Pajūrio naujienos
Help
2024 Vasaris
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe291623
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar pasigendate naujų rajono Savivaldybės projektų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Svarbu žinia, o ne jos pranašas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2006-05-05

Kretingos anoniminių alkoholikų (AA) bendruomenė „Vilties slenkstis“ atšventė šešerių metų gyvavimo jubiliejų. Į šventę, įvykusią Pranciškonų gimnazijoje, suvažiavo per septyniasdešimt dalyvių iš Žemaitijos regiono – Palangos, Klaipėdos, Plungės, Telšių, Skuodo – grupių. Visuomenei kretingiškiai surengė atvirą susirinkimą, kuriame pristatė AA judėjimą, jo programą bei tradicijas.

Ką daro ir ko nedaro AA

Klaipėdos regiono pirmininkas Artūras tvirtino, jog visuomenėje dar vyrauja klaidinga nuomonė apie AA judėjimą: vieni mano, kad tai – sekta, kiti – jog alkoholikai susirenka, kad pasislėpę nuo pašaliečių saikingai išgertų. Iš tiesų AA yra draugija vyrų ir moterų, kurie dalijasi savo patirtimi, jėgomis ir viltimi, norėdami padėti sau ir kitiems sveikti nuo alkoholizmo. Vienintelė sąlyga būti draugijos nariu – tai noras mesti gerti.

Anonimiškumas draugijoje yra didžiausias saugumas, nuolat primenantis, kad svarbu – žinia, o ne asmuo, ją perduodantis. Tai apsaugo nuo kitų narių poreikio lyderiauti ar kontroliuoti padėtį. Naujokams labai svarbus yra saugumo jausmas, kad išvengtų nepageidautinos pašalinių žmonių reakcijos. Pasaulyje, kur AA judėjimo tradicijos vystėsi septyniasdešimt metų, į alkoholizmą žiūrima kaip į ligą, o ne silpnavališkumą.

„Alkoholizmas yra liga, kuri nepaiso nei lyčių, nei amžiaus, nei profesijos. Įpročio gerti neatsisakysi visą gyvenimą, jį gali tik stabdyti ir kontroliuoti. Žmogui, kuris pats, ne artimieji ar draugai pavargo nuo jo gėrimo, tereikia praverti AA grupės duris ir ištarti – padėkit. Žengti šį žingsnį yra visų sunkiausia. Pirmomis dienomis taip pat būna sunku, nes grupėje reikia išmokti klausyti. Mes kalbame tik apie save. Mūsų vienintelis autoritetas yra mus mylintis Dievas, kaip mes jį suprantame. Aukščiausiąją jėgą kiekvienas suvokia savaip: tai, kas padeda susitaikyti su savimi ir pasauliu“, - tvirtino regiono pirmininkas.

Artūro žodžiais, daugelis domisi, kiek kainuoja gydymo kursas ir kiek reikės lankyti grupę, kad išsivaduotum iš alkoholio priklausomybės. „Kai išgirsta atsakymą – visą gyvenimą, jiems pasidaro baisu. Tačiau tereikia tik ateiti ir klausyti – per dalijimąsi gijimas prasideda savaime, - tvirtino pranešėjas. - Buvimas AA judėjime nekainuoja nieko. Mes nemokame nei stojamojo, nei nario mokesčio. Išsilaikome iš savo pačių įnašų: kas kiek galime, aukojame, kad užmokėtume už patalpų nuomą, elektrą, literatūrą, kavą. Bet tai nėra privalu“. Iš niekur neieškoma pašalpų ir jokio finansavimo.

AA neteikia jokių socialinių garantijų, nepriklauso socialinėms tarnyboms ir nesivelia į viešus ginčus. Šis judėjimas nesusijęs su politika bei jokioms organizacijomis, netaiko gydymo medikamentais.

„Mūsų „receptų knyga“ yra „Dvylikos žingsnių“ programa. Tačiau tai nėra griežtos taisyklės. Pagrindinis žingsnis – prisipažinti, kad esi bejėgis prieš alkoholį ir kad tavo gyvenimas tapo nebevaldomas. Toliau eina sąžinės sąskaitos dalykai, o dvasiškai pabudus - žinios perdavimas kitiems alkoholikams. Toje programoje „krapštomės“ visą gyvenimą: jei nuotaikos neatitinka vienas žingsnis, jį perlipi, po to grįžti“, - kalbėjo Artūras.

AA įkūrimo istorija

Kretingos AA grupė „Vilties slenkstis“ susibūrė prieš šešerius metus. Iš pradžių žmonės būrėsi buvusiame Šv.Antano religijos studijų institute. Nuo praėjusių metų rudens grupė renkasi akmeniniame name, Vilniaus g. Nr.4, greta katalikų bažnyčios. Susirinkimai vyksta antradieniais, ketvirtadieniais ir šeštadieniais nuo 19 val.

Lietuvoje AA judėjimas gyvuoja jau aštuonioliktus metus. Pirmoji grupė buvo įkurta Vilniuje 1988 m. Jos įkūrėjas Romas, pavargęs nuo alkoholio, parašė laišką į Niujorko AA tarnybą ir prašė pagalbos. „Įvyko stebuklas – atvyko patys amerikiečiai ir įkūrė Lietuvoje pirmąsias grupes“, - pasakojo Klaipėdos regiono pirmininkas.

Dabar Lietuvoje veikia 120 grupių, Žemaitijos regione – per 20. „Judėjimo tikslas – nešti žinią kitiems. Todėl džiugu, kad grupės kuriasi net mažose vietovėse, tarkim, Žarėnuose, Laukuvoje“, - įsitikinęs pranešėjas.

AA „krikštatėviai“ yra amerikiečiai Bilas ir Bobas, 1935 m. įkūrę pirmąją grupę pasaulyje. Jie parašė ir „12 žingsnių programą“, kuri tebėra aktuali ligi šiol. Dabar AA judėjimas veikia 180 pasaulio šalių, jungdamas per 180 tūkst. grupių.

Pasak Artūro, AA neveda jokios statistikos, tačiau pagal preliminarius duomenis, 19 proc. narių – iki 30 metų amžiaus, 35 proc. sudaro moterys. Vidutinis AA narių amžius – 42 metai.

Kai šeimoje yra alkoholikas, savotiškai serga ir kiti šeimos nariai. Žmonės, kurių vaikystė prabėgo alkoholikų ir nedarniose šeimose, taip pat turi rimtų problemų. Todėl greta AA judėjimo įsikūrė ir Al-Anono - geriančiųjų šeimos narių - draugija bei SAV – suaugusiųjų alkoholikų vaikų draugija.

Kretingoje jų veikla šiuo metu nevyksta. Todėl norintys įsijungti į šias bendruomenes gali vykti į Klaipėdą: Al-Anono grupė „Saulėgrąža“ veikia Debreceno g. 41-14 pirmadieniais ir penktadieniais nuo 17.30 val., SAV grupė - Darželio g. 11 (Jaunimo dvasinės pagalbos centre) sekmadieniais nuo 18 val.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas