Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Spalio 7 d. 18 val. Palangos koncertų salėje ansamblis „Lietuva“ ir „Prabudimo orkestras“ pristatys premjerą – šokio ir muzikos spektaklį „Šokio simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“. Spektaklis kuriamas specialiai Vilniaus geto likvidavimo 80-mečiui paminėti.

Naujas projektas kuriamas pagal didelio visuomenės dėmesio sulaukusį Jievaro Jasinskio kūrinį „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“. Jaunosios kartos kompozitoriaus darbas įkvėpė naujam, didesnio masto kūrybiniam sumanymui, kurį įtaigiu judesio pasakojimu, gyvai skambant net kelių orkestrų muzikai įgyvendins režisierė ir choreografė Aušra Krasauskaitė.

„Beveik prieš metus Šv. Kotrynos bažnyčioje išgirdau Jievaro Jasinskio „Simfoniją iš Šiaurės Jeruzalės“. Tada apėmė labai stiprios emocijos – klausant Izraelio himno, ašaros sruvo skruostais. Patyriau katarsį sėdėdama tarp klausytojų, išgyventi jausmai „privedė“ prie minčių apie šokio spektaklį. Galvojau, kaip nuostabu būtų kurti šokį pagal šią muziką. Gautas netikėtas pasiūlymas iš ansamblio „Lietuva“ vadovės Editos kurti šokio spektaklį tarsi patvirtino posakį, kad mano troškimas nuėjo „tiesiai į Dievo ausį“, – prisimena A. Krasauskaitė, ansamblio „Lietuva“ vyriausioji baletmeisterė.

Pirmasis J. Jasinskio koncerto pristatymas įvyko 2021 m. rugsėjo 23-ąją, Lietuvos žydų genocido dieną, ir tapo reikšmingu Holokausto 80-mečio meniniu akcentu. Praėjus dvejiems metams, šis projektas įgaus dar įtaigesnę formą – šokio judesiu ir nauja kūrinio aranžuote, kurią papildys gausesnis nacionalinių instrumentų skambesys.

„Man dar nėra taip buvę, kad kažkas išgirdęs mano muziką nuspręstų statyti šokio spektaklį. Visiškai nauja patirtis, kaip ir projekto gastrolės Izraelyje, kur mano kūryba apskritai pirmą kartą skambėjo užsienyje. Asmeniškai tai pirmasis taip viešai pastebėtas programinis ir sceninis kūrinys“, – mintimis pasidalino kompozitorius J. Jasinskis.

Premjeroje atsiskleis spektaklių herojų išgyvenimai, batalinėmis masinėmis scenomis atsispindės svarbūs istorijos įvykiai, kuriems šokis įneš gyvybės, o žiūrovams primins apie bendrą žydų ir Lietuvos patirtį. „Mano, kaip režisierės, vizijoje emocinį foną dar labiau pastiprins šokio judesiai, kūno plastika ir kiti įtraukiantys choreografiniai sprendimai. Kūrybinis procesas, prasidėjęs gegužę per kelionę į Jeruzalę atnešė stiprių išgyvenimų, suvokimų ir sukrėtimų – visą šią patirtį sudėjau į spektaklį, kuriuo be galo degiau“, – prisipažino A. Krasauskaitė.

„Šokio simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“ – jungtinis valstybinio ansamblio „Lietuva“ ir viešosios įstaigos „Prabudimo orkestras“ projektas, kurio ankstesnę versiją iki šiol prodiusavo ir scenarijų kūrė Tadas Daujotas. Naujame spektaklyje šoks „Lietuvos“ šokėjai, o pajėgas sujungs du gyvi orkestrai – Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis ir autentiško skambesio į muzikinę kelionę įnešantis ansamblio „Lietuva“ orkestras, taip pat dalyvaus kviestiniai džiazo ir klasikos muzikantai.

Klasikinė muzika persipins su egzotiškomis Artimųjų Rytų melodijomis, klezmerio motyvais, džiazo elementais. Tai šiuolaikiškas, bet tuo pačiu ir archajiškų atspalvių turintis „world“ muzikos – įvairiausių pasaulio tautų liaudies muzikos – žanro projektas, kuriame didingai skambės senoviniai hebrajiški ragai šofarai, o į orkestro skambesį subtiliai įsilies kanklių ir birbynės garsai. Ne tik gyvu skambesiu, bet ir šokyje, kostiumuose ar netradiciškai keliais aukštais kuriamoje scenografijoje atsiskleis aktualumas šiandien.

Šokio pasakojimas, prasidėjęs prieš 4 tūkst. metų, tęsis iki šių dienų. Simboliška, kad 2023 m. švenčiant Vilniaus miesto 700-ąjį jubiliejus, prisimenami Gedimino laiškai – oficialus kvietimas, plačiai atvėręs žydams kelią į mūsų šalį, kurioje šimtmečiais jie kūrė gerovę, o jų istorija glaudžiai persipynė su mūsų tautos istorine patirtimi. Simboliška, kad Šiaurės Jeruzalei švenčiant ypatingą jubiliejų, minima ir skaudi Vilniaus geto likvidavimo sukaktis.

Vilniaus gete išgyventi, susivienyti ir neprarasti vilties padėjo dvasinis pasipriešinimas ir gyvybingas kultūrinis gyvenimas, tokiame kontekste atrodantis beveik neįtikėtinai. Kančios ir mirties akivaizdoje geto gyventojai bandė kabintis į gyvenimą ir užsiimti saviraiška: čia buvo sukurtas teatras, profesionalų chorai, simfoninis ir džiazo orkestras, rengiamos parodos, koncertai ir konkursai. Per teatrą, kultūrą, meną ir švietimą žmonės gelbėjosi nuo savidestrukcijos – net tragiškiausiais momentais stiprino bendruomeniškumą, nepamiršo humaniškųjų ir savo tautos vertybių, bandė atrasti pozityvių emocijų ir tikėti, kad vieną dieną jie bus išlaisvinti. Getas buvo likviduotas 1943 m. rugsėjo 23–24 dienomis, todėl ir šokio spektaklio premjera Vilniuje numatoma tomis dienomis buvusio geto teritorijoje įsikūrusiame Valstybiniame jaunimo teatre.

J. Jasinskis yra ne tik šio spektaklio kompozitorius, bet ir sostinei atstovaujančio orkestro „Vilnius Jjazz Ensemble“ vadovas,,trombonininkas, kino koncerto „Vilniaus pokeris“ vienas kompozitorių. Režisierė ir choreografė A. Krasauskaitė – Auksinio scenos kryžiaus ir Padėkos kaukės laureatė, pastačiusi daugiau kaip aštuonis šokio spektaklius įvairiuose Lietuvos teatruose. Scenografijos dailininkas – nekart Auksiniu scenos kryžiumi apdovanotas Gintaras Makarevičius. Kostiumų dailininkė – Julija Skuratova, šviesų dailininkas – Darius Malinauskas.

Valstybinis ansamblis „Lietuva“ tęsia pradėtą ilgalaikę kampaniją „Auginkime vienybės raumenį“, skirtą vienyti skirtingų tautų, religijų žmones, istoriškai kuriančius bendrą Lietuvos istoriją. Kampanija primena, kad pagrindinis žmogaus raumuo yra širdis, o vienybė padeda tas širdis sujungti – vienytis per gyvą ir bendrą mūsų visų istoriją.

---

KŪRYBINĖ KOMANDA:

Kompozitorius: Jievaras Jasinskis

Režisierė ir choreografė: Aušra Krasauskaitė

Scenografas: Gintaras Makarevičius

Muzikinės dalies vadovas: Ramūnas Marcinkus

Kostiumų dailininkė: Julija Skuratova

Šviesų dailininkas: Darius Malinauskas

„Prabudimo orkestro“ vadovas: Tadas Daujotas

Ansamblio „Lietuva“ vadovė: Edita Katauskienė

Atlikėjai:

Valstybinio ansamblio „Lietuva“ orkestras ir šokėjai (vyr. dirigentas Egidijus Kaveckas)

Vilniaus m. savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Barkauskas)

Kviestiniai klasikos, džiazo ir folkloro muzikantai

Bilietus platina Bilietai.lt - https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/teatras/palanga-sokio-simfonija-is-siaures-jeruzales-396239/


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas