Pajūrio naujienos
Help
2023 Spalis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar reikėtų suteikti teisę dalyvauti ir balsuoti rinkimuose nuo 16 metų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Palangos gintaro lobis pabuvojo ir Kretingoje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kuprinė
  • 2009-06-26

Kretingos muziejaus archeologas Donatas Butkus per konferenciją „Palangos kultūros paveldas: priešistorė“ visuomenei pristatė naujausių tyrinėjimų duomenis apie Felikso Vinokentijaus Tiškevičiaus gintaro rinkinį. Šis gintaro lobis yra pabuvojęs ir Kretingos muziejuje.

Kasinėjimus inicijavo grafas

1905-1907 m. paties grafo F.Tiškevičiaus per archeologinius kasinėjimus sukauptą gintaro kolekciją įprasta vadinti Palangos gintaro lobiu.

Šio rinkinio atsiradimas yra susijęs su kurorto kūrimosi bei Tiškevičių giminės istorija. Vienas iš būdingiausių Tiškevičių giminės bruožų yra meno vertybių kolekcionavimas. Grafai siejo savo ateitį su Palanga: statė čia rūmus, kūrė parką.

Statyboms apylinkėse buvo kasamos durpės. Durpių plotuose tarp Palangos bei Šventosios ir buvo surasta dalis gintaro lobio. Radiniai datuojami viduriniuoju ir vėlyvuoju neolitu, dalis – geležies amžiaus.

1900 – 1901 metais pats grafas inicijavo kasinėjimus aplink Palangą ir kaupė archeologinius radinius. Be to, nemažai dirbinių savo kolekcijai F.Tiškevičius nupirko iš gintaro meistrų: XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje Palanga buvo gintaro apdirbimo lopšys.

„Tačiau grafo Tiškevičiaus sukauptą gintaro lobį specialistai ir kolekcionieriai rimtai pastebėjo tik prieš Pirmąjį pasaulinį karą. Palangos gintaro lobį sudarė 297 gintaro dirbiniai, 149 iš jų – 27 neolito ir 122 vėlyvojo geležies amžiaus - grafas padovanojo Vilniaus mokslo bičiulių draugijai“, - pasakojo D.Butkus.

Rinkinį dovanojo Kretingai

Kitą dalį Palangos gintaro lobio – 148 dirbinius – grafo F.Tiškevičiaus žmona Antanina Tiškevičienė 1936 m. vasario 15 dieną padovanojo Kretingos muziejui. Kolekcijoje – karoliukai, rageliai, sagės ir kt. Tai buvęs retas senovinių papuošalų rinkinys.

Tą pačią dieną grafienei buvo įteikta Kretingos muziejaus padėka. „Toji lyg ir simbolinė mūsų pajūrio dovana Kretingai. Gintaras bus ypatingai branginamas ir visuomet laikomas muziejaus pasididžiavimu“, - rašoma padėkoje A.Tiškevičienei. Įvykį atspindėjo ir pagrindiniai šiose apylinkėse skaitomi laikraščiai „Lietuvos aidas“ bei „Vakarai“.

Šį dovanotą rinkinį aprašė ir suklasifikavo Pranciškonų gimnazijos mokytojas Balys Tarvydas. „Nepateikdamas rimtų įrodymų, jis teigė, kad Palangos gintaro rinkinys buvo eksponuotas ir Prancūzijoje, Luvro muziejaus parodoje“, - teigė D.Butkus.

Dovanotąjį gintaro rinkinį 1937 m. Kretingos muziejus paskolino pagal susitarimą kuriamam Kauno Vytauto Didžiojo kultūros muziejui.

O 1963 m. šio rinkinio „kelionė“ laimingai baigėsi ten, kur ir prasidėjo – jis sugrįžo į savo gimtąsias vietas: pasiekė Palangos gintaro muziejų ir yra vienas labiausiai lankytojus stebinančių jo eksponatų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas