Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kaip teisingai nusipirkti žemę

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2006-06-16

Ūkininko gyvenimas yra neatsiejamas nuo žemės ir su ja susijusių reikalų. Nors žemės reforma dar tebevyksta, vis tik Lietuvoje jau funkcionuoja žemės rinka: žemė parduodama, perkama, nuomojama ir išnuomojama. Kaip ūkininkui nepasimesti visose žemės sandorių procedūrose, kaip teisingai nusipirkti žemę, kas yra privaloma parduodančiajam ir kas – pirkėjui, kalbamės su konsultavimo ir apskaitos paslaugų įmonės savininke Laima Drungiliene.

- Kokia yra pagrindinė žemės sklypo pardavimo sąlyga?

- Ūkininkui šiandien yra svarbi ne tik pasirinkta ūkio specializacija, bet ir pagrindinių gamybos priemonių turėjimas. Viena pagrindinių gamybos priemonių ir yra žemė. Taigi žemės pirkimas ir pardavimas tampa kasdiene praktika.

Viena iš pagrindinių žemės sklypo pardavimo sąlygų – pardavėjo nuosavybės teisė į parduodamą žemės sklypą ar jo dalį. Pardavėjas nuosavybės teisę privalo įrodyti dokumentais. Neretai asmuo valdo žemės sklypą bendrąja nuosavybės teise, kuri gali būti dalinė arba jungtinė. Kai asmenys valdo sklypą bendrąja jungtine nuosavybe (sutuoktiniai), nė vienas iš jų negali parduoti žemės be kito sutikimo.Kai asmenys valdo sklypą bendrąja daline nuosavybe, parduodami savąją dalį, jie pirmiausia privalo tą dalį pasiūlyti išpirkti bendraturčiams. Ir tik šiems atsisakius, asmuo savo dalį gali parduoti tretiesiems asmenims, arba kitiems.

- Ar žemės pirkimo-pardavimo sutartis turi būti notariškai patvirtinta?

- Žemės sklypas yra nekilnojamasis turtas, todėl sutartis dėl žemės pirkimo-pardavimo turi būti patvirtinta notariškai. Žemės pirkimo-pardavimo sutartyje turi būti nurodomos sandorio šalys, duomenys apie žemės sklypą, sklypo kaina. Žemės sklypas turi turėti nustatytas ribas, kadastro duomenis ir būti įregistruotas Nekilnojamojo turto registre.

- Kokių kyla problemų, perkant-parduodant žemę?

- Daugiausiai neaiškumų ir problemų iškyla, kai žemę parduodantys asmenys nori iš anksto susitarti dėl sklypo pardavimo, o perkantysis nori garantuoti sau sutartą pirkinį, tačiau žemės nuosavybės dokumentai dar nėra visiškai sutvarkyti. Tokiu atveju parduodantysis ir perkantysis turėtų pasirašyti preliminariąją sutartį.

- Kas tai yra?

- Preliminarioji sutartis – tai asmenų susitarimas vėliau sudaryti pagrindinę sutartį. Preliminarioje sutartyje gali atsispindėti asmenų suderėtos esminės sąlygos, kuriomis jie susitaria vėliau sudaryti žemės pirkimo-pardavimo sutartį.

- Kaip tada reikėtų traktuoti avansą, kurį žmonės paprastai sumoka, aptarę žemės pirkimo-pardavimo sandorį?

- Tardamiesi dėl žemės pirkimo žmonės tikrai dažnai sumoka avansą. Tačiau pats avanso mokėjimas nereiškia sutarties sudarymo. Avanso mokėjimas reiškia sudarytos sutarties vykdymą.

- Ar perkant-parduodant žemę būtina sudaryti preliminariąją sutartį, apie kurią Jūs kalbėjote? - Preliminariosios sutarties sudaryti nebūtina, bet patartina. Ši sutartis turi būti rašytinė. Svarbiausiai preliminarioje sutartyje nurodyti visas esmines sąlygas, šalių įsipareigojimus, atsakomybę, sutarties terminą ir kitas būtinas sąlygas. Sutartį pasirašo abi šalys – pirkėjas ir pardavėjas. Žmonės, sumokėję avansą pardavėjui, tikisi, jog šis žemės neparduos kitiems pirkėjams. Sudarius išankstinę sutartį bet kuri iš šalių turi teisę atsisakyti sudaryti pagrindinę sutartį, tačiau privalo kitai šaliai atlyginti patirtus nuostolius. Todėl šalys preliminarioje sutartyje nurodo netesybas, kurias privalo sumokėti kaltoji šalis. Netesybos gali būti dviejų formų: delspinigiai ir bauda. Dažniausiai sutartyje numatoma bauda. Numatytos baudos dydis yra šalių susitarimo reikalas.

Pagal preliminarią sklypo pirkimo-pardavimo sutartį pardavėjas, sandoriui neįvykus dėl jo kaltės, įsipareigoja grąžinti avansą, sumokėti netesybas, kompensuoti kitus nuostolius. Todėl siekiant išvengti nesusipratimų, nesąžiningumo, vis tik patartina sudaryti rašytinę sutartį, kurioje ir bus numatyti jūsų ketinimai bei įsipareigojimai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas