą „Kretingos rajono kultūros centro Vydmantų filialo kultūrinė veikla“, teigė, kad tuomet Vydmantus labiausiai garsino mišrus choras, kuriam vadovavo Balys Narmontas, Jonas Samoška, Birutė Jašinskienė bei pučiamųjų orkestras, vadovaujamas Augusto Juškos.

Ištaisyta gimtadienio data

„Manėme, kad bibliotekos pradžia yra 1954 metai, nes nuo šios datos buvo pradėtas rašyti bibliotekos metraštis. Todėl 1994-aisiais atšventėme 40 metų bibliotekos veiklos sukaktį. Ir tik vėliau, tvarkydama periodikos archyvą, aptikau laikraščio iškarpą, kurioje minima, kad klubas-skaitykla įkurta 1950 metais. Šiame straipsnyje paminėta ir pirmoji vedėja - Aleksandra Ubytė, kuri kraustė knygas iš vienos krūvos į kitą, dangstydama jas nuo lietaus, kuris lašėjo pro lubas, - pasakojo bibliotekos vedėja Romutė Girskienė. – Esu kilusi ne iš šio krašto, todėl nė nenumaniau, kad Aleksandra Ubytė, kuri gyvena visai netoli bibliotekos, ir yra pirmoji Vydmantų bibliotekininkė. O ji pati apie tai niekuomet nebuvo prasitarusi“.

Bibliotekos istorija – spalvinga

R.Girskienė pasakojo, kad biblioteka į dabartines patalpas, kuriose seniau veikė pradinė mokykla, persikėlė 2003 metais. Čia, anot bibliotekos vedėjos, negėda ir rašytojus pasikviesti, organizuoti naujų knygų pristatymus, kitus renginius.

Todėl dabar laikai, kai 1974-2009 metais biblioteka veikė buvusiame specialistų bendrabutyje, tėra slogus prisiminimas. „Po nepriklausomybės jautėmės dvasiškai pakylėti. Tačiau sąlygos buvo labai prastos – privatizavus bendrabutį, kaimynystėje įsikūrė ir asocialių gyventojų, todėl tekdavo dirbti ir be elektros, šildymo“, - pasakojo R.Girskienė, kuri bibliotekos vedėja tapo 1982 metais.

Šiais laikais dar komiškiau skamba sovietmečiu bibliotekininkėms keltas uždavinys vykdyti propagandinį darbą. „Tuomet bibliotekininkas vadovavo skaitymui: reikėjo rengti pranešimus apie penkmečių pasiekimus ir planus, skaitytojams brukti nurodytą literatūrą. Bibliotekoje buvo netgi atskiros lentynos, ką skaityti melžėjai, o ką – agronomui ar mechanizatoriui, - prisiminimais pasidalijo R. Girskienė. – Dabar skaitytojai į biblioteką ateina žinodami, ko nori, jau turėdami informacijos apie naujausias knygas. O ir biblioteka tampa tarsi informacinis centras. Tiek svajojome apie kompiuterius, o dabar nuo jų neatplėšiame vaikų. Pamenu, kaip po Lietuvos Nepriklausomybės pačios darbuotojos iš savo atlyginimų pirkome knygų, nes jų bibliotekai labai trūko. Šiuo metu knygų – gausybė, tačiau vis sunkiau jomis sudominti vaikus. Gyvenimas tuo ir yra įdomus, kad nuolat keičiasi.“

R.Girskienė, kuri bibliotekoje dirba su kolege Eugenija Zagorskiene, pasidžiaugė bendryste su kultūros filialu – darbuotojai kartu organizuoja renginius. Prieš septynerius metus jie kartu subūrė aktyvių moterų klubą „Birutė“.

Žiūrovams salė per ankšta

Nors per šešetą dešimtmečių pasikeitė ir kultūros filialo veikla, tačiau, anot vedėjos J.Japertienės, Vydmantuose niekuomet netrūksta nei saviveiklininkų, nei žiūrovų.

„Mažesni kaimai per savo šventes gali prie vieno stalo vos ne visus gyventojus susodinti, o mes filialo salėje vos telpame – nebūtų kur tarp mūsų kamuoliui nukristi. Todėl tenka daryti šventes atskiroms gyventojų grupėms, pavyzdžiui, pensininkams, ūkininkams, darnioms šeimoms ar nusipelniusiems gyventojams pagerbti. Tradicija tapo rudeninė padėkos šventė – tai proga suskaičiuoti gerų darbų derlių“,- pasakojo J.Japertienė, kultūros filiale dirbanti nuo 1989 metų.

Šiuo metu Vydmantų filiale veikia 8 meno kolektyvai: vaikų bei jaunių šiuolaikinių šokių kolektyvai (vadovė – Soneta Baltmiškienė), vaikų meno dirbtuvėlės bei vaikų dramos kolektyvas (vadovė – Aurelija Galdikienė) bei vaikų folkloro kolektyvas, suaugusiųjų folkloro ansamblis „Žemčiūga“, vokalinis moterų ansamblis, liaudiškos muzikos kapela, kuriems vadovauja J.Japertienė.

Šių kolektyvų pasirodymus bus galima išvysti šį penktadienį 19 val. Kultūros centro Vydmantų filiale rengiamame šventiniame koncerte „Šeši dešimtmečiai kultūrinės versmės“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas