Pajūrio naujienos
Help
2021 Rugsėjis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe3101724
Še4111825
Se5121926
Orų prognozė
Dieną12°C debesuotumas 7 %
Naktį8°C debesuotumas 100 %
Apklausa

Ar pritartumėt, kad nesiskiepiję ir susirgę koronavirusu už gydymą susimokėtų patys?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

“Šis rugsėjis man tam tikra prasme jubiliejinis: Kretingoje dirbu jau trisdešimt metų”, - kalbėjo A.Pranaitis, šiuo metu Kretingos sporto mokykloje treniruojantis tris skirtingo amžiaus mergaičių ir merginų rankininkių grupes.

Norėjęs tapti lakūnu, bet į institutą nepatekęs dėl didelio konkurso, Algimantas Pranaitis tapo rankinio treneriu ir šiam darbui atidavė 30 metų.

A.Pranaitis save laiko tikru kretingiškiu: Kretinga – jo močiutės ir mamos gimtinė, pats jis Kretingoje baigė 4 klases ir tik susiklosčius gyvenimo aplinkybėms teko iš čia kuriam laikui išvykti.

“Kai po tarnybos sovietinėje armijoje sulaukiau savo kolegų Rimanto Butkevičiaus ir Juozo Mažeikos kvietimo dirbti Kretingoje, nė nedvejodamas su šeima sugrįžau, žinodamas, kad dirbsiu rankinio treneriu”, - trijų dešimtmečių senumo įvykį, nulėmusį tolimesnę veiklą, prisiminė A.Pranaitis.

Taip jau susiklostė, kad A.Pranaitis tapo merginų rankinio pradininku Kretingoje, ir per tris dešimtmečius neatsirado, kas galėtų jį pakeisti.

“Daugybę metų laukiau sau pamainos. Ir, kai į Kretingą sugrįžo buvusi auklėtinė Lina Drąsutytė, kai ji metus padirbėjo Marijono Daujoto vidurinėje mokykloje, pagalvojau – štai mano pamaina. Bet Linai kitaip klostosi gyvenimas, ir greičiausiai ji išvyks gyventi kitur”, - apgailestavo treneris.

Jo karjeroje buvo pasiūlymų treniruoti ir vaikinus. “Bet mokiausi iš savo kolegų, dirbančių Kaune. Būdavo, užsiaugina gerus žaidėjus, o šie – pereina žaisti krepšinio. Visais laikais rankinis konkuravo su krepšiniu, kurio populiarumas, geresnės sąlygos ir nulemdavo rankininkų kaitą, o rankinio trenerių darbas tarsi nueidavo perniek”, - pasakojo A.Pranaitis.

Kai jis prieš tris dešimtmečius pradėjo dirbti Kretingoje, tai buvo laikas, kada rankinis buvo itin populiarus ir mūsų krašte, ir Lietuvoje: tada Lietuvos televizijos taurės varžybose žaisdavo iki 120 komandų iš visos Lietuvos, o Kretingos vyrų komanda buvo nuėjusi iki ketvirtfinalio. Vykdavo ir mūsų rajono pirmenybės, kuriose dalyvaudavo 8 komandos.

“Rankinis pradėjo nykti apie 1990-uosius, kai pradėjo naikintis kolūkiai, neliko daugybės rajono įmonių, - prisiminė A.Pranaitis. – Juk iki tol įmonės, organizacijos, kolūkiai turėjo atskirų sporto šakų komandas, žmonės buvo skatinami sportuoti, per sportą ginti savo darboviečių garbę”.

Treneris pastebi, kad keičiantis laikmečiui, keičiasi ir vaikų požiūris į sportą: sužinojus, kad reikės mokėti tegu ir simbolinį mokestį už ugdymą Sporto mokykloje, iškart atkrenta apie 50 proc. ketinančių sportuoti, be to, į sportą vis labiau pradedama žiūrėti kaip į galimybę praleisti laisvalaikį, o ne kaip į darbą, reikalaujantį rezultato. Dar viena priežastis, kodėl vengiama sportuoti, - galimybė rinktis tarp sporto ir menų, kitų užsiėmimų.

“Pasiilgau to laiko, kai vykdavo tikros atrankos. Tačiau nebuvo nė karto, kad nesurinkčiau grupės. Ir pastebiu, kad rankinio žaisti ateina buvusių mano auklėtinių vaikai, kurie iš mamų pasakojimų žino, kas tai yra rankinis”, - kalbėjo A.Pranaitis, kuris galvoja, kad trys grupės, su kuriomis jis dabar dirba, bus paskutinės jos karjeroje.

Treneris Algimantas Pranaitis įsitikinęs, kad sportas netrukdo mokslui. “Mano auklėtinių mokslo pasiekimai yra geri: daugelis jų pasirenka aukštojo mokslo studijas”, - teigė jis, šiuo metu treniruojantis sportininkes nuo 9-erių iki 14 metų.

A.Pranaitis kiekvieną grupę treniruoja iki XII klasės, tai yra su viena komanda dirba 8-9 metus. “Manyčiau, kad tai yra mano, kaip trenerio, išskirtinis bruožas. Nepasakyčiau, kad tai – lengva. Pradedu ugdyti vaikus, o į gyvenimą išleidžiu jau subrendusius beveik suaugusius žmones. Per ilgą buvimo kartu laiką tenka įdėti daug pastangų, kad įgyčiau merginų, jų tėvų pasitikėjimą. Manau, kad auklėtinės šias mano pastangas vertina: ir baigusios mokyklą jos mane aplanko, noriai bendrauja”, - kalbėjo A.Pranaitis.

Per savo darbo metus A.Pranaitis išugdė ne vieną rankininkę, garsinusią šalį: jo auklėtinės Irena Tamošauskaitė ir Iveta Bajalytė buvo TSRS profsąjungų jaunimo čempionės, abi – “Eglės” žaidėjos; Lietuvos rinktinės narėmis skirtingais metais tapo Greta Gajauskaitė, Gintarė Anužytė; kaip Lietuvos rinktinės vartininkė Raimonda Sandaraitė tapo tarptautinių jaunių žaidynių Maskvoje prizininke, vartininkė Lina Drąsutytė taip pat buvo Pasaulio studenčių rankinio čempionato prizininkė; Lietuvos moterų rankinio lygoje žaidė A.Pranaičio auklėtinės Monika Dirmeitytė, Lina Drąsutytė, Viktorija Stuopelytė, gynusios “LKKA-Žalgirio” komandos garbę, į moterų lygą, kaip Kauno rajono komandos narė, pakviesta vartininkė Odeta Lengvinaitė.

“Kai kuri nors mano auklėtinė patenka į aukštesnio lygio komandą, širdies, ją tarsi “atiduodant”, neskauda. Atvirkščiai, - tuo didžiuojuosi. Jeigu gera žaidėja liktų čia, Kretingoje, jai nebūtų sąlygų tobulėti. Gerą žaidėją išugdyti galima tik tada, kai ji supranta, jog negali gyventi be rankinio, - įsitikinęs treneris. – Be žaidėjų–lyderių nebūtų ir komandos žaidimo”.

Įsimintini Kretingos rankinio istorijoje ir komandos “Rugiagėlė” laimėjimai: ši komanda, Lietuvos moterų rankinio I lygoje startavusi 1994 m., po dvejų metų – 1996-aisiais – tapo lygos čempione. A.Pranaičio treniruojama buvusio Kretingos tarybinio ūkio-technikumo merginų komanda Lietuvos žemės ūkio technikumų ir tarybinių ūkių-technikumų taurės varžybose triskart tapo prizininke.

Nuolatiniu A.Pranaičio bei merginų rankinio komandos rėmėjų – Rados ir Juozo Matulevičių – rūpesčiu šį rudenį jau aštuntą kartą bus surengtas tarptautinis rankinio turnyras “Rados” taurei laimėti. “Jeigu ne rėmėjai, negalėtume surengti ir išvykų į užsienį – pusiau dalykinės, pusiau pramoginės kelionės yra tapusios tradicija ir tai – tarsi atlygis už visų metų triūsą per treniruotes ir varžybas”, - sakė A.Pranaitis, savo auklėtinėms surengęs išvykas į Vokietiją, Belgiją, Ispaniją, Rusiją, Italiją, Švediją, Lenkiją, Baltarusiją, Latviją.

Baigęs savo, kaip Kretingos sporto mokyklos trenerio, karjerą A.Pranaitis sakė norėtų suburti rankinio veteranių komandą. Juolab, kad jau dabar žinąs, jog šios komandos žaidėjomis norėtų būti ne viena jo buvusi auklėtinė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas