Pajūrio naujienos
Help
2022 Gegužė
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar, prieš laiką atstatydinus administracijos direktorių, Savivaldybėje situacija pasikeistų į gera?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ant Vlado Nagevičiaus kapo pastatė paminklą

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Kultūra
  • 2006-06-09

Šiemet birželio 17 dieną sukanka 125 metai, kai Kretingoje gimė Lietuvos kariuomenės ir jos tradicijų kūrėjas brigados generolas Vladas Nagius-Nagevičius. Ta proga senosiose Kretingos kapinėse V.Nagevičiui pastatytas paminklas.

Statant skulptūrą dalyvavo LKKSS valdybos nariai, Juozo Vitkaus inžinerinio bataliono karinio transporto ir karinės jūrų pajėgos štabo kuopa.

Paminklo - Mykolo Archangelo skulptūros - autorius - garliaviškis Adolfas Teresius. Jis – vienas žymiausių Lietuvos kryždirbių. Pasak A.Teresiaus, jis yra sukūręs per 300 įvairiausių stogastulpių, koplytstulpių bei koplytėlių, kurių dydis - nuo dviejų iki aštuonių metrų.

- Norėjosi, kad iš ąžuolo padarytas paminklas tiktų ir prie netoliese esančių kitų dviejų medžio skulptūrų,- sakė menininkas.

Mykolo Archangelo skulptūra, su viršuje esančia metaline saulute, siekia apie 4 metrus. Skulptūra buvo padaryta per mėnesį. Pasak skulptūros autoriaus, norėjosi, kad įamžinant generolo atminimą jaustųsi patriotiškumas bei lietuviško karžygio dvasia. Todėl paminkle matosi trys simboliai: Vytis, Vyčio kryžius ir Gedimino stulpai.

Paminklo apačią bei aplinką rengiasi sutvarkyti Orvydų sodybos šeimininkas Liudvikas Beniušis.

Pasak A.Teresiaus, su Viliumi Orvydu jie buvo artimi žmonės.

Sutvarkyti brigados generolo kapavietę ir pastatyti paminklą - Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Kauno apskrities skyriaus (LKKSS) iniciatyva. Jų lėšomis padarytas ir projektas. Paminklas pastatytas už suaukotus pinigus. Kretingos rajono Savivaldybė paminklo statybai skyrė 3 tūkst. Lt, Klaipėdos – 500 Lt.

Statant paminklą dalyvavo ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus atstovai - trys LKKSS valdybos nariai: Aušra Jurevičiūtė, Audronė Veilentienė ir skyriaus pirmininkas Algirdas Markūnas.

Paminklą pastatyti padėjo ir Juozo Vitkaus inžinerinio bataliono karinio transporto ir karinės jūrų pajėgos štabo kuopa.

Metalinę saulutę skulptūrai uždėjo pats autorius - Adolfas Teresius.

V.Nagevičius - žymus visuomenės ir valstybės veikėjas. Gimė 1881 metų birželio 17 dieną Kretingos muitinės tarnautojo šeimoje. 1902 metais aukso medaliu Rygoje baigęs gimnaziją įstojo į Peterburgo Karo medicinos akademiją bei Peterburgo archeologijos institutą.

V.Nagevičiaus idėja – Vyties kryžiaus įsteigimas. Jo iniciatyva buvo pasirašytas ir įsakymas kariuomenei dėl muziejaus įsteigimo, įsteigtas ir Karininkų klubas, vėliau pavadintas Karininkų ramove.

1923 metais jis įsteigė Lietuvos jūrininkų sąjungą. Jo dėka buvo įkurtas ir komitetas karo invalidams šelpti. Norėdamas padėti kariams ligoniams, suorganizavo Moterų komitetą, kuris išaugo į Didžiosios kunigaikštienės Birutės draugiją.

1944 metais V.Nagevičius su žmona pasitraukė į Vokietiją, o 1949 metais persikėlė gyventi į JAV, kur 1954 metais ir mirė. Buvo palaidotas Klivlendo kapinėse.

1995 metais V.Nagevičiaus ir jo žmonos palaikai pargabenti ir perlaidoti Kretingos senosiose kapinėse.

LKKSS Kauno apskrities skyrius primena, jog aukas V.Nagevičiaus paminklo statybai Kretingos kapinėse galima pervesti į jų skyriaus tikslinę sąskaitą: LT06 7044 0600 0310 4863, AB Vilniaus banke, nurodant brg. gen.V.Nagevičiaus paminklo statybai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas