Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugpjūtis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar kultūra ir sportas turėtų būti atsieti nuo politikos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Prašo užtverti kelią į piliakalnį

  • Audra VENCKUVIENĖ
  • Aktualijos
  • 2009-04-10

Kretingos piliakalnio (dar vadinamo Andulių-Ėgliškių) ansamblį juosiančių privačių žemių savininkai sprendė, ką daryti, kad jų žemėse nebūtų verčiamos šiukšlės, kūrenami laužai, niokojama gamta, lėbaujama, drumsčiama ramybė.

Pamatę savo valdose šiukšlių krūvas, (iš kairės) Antanas Šakauskas, Bronius Šamonskis ir Birutė Šamonskienė bei kiti valdų savininkai iš karto ėmėsi priemonių: buvo kreiptasi į Žalgirio seniūniją ir į rajono Savivaldybę, ant kelių užritinti akmenys.

Priekabomis atgabentų šiukšlių kalnai šalia piliakalnio atsirado vos tik atšilo, po savaitgalio. Šiukšlių priversta ir ant senos kapavietės, o labiausia prišnerkšta valstybei priklausanti, liaudyje Meilės slėniu vadinama aikštė. Vietiniai gyventojai naktimis girdi intensyviai lakstančių mašinų signalus, dūžtančių butelių garsus, trankią muziką.

„Paskelbta, jog čia – įžymi vieta visos Europos mastu, tačiau kas ja rūpinasi?“ – stebėjosi piliakalnio kaimynystėje gyvenantis Vytautas Mockus.

Buvo piktinamasi ir dėl piliakalnio viršūnėje nupjautų keliolikos medžių. Pasak Birutės Šamonskienės, medžiai gali būti ir pavogti.

Pasak piliakalnį prižiūrinčios Žalgirio seniūnijos seniūno Povilo Šližiaus, paskutinį kartą piliakalnis buvo tvarkytas prieš Naujus metus. Tada ir buvo nupjauti 5 ar 6 menkaverčiai medžiai.

Valdų prie piliakalnio savininkai, parodydami šiukšliniausias vietas, bandė atsakyti į klausimą, kodėl teršiama tokia gerbtina vieta.

Antano Šakausko manymu, reikėtų leisti atliekas į sąvartynus vežti be jokio mokesčio. Gi dabar žmonės nenori tam išleisti pinigų ir pila šiukšles bet kur. Kad istorinė, graži ar reikšminga vietovė - nepaisoma: svarbu, kad toliau nuo akių. „Nors atviroje vietoje tas šiukšles piltų, dabar jas rankomis turime traukti iš krūmų“, - pridūrė 8 ha savininkas.

V.Mockus, kaimynams pritariant, kalbėjo, kad, jei už šiukšlių išvertimą tokioje vietoje būtų skiriama 10 tūkst. Lt bauda, o iš jų 4 tūkst. Lt sumokama šiukšlintoją nufotografavusiam, atsirastų daug norinčių padėti palaikyti švarą.

Vietiniai gyventojai nori, kad į piliakalnį vedantis kelias būtų užtvertas užkardu prie pat įvažiavimo. Raktą nuo užkardo siūloma palikti pas vietinį gyventoją.

Prieš metus piliakalnio papėdėje ūkinę veiklą vykdžiusio verslininko iniciatyva kelias buvo užtvertas, tačiau piliakalnio lankytojai tuo piktinosi, ir užtvara buvo nuimta.

Valdų savininkai įsitikinę, jog privažiuoti prie piliakalnio nereikia: pasistačius mašiną aikštelėje prie kelio, galima eiti pėsčiomis.

Tokiai minčiai pritarė ir seniūnas.

Rajono paminklotvarkininkas Algirdas Mulvinskas teigė problemą žinąs. Ji esanti aktuali. Kartu su administracijos direktoriumi Valerijonu Černeckiu bei Žalgirio seniūnu planuojama vykti į vietą ir problemą spręsti.

P.Šližius patikino, kad privatininkai savo susigrąžintas teritorijas turi saugoti patys, o neapsaugojus, šiukšles patys ir išsigabena. Iškart po gyventojų signalo seniūnas nuvyko į piliakalnį ir seniūnijos prižiūrimą teritoriją rado švarią, o po privačias valdas sakė nevaikščiojęs.

Gi piliakalnio lankytojai nustemba, nerasdami šiukšliadėžių. Joms seniūnas nepritarė: „Neturime galimybių jų pastatyti, nespėtume ir šiukšlių vežti“, - aiškino jis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas