Pajūrio naujienos
Help
2022 Gegužė
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar, prieš laiką atstatydinus administracijos direktorių, Savivaldybėje situacija pasikeistų į gera?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kas gali apginti moterį nuo pažeminimo

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2006-06-09

“Niekad nebūčiau pagalvojusi, kad mūsų tvarkingame, gražiame kaime abi su dukra būsime priverstos išgyventi pažeminimą“, - rašė atvirame laiške jokūbaviškiams to paties kaimo gyventoja S.Jarutienė.

Pažemino nepagarbus elgesys

Tėvo dienos vakarą S.Jarutienė kartu su dukra ėjo pro mokyklą, kurioje moteris valytoja dirba jau 16 metų. Prie kiosko, esančio šalia mokyklos, stoviniavo kompanija. Jokūbaviškė sudrausmino jaunuolį, kuris bandė nutempti šaką nuo mokyklos gėlyno. Jaunuolis spyriojosi, bet padarė, ko prašomas.

Kompanijoje buvo moteriai gerai pažįstamas jokūbaviškis, kuris, moters žodžiais, labai mėgsta apkabinti ir pagrabinėti merginas, ypač jaunas. S.Jarutienės dukra, sustojusi nusipirkti ledų, pajuto vyriškio prisilietimą, kurį palydėjęs gašlus komentaras. Jokūbaviškės dukra atsakė antausiu – kilo konfliktas, kurio metu buvo apsistumdyta, išsakyta įžeidimų. Moters teigimu, šalia buvę jauni žmonės laidė keiksmažodžius ir šaipėsi iš jos dukters.

„Noriu kreiptis į „šauniuosius“ jaunuolius, - rašė laiške S.Jarutienė. - Ar taip jūs suprantate vyriškumą? Kai galvelės apgirtusios nuo alaus, jaučiatės ereliais, o gavę pastabą rėkiate, kad jus laiko blogais, nors jūs nieko blogo nedarote. O vyriškis, dėl kurio elgesio kilo konfliktas, taip ir nesuprato, kodėl grabinėti ir žeminti merginų negalima, juk čia, anot jo, nieko tokio. Atvykus kaimo policijos rėmėjams, jis pareiškė, kad mergina pati kalta.

Todėl ir klausiu, kaip moterims apsiginti nuo chamiškumo, nuo pažeminimų ir patyčių? Kaimynai, aplinkiniai žmonės žiūrėjo pro namų kampus ir tyliai džiaugėsi, kad šį kartą neužkliuvo, skriaudžia ne mane.... O rytoj - galbūt tave ar tavo žmoną, dukrą.....“.

Gyventojai nori didesnių teisių rėmėjams

Moteris apgailestavo, kad policijos rėmėjai gali tik draugiškai pasikalbėti, o ir policija, jokūbaviškės žodžiais, beveik bejėgė ką nors pakeisti.

“Kretingos rajono policijos komisariate nagrinėjamas skundas dėl minėto įvykio, - sakė rajono Policijos komisariato viršininko pavaduotojas Arturas Lingaitis. - Bus sprendžiamas klausimas dėl minėtų asmenų patraukimo administracinėn atsakomybėn“.

S.Jarutienės laiške nurodyti asmenys policijai yra gerai žinomi, beveik visi jų – bausti. Vienas piliečių yra triskart teistas už vengimą mokėti lėšas vaikui išlaikyti, kitas – pernai du kartus baustas administracine tvarka už nedidelį chuliganizmą bei alkoholinių gėrimų gėrimą viešose vietose. Policija turi informacijos ir apie kitų konflikto dalyvių „nuodėmes“.

Jokūbaviškiai policijos rėmėjai yra patys aktyviausi rajone. Tačiau jie gali veikti, pasak A.Lingaičio, tik tiek, kiek leidžia įstatymas. O įstatymas leidžia tik padėti policijai saugoti viešąją tvarką; prižiūrėti eismo saugumą; užkardyti nusikaltimus bei kitus teisės pažeidimus ir juos atskleisti. Policijos rėmėjai tik kartu su policijos pareigūnais turi teisę panaudoti specialiąsias priemones. Tačiau rėmėjai gali pareikalauti, kad asmenys laikytųsi viešosios tvarkos ir nepažeidinėtų įstatymų.

Patys jokūbaviškiai policijos rėmėjai sakė, kad reikia didesnių įgaliojimų, nes žodinio įspėjimo dažniausiai neužtenka.

Gali būti skirtos baudos arba areštas

Kaip sakė rajono Policijos komisariato viršininko pavaduotojas A.Lingaitis, jokūbaviškės laiške minėti asmenys greičiausiai gali būti patraukti administracinėn atsakomybėn už nedidelį chuliganizmą. Kaip nurodyta Administracinės teisės pažeidimų kodekse, nedidelis chuliganizmas yra necenzūriniai žodžiai ar gestai viešosiose vietose, įžeidžiamas kibimas prie žmonių ar kiti panašūs veiksmai, pažeidžiantys viešąją tvarką ir žmonių rimtį. Tokie piliečiai baudžiami nuo vieno šimto iki trijų šimtų litų bauda arba administraciniu areštu iki trisdešimties parų.

Minėtame konflikte dalyvavo ir nepilnamečių asmenų. Nepilnamečių nuo keturiolikos iki šešiolikos metų padarytas nedidelis chuliganizmas arba chuliganizmas, taip pat tyčinis suaugusiųjų garbės ir orumo žeminimas baudžiamas pinigine bauda, kuri skiriama tėvams arba globėjams (rūpintojams) - nuo penkiasdešimties iki vieno šimto litų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas