Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas

Labdaros valgyklą – už borto

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2009-03-27
Kretingos pranciškonai, vykdydami vienuolyno rekonstrukciją, po jų stogu jau 19 metų veikiančią valgyklą ketina iškeldinti į gimnazijos dirbtuves Jurgio Pabrėžos gatvėje. Kad valgyklos steigėjai suremontuotų šį pastatą, reikalinga ir kretingiškių mokesčių mokėtojų parama.

Broliai pranciškonai ėmėsi konkrečių žygių iš vienuolyno patalpų iškeldinti labdaros valgyklą: ją ketinama įkurdinti senosiose Pranciškonų gimnazijos dirbtuvėse, priešais Kretingos kultūros centrą.

Į Kretingos rajono savivaldybę kreipėsi prie parapijos veikiančio Šv.Antano dienos centro vadovė Margarita Lizdenytė, kad rajono taryba pritartų jų sumanymui suremontuoti dirbtuves ir ten perkelti Dienos centrą išvien su labdaros valgykla „Rūpestėliai“. Tam reikalinga finansinė Savivaldybės parama. Rajono taryba vakar apsvarstė šį prašymą ir pritarė projektui.

Valkatos turės paklusti

Kretingos vienuolyno gvardijono Benedikto Jurčio teigimu, įsisteigus viešajai įstaigai Pranciškonų gimnazija, pagal Švietimo ir mokslo ministerijos įstatymą yra reikalinga aptverti visą gimnazijos teritoriją. Tuomet ir valgytojai į labdaros valgyklą nebegalės patekti per gimnazijos kiemą.

Perkėlus labdaros valgyklą į dirbtuves, įeiti į šį pastatą atitinkamomis valandomis jie galėtų iš Jurgio Pabrėžos gatvės pusės.

Dabar gi „bomžai“, anot B.Jurčio, stoviniuoja prie vienuolyno durų nuo pat ryto: rūko, spjaudosi, ten pat ir nusišlapina. Apdergtas patalpas ir sienas tenka plauti patiems vienuoliams. Benamiai nešioja ir ligų užkratus. Kai kuriems ir maistą tegalima paduoti per langelį.

„Norime žengti žingsnį į priekį, keldami pagalbos kokybę. Jeigu pas pranciškoną ateina benamis žmogus, pirmiausia jį turėtume pasitikti, nuprausti, apvilkti švariais rūbais ir tik tada sodinti prie stalo. To ir sieksime, tačiau, kaip mums tai pavyks, dar sunku prognozuoti. Į valgyklą galės ateiti tik tie, kurie paklus mūsų tvarkai“, - tvirtino gvardijonas.

Valgyklą išstums svečių namai

Prieš kelerius metus įsteigus visuomeninę labdaros organizaciją „Rūpestėliai“, labdaros valgykla rūpinosi Pranciškonų vienuolynas. Savivaldybė jų prašymu valgyklai kasmet skiria po 15 tūkst. Lt.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Danutės Skruibienės teigimu, šįkart pranciškonai pageidauja, kad Šv.Antano dienos centras ir „Rūpestėliai“ taptų viešąja įstaiga, veikiančia po vienu stogu, tačiau jos išlaikymu rūpintųsi kartu su Savivaldybe.

Savivaldybė turėtų daugiau negu pusę akcijų ir įsipareigotų penkerius metus užtikrinti įstaigos funkcionavimą.

M.Lizdenytė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pateikė projektą, kuriame prašoma 600-700 tūkst. Lt suremontuoti dirbtuves ir jas įrengti. Jeigu pranciškonai negautų Savivaldybės pritarimo, negalėtų dalyvauti ir projektuose.

Redakcijos žiniomis, iškeldinti labdaros valgyklą iš vienuolyno spaudžia svečių namų projektas, kuriam įgyvendinti lėšų tikimasi iš ES. Pernai Kretingos pranciškonai kartu su Savivaldybe įkūrė dar vieną viešąją įstaigą „Mūsų broliai“: pietrytinėje vienuolyno pusėje numatyta įrengti 80 vietų svečių namus su kavine.

Savivaldybė šiame projekte taip pat turi 51 proc. akcijų.

Benamiais rūpinasi savanorė

Jau devynioliktus metus labdaros valgykla glaudžiasi Kretingos pranciškonų vienuolyne. Nuo pat pirmos jos įkūrimo dienos vargdieniais, kuriems duonos riekė ir sriubos lėkštė dažnai tėra ir visas dienos maistas, rūpinasi 83-jų savanorė Apolonija Bernotienė. Kažkada didelį vargą ir sielvartą išgyvenusi moteris sulaukė gerų žmonių pagalbos. Todėl ji davė įžadą savo gyvenimą paaukoti varguoliams.

Nuo 5 val. ryto ši moteris stoja prie viryklės ir puodų, dengia stalą. Nuo 10.15 iki 11 val. kasryt prie padengtų stalų sugarma alkstantieji. Perdien ji išdalija valgį – puodą sriubos, 10 kepalų duonos ir 10 batonų – 70-80 valgytojų.

Moteris pati pasirūpina ir maisto produktais: riebalais, daržovėmis sriubai. Pati važiuoja pas rajono ūkininkus ir parsiveža jų paaukotų daržovių. Paaukoja ir parapijos tikintieji bei geros valios žmonės. Pinigų duonai skiria Savivaldybė.

„Ūkininkams šiandien - irgi sunku, bet dar turiu sukaupusi daržovių iš rudens. Nelaukiu paskutinės dienos, kad nereikėtų sriubos virti „iš kirvio“, - sakė A.Bernotienė.

Labdaros valgyklos nunyko

Kretingos vienuolyno labdaros valgykla - vienintelė Lietuvoje, per visą Nepriklausomybės laikotarpį nenutraukusi savo veiklos. Kitos palaipsniui užsidarė.

Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, labdaros valgyklos mūsų šalyje turėtų išvis išnykti, nes ES maisto bankas vargingai gyvenantiems asmenims skiria paramą maisto produktais. Mūsų benamiai, deja, dažnai neturi sąlygų ir nemoka patys pasigaminti sau valgio. Todėl šiuo sunkmečiu labdaros valgykla yra labiau reikalinga, negu prieš kelerius metus.

„Kiek sykių broliai jau bandė iškeldinti valgyklą iš vienuolyno. Ją norėta įkurdinti ir buvusioje masinėje siuvykloje virš „Akmenos“ gastronomo, ir namelyje prie lurdo, ir sandėliuke pas teresėles. Bet reikėdavo investuoti daug pinigų, ir jie tų sumanymų atsisakydavo“, - kalbėjo A.Bernotienė. Ji mano, kad labdaros valgykla, vienintelis varguolių prieglobstis, dar turi išlikti. Juolab, kad Kretingoje nėra nakvynės namų.

Kretingos parapijos komiteto pirmininkas Antanas Lukauskas įsitikinęs, kad labdaros valgykla turi funkcionuoti prie bažnyčios: „Perkelta kitur ji neišsilaikytų, nes žmonės aukoja ir neša maistą čia“.

Naujojoje valgykloje irgi dirbtų savanoriai. A.Bernotienė, paklausta, ar pasiliktų dirbti, atsakė: „Kaip Dievas duotų“.

Visuomenės sveikatos centro vadovės Dalios Jociuvienės nuomone, įsikūrus viešajai maitinimo įmonei, bus reikalingi visi tokioms įmonėms veikti reikalingi dokumentai, bus privalu paisyti ir higienos reikalavimų. Vienuoliai, ant jos, turėtų nemalonumų ir šiandien, jeigu, neduokdie, koks valgytojas susirgtų salmonelioze ar kita pavojinga liga.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas