Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar atvykstantieji dirbti iš Baltarusijos kelia pavojų Lietuvos saugumui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

„Pajūrio naujienų“ skaitytojai kviečiami išrinkti 2023-ųjų Metų žmogų!

Saulius Paulius BYTAUTAS
Auksė ANTULIENĖ
Romaldas SAKALAUSKAS
Lukas KUBILIUS
Simona MONTVYDAITĖ-KAYA
Virginijus BRAZAUSKAS
Dovydas BAJORAS
Tadas ROMEIKA
Janė LEŠČIAUSKIENĖ
Daiva DUDĖNIENĖ
Gražina KATKUVIENĖ
Gintaras ŽIOBAKAS
Komentarų topas
Giedrius PETREIKIS

Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos vadovas

Nuolatinis nebūtų priešų ieškojimas tampa vizitine valdančiųjų kortele. Šį kartą savo negalią priimti racionalius ir pridėtinę vertę rajonui kursiančius sprendimus bandoma dangstyti visuomenėje negatyvias asociacijas turinčiu žodžiu „privatizacija“. Kretingos rajono meras Antanas Kalnius, vis dar išlaikydamas aukos amplua, dėl UAB „Kretingos turgus“ privatizacijos sukuria mistinį baubą, su kuriuo bandys kovoti.

Apsukrūs rajono gyventojai turi galimybę peržiūrėti kiekvieną Kretingos rajono savivaldybės komitetų vaizdo įrašą ir suprasti, kad kuriamas baubas yra tik mero pasąmonėje arba eilinis viešųjų ryšių triukas. Po tokio mero benefiso kyla logiškas klausimas – o kokia galima privatizacija be daugumos pritarimo? Gi turint tvirtą politinę daugumą buldozeriu stumiami sprendimai, kaip antai, sveikatos įstaigų sujungimas, kurį jau teko atšaukti. Taigi kas dar, be valdančiųjų ir mero, gali inicijuoti turgaus privatizavimą?

Rugpjūčio mėnesio Ūkio, kaimo ir aplinkosaugos komitete turėjome svarstyti UAB „Kretingos turgus“ ateities klausimą. Neslėpsiu, jau nuo kadencijos pradžios užkulisiuose girdžiu, kad vienintelis kelias, kurį mato valdantieji – turgaus prijungimas prie kitos Savivaldybės valdomos įmonės – SĮ „Kretingos komunalininkas“. Žinot, jungti įmones – ne maišyti tešlą. Nematuojant „iš akies“ mesdamas ingredientus į katilą, gali smarkiai suklysti. Tokios klaidos kaina – jau ne prastai iškeptas duonos gabalėlis, o ori, nūdienos poreikius patenkinanti turgaus ateitis. Esu naujokas Kretingos rajono savivaldybės taryboje, tačiau mano lengvai žilstantys plaukai ima šiauštis, kai mes svarstome įmonių sujungimą neturėdami jokių duomenų. Per posėdį Kretingos rajono savivaldybės administracijos vadovas Povilas Černeckis pripažino, kad rimčiau pasirengti klausimui sutrukdė vasara. Matot, atostogos yra šventas reikalas, tad įmonių sujungimai gali būti atliekami tik pagal valdančiųjų vaizduotę, o ne pagal administracijos pateiktus duomenis ar atliktas analizes. Per komiteto posėdį buvo ištrauktas koziris, kad, priimant sprendimą, reikia remtis 2017–2018 metų duomenimis. Per ketverius metus tešla jau turėjo gerokai prarūgti, tad tokio senumo duomenimis gali remtis tik prastas kepėjas.

Visuomenei dabar pateiktas faktas, kad UAB „Kretingos turgus“ dirba nuostolingai ir būtina imtis permainų. Siūloma nueiti lengviausiu keliu – sutaupyti buhalterės etatą ir metinėje finansinėje ataskaitoje vietoj kelių tūkstančių eurų nuostolio turėti kelis eurus pelno. Taip, sprendimas peržiūrėti vidinius darbuotojų išteklius yra racionalus, o kas laukia toliau? Kokia tolimesnė turgaus, kurio šaknys dar XIX a. Kretingos centrinė aikštė, ateitis? Kiekvienas Tarybos narys ir rajono gyventojas suvokia, kad net ir UAB „Kretingos turgus“ prijungus prie SĮ „Kretingos komunalininkas“, be Savivaldybės finansinės pagalbos investicijoms į infrastruktūrą toliau turėsime nykų vaizdą. Lietaus ir vėjo taršomi prekeiviai, pro seną šiferio stogą ant galvų besisunkiantis lietus, ant gatvės po savo margaspalviais skėčiais besigūžiantys prekeiviai, kurie apie orias sąlygas turguje jau nebesvajoja. Kretingos turgus yra ne kažkoks pelno siekiantis darinys, o socialinis objektas. Žmonės čia atvyksta ne tik įsigyti produktų, bet ir pabendrauti, sutikti seną pažįstamą. Nepamirškime ir turgaus prekeivių, be kurių mūsų turgus neegzistuotų. Geriausia padėka jiems – orios sąlygos prekiauti turguje.

Laikas spręsti problemą iš esmės, o ne imituojant problemos sprendimą. Suprantama, kad namuose prakiurus stogui ir ant grindų pastačius kibirą lietaus vandeniui surinkti, visi suvokia, kad tai tik laikinas sprendimas. Pagal pasikeitusį Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymą, meras sudaro ir teikia Savivaldybės tarybai savivaldybės biudžeto projektą ir  administruoja Savivaldybės biudžeto asignavimus ir kitus piniginius išteklius, organizuoja Savivaldybės biudžeto vykdymą, administruoja Savivaldybės turtą. Laikas prisiimti visuomenės suteiktą pasitikėjimą ir imtis ryžtingų sprendimų. Turgaus prijungimas prie SĮ „Kretingos komunalininkas“ nėra ryžtingas sprendimas. Greičiau tai yra tik gilios ir siuvimo reikalaujančios žaizdos užklijavimas vaikišku pleistru.

Pamenu, kaip prieš savivaldos rinkimus suorganizuotuose kandidatų į merus debatuose dabartinis mūsų meras gyrėsi pritrauktomis investicijomis į rajoną. Na, ignoruokime faktą, kad iš esmės tai buvo planinės lėšos, ir debatų salėje susirinkę žmonės šiuos mero teiginius pasitiko pašiepiančia reakcija, bet leiskime jam pačiam tikėti savo išpūstu burbulu. Investicijų upėms į rajoną mero dėka tekant dar nematytais tempais, logiška manyti, kad mūsų biudžete meras suras milijoną ar net porą milijonų eurų turgaus rekonstrukcijai. Pritariu merui – turgus turi išlikti Savivaldybės kontrolėje, mokesčiai prekeiviams neturi didėti, bet nepritariu, kad turgus turi ir toliau išlikti tokios nykios būklės. Mere, laikas imtis lyderystės, kurią jums suteikė rajono gyventojai. Rajonui reikia proveržio, o ne bandymo sutaupyti kelis tūkstančius eurų, kurie nepagerins gerovės Kretingos turguje nei prekeiviams, nei rajono gyventojams ar svečiams. Jeigu Skuodas, Tauragė ar Raseiniai galėjo investuoti į savo valdomus turgus – galime ir mes. Ne tik galime, bet ir privalome rūpintis savo turtu, visais būdais skatinti tiek turgaus prekeivius, tiek pirkėjus ir toliau išlaikyti šimtmečius besitęsiančią turgaus tradiciją. Geriausias skatinimas – turgaus atnaujinimas, prekeivių mokesčių mažinimas. Mes nesame Vilniuje sėdintys buhalteriai, kurie sveikatos, švietimo sritis matuoja tik per pelno / nuostolio prizmę. Kretingos turgus nėra tik sausa statistika. Turgus – tai žmonių galimybė turėti pajamų šaltinį, o pirkėjams galimybė nusipirkti unikalių prekių. Skatinkime šią turgaus tradiciją ne baubų kūrimu, kuris pridengia politinės potencijos trūkumą, o investicijomis, kurios būtinos, kad turgus ir toliau išliktų. Jeigu pripažįstama, kad menamų investicijų burbulas sprogo, leisiu sau priminti rajono galvai, kad Kretingos rajono savivaldybės strateginiame plane 2021–2030 m. yra numatytas viešojo ir privataus verslo partnerystės skatinimas, kuris galimas kaip vienas sprendimo būdų susidariusiai situacijai. Tikiu, kad Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Povilas Černeckis kibs į darbus, nes atostogų vasara baigėsi, tad šią mano mintį jis taip pat gali panaudoti, kai pagaliau rajono Tarybai pateiks visus duomenis, kurie būtini prieš priimant sprendimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas