Pajūrio naujienos
Help
2023 Spalis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar reikėtų suteikti teisę dalyvauti ir balsuoti rinkimuose nuo 16 metų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kad Kretinga taptų besimokančiųjų miestu

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas
  • 2006-06-23

Kretingos suaugusiųjų mokymo centre (KSMC) naujuosius mokslo metus turėtų pradėti keturios dvyliktokų klasės. Tačiau, kaip sakė šio centro direktorė Irena Dukštienė, dar laukiama prašymų ne tik į dvyliktas, bet ir į žemesnes klases.

“Mūsų centre gali mokytis ir tie, kurie bendrojo lavinimo mokyklas paliko šeštoje, septintoje ar kokioje kitoje klasėje. Dirbame pagal lanksčias programas, kurias įsisavinę mokiniai gali sėkmingai įgyti bendrąjį vidurinį išsilavinimą bei pasirinkti tolimesnes studijas kitose mokymo įstaigose”, - sakė centro direktorė.

Kretingos suaugusiųjų mokymo centro direktorė Irena Dukštienė: “Mūsų mokymo įstaiga pamažu atsikrato įvaizdžio, jog į Suaugusiųjų mokymo centrą ateina mokytis tie, kurie “atliko” nuo vidurinių mokyklų”.

KSMC gali mokytis bei egzaminams pasirengti ir kitų tautybių žmonės. Suaugusiųjų mokymo centre taikomi savarankiškų ir neakivaizdinių mokymo ir mokymosi būdai. Centro pedagogai bei jame norintys mokytis mokiniai labai norėtų, kad atsirastų ir dieninis mokymas. Tai ypač būtų palanku tiems, kurie dirba pamainomis. “Tačiau tam kol kas neturime sąlygų – mums trūksta patalpų”, - teigė I.Dukštienė.

Jau penkerius metus Suaugusiųjų mokymo centrą kasmet baigia apie 40-50 abiturientų. Šiuos mokslo metus iš 54 besimokančiųjų abiturientų turėtų užbaigti 51. Nesulaukę egzaminų pabaigos, pora mokinių išvyko dirbti į užsienį, tačiau jie į mokymo centrą galės sugrįžti kitais metais.

Besimokančiųjų geografija “perlipa” ir Kretingos miesto, ir rajono ribas: į Kretingos suaugusiųjų mokymo centrą mokytis atvykstama iš Palangos, Klaipėdos, Skuodo, Salantų, Kūlupėnų bei kitų vietovių.

Suaugusiųjų mokymo centre dirba 12 pedagogų. Jie – pedagogai andragogai, tai yra mokytojai, specialiai pasirengę dirbti su suaugusiaisiais. Mokymo centro direktorė ir mokytojai sako, jog jų tikslas ir vizija – kad Kretinga taptų besimokančiųjų miestu. Siekdama šio tikslo, centro bendruomenė nuolat akcentuoja ir visais įmanomais būdais plėtoja nuostatą, jog mokytis - niekada ne vėlu.

Suaugusiųjų mokymo centre siekiama suteikti ne tik žinių, kurias numato mokymo programos. Centro mokiniams ir jų šeimoms nuolat rengiami popamokinės veiklos renginiai, stengiamasi neformalųjį švietimą sujungti su formaliuoju. Centro mokiniai dalyvauja įvairiuose susitikimuose, paskaitose, kituose prusinimo užsiėmimuose. Dalis renginių – jau tapę tradiciniais, kiti yra nauji.

Šių metų dvyliktokų laidos auklėtojos (iš kairės) Marijona Stankuvienė, Onutė Stuopelienė, Vaiva Žekonienė, Virginija Kvietkauskienė pasidžiaugė savo santykiais su Suaugusiųjų centro mokiniais bei auklėtiniais.

“Didelį dėmesį skirdami neformaliajam ugdymui, į mūsų siūlomą veiklą įsijungti kviečiame ir miesto bei rajono žmones. Centre organizuojame užsienio kalbų, kompiuterinio raštingumo, raštvedybos, teisinių žinių kursus. Mūsų noras – suburti žmones pagal pomėgius, įkurti senjorų klubą”, - pasakojo už neformalųjį ugdymą atsakinga Vaiva Žekonienė.

Kita centro pedagogė – Virginija Kvietkauskienė - yra atsakinga už profesinį informavimą. Ji sakė, kad centre veikiančiame profesinio informavimo kabinete noriai lankosi ne tik rajono mokyklų mokiniai, bet ir mokytojai, norintys padėti mokiniams susiorientuoti tarp profesijų ir specialybių gausos.

Kretingos suaugusiųjų mokymo centras pamažu atsikrato įvaizdžio, jog į šį mokymo centrą ateina mokytis tie, kurie dėl kokių nors priežasčių “atlikę” nuo vidurinių mokyklų arba tie mokiniai, su kuriais nesusitvarko mokytojai. “Mūsų centre tokie neklaužados, patekę tarp jau subrendusių ir mokytis norinčių žmonių, greitai pastatomi į savo vietą – jiems centro mokiniai paaiškina, kad čia ateinama mokytis, o ne durniaus volioti”, - sakė centro pedagogės.

Ir centro direktorė, ir mokytojai, ir šių metų abiturientų laidos auklėtojos – Virginija Kvietkauskienė, Onutė Stuopelienė, Marijona Stankuvienė ir Vaiva Žekonienė – pasidžiaugė santykiais tarp pedagogų ir mokinių. Pokalbyje kartu dalyvavę Suaugusiųjų mokymo centro abiturientai teigė, jog mokytojai su mokiniais bendrauja kaip su suaugusiais žmonėmis, jog mokytojai supranta šeimų, darbo problemas, tad šių nuo mokytojų niekas ir neslepia.

- Kokios priežastys paskatino rinktis mokymąsi Suaugusiųjų mokymo centre, ką Jums davė mokymasis šioje mokymo įstaigoje? – į šiuos “Pajūrio naujienų” klausimus atsakė:

Pranas Skrikis (30 metų):

- Buvau nebaigęs vidurinės mokyklos. Dirbau. Pajutau, kad negaliu kelti kvalifikacijos, kad ne visas pareigas galiu atlikti. Supratau – vien su kastuvu dirbti nebenoriu. Į Suaugusiųjų mokymo centrą atėjau prieš trejus metus. Gavau ne tik žinių, bet ir bendrą išprusimą. Galiu pasakyti, kad besimokydamas šiame centre suaugau, pasikeitė mąstysena. Turiu pripažinti, kad pradžia buvo sunki: juk mokytis nutariau po 13 metų pertraukos. Iš jų kokius penkerius metus vis galvodavau, kad reikia mokytis, kad reikia įgyti vidurinį išsilavinimą, bet vis tam nesiryždavau. Iš esmės savo klaidų nepatarčiau niekam pakartoti, tačiau kol esi jaunas, negalvoji nei apie mokslus, nei apie tuos sunkumus, kurie laukia to mokslo neturint arba vėl pradėjus mokytis po daugelio metų. Dabar, kai jau man trisdešimt, kai baigiu įgyti vidurinį išsilavinimą, galvoju kitaip. Esu nutaręs studijuoti.

Živilė Šalčiuvienė (27 metų):

- Buvau baigusi dešimt klasių. Buvo laikas, kada visi puolėme dirbti, norėdami kuo greičiau įgyti savarankiškumo. Dabar gi atėjo naujas laikas, kada visi iš darbų grįžtame mokytis. Aš pati mokiausiai, augindama vaikus. Lengva nebuvo. Tačiau viskas yra įmanoma. Mokantis centre pasikeitė požiūris į mokslą. Sau pasakiau, jog tikrai mokysiuos ir toliau. Tik dar nenusprendžiau, kur. Tokiam sprendimui įtaką padarė mokymo centras ir čia dirbantys pedagogai. Nors iš pradžių, kai nusprendžiau baigti vidurinę mokyklą, atrodė, kad po ilgos kelerių metų pertraukos mokytis bus neįmanoma. Tačiau pajutau, kad yra kitų pliusų – mokantis jau gali pritaikyti ir gyvenimo duotas pamokas, gyvenimiškąją patirtį.

Erlandas Jokubauskas (30 metų):

- Į Suaugusiųjų mokymo centrą mokytis atėjau po 12 metų pertraukos. Buvo labai sunku, tačiau vis gelbėjo mokytojai. Teko įveikti ir psichologinį barjerą, pakeisti požiūrį į mokslą. Tačiau noro mokytis buvo. Mokytis privertė pats gyvenimas, aplinkybės. Dabar, įgijęs vidurinį išsilavinimą, galėsiu studijuoti. Norėčiau pasirinkti mechaniko inžinieriaus specialybę. Tada ir darbe galėčiau daugiau pasiekti.

Visų trijų abiturientų nuomone, tokios mokyklos, kokia yra Suaugusiųjų mokymo centras, reikia. Nes, anot šių jaunų žmonių, visada bus tokių, kurie ir subręsta vėliau, ir kuriems gyvenimo aplinkybės susiklosto ne taip, kaip norisi. “Mokydamiesi Suaugusiųjų centre patyrėme ir patikrinome seną posakį, jog mokytis - niekada ne vėlu”, - sakė centro auklėtiniai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas