Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Darbėniškiai iš savo lėšų remontuoja bažnyčią

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Parapijose
  • 2023-08-29
Klebono Viktoro Dirvonskio iniciatyva, pradėti Darbėnų bažnyčios grindų renovacijos darbai: įvedant šildymą, tenka apšiltinti ir pamatus.

Darbėnų Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje tęsiami šią liepą pradėti renovacijos darbai: sovietmečio gamybos plytelėmis paklotos grindys keičiamos į šildomas, dėl to iškeldinti du šoniniai – Jėzaus širdies ir Švč. Mergelės Marijos – altoriai. Dėl intensyvių remonto darbų bažnyčios viduje šv. Mišios sekmadieniais vyksta šventoriuje įrengtoje palapinėje.

Darbėnų parapijos klebonas Viktoras Dirvonskis, tarnaujantis čia 6-erius metus, sakė, kad, dar prieš jam atvykstant, parapija išvien su darbus rėmusia Kretingos rajono savivaldybe, pakeitė bažnyčios laiptus, įrengė įgarsinimą ir išorės apšvietimą.

„Atėjęs dirbti, pradėjau planuoti kitus darbus – labai svarbu yra pakloti naujas granito grindis ir po jomis įrengti šildymą. Tačiau planuoti reikia atsargiai, nes darbai „atsiremia“ į lėšas.

Vyskupija nėra pajėgi remti finansiškai, iš Savivaldybės šiemet negavome nė cento, nes neturėjome laiku parengto projekto. Lėšos jau buvo paskirstytos parapijoms, kai mes balandį savo rankose laikėme grindų keitimo projektą. Todėl pasikliauti labiausiai galime tik parapijiečiais, jų aukomis. Kiekvienas parapijietis aukodamas tampa geradariu. Didesnių investicijų iš stambesnių geradarių ligi šiol dar nesulaukėme, tačiau viliamės“, – atvirai kalbėjo V. Dirvonskis.

Suskaičiuota, kad pirminis grindų keitimo – senųjų sovietmečio gamybos plytelių išmontavimo, pamatų apšiltinimo, sistemos oras-vanduo įvedimo ir katilo pastatymo – etapas kainuos apie 86 tūkst. Eur. Darbėnų bažnyčios grindų plotas – 475 kv. m. Kadangi grindys, Kultūros paveldo specialistų įvertinimu, neturi vertingųjų savybių, darbus vykdyti buvo paprasčiau – jų nereikėjo derinti pagal Kultūros paveldo departamento reikalavimus.

Keičiant grindis, buvo išmontuoti du šoniniai altoriai, įrengti tarpukariu tiesiog ant smėlio grunto.

V. Dirvonskio žodžiais, manoma, kad šiemet įgyvendinti viso grindų renovacijos projekto nepavyks, tačiau bus pasirengta tolimesniems darbams. „Dar būtina pakeisti bažnyčios langus, įrengti šiuolaikišką vidaus apšvietimą, o paskiausiai, atlikus visus šiuos darbus, jau galima bus užbaigti kloti grindis. Grindų apšildymo sistemos įrengimas turėtų būti baigtas ligi spalio vidurio, tad melstis darbėniškiai jau galės grįžti į bažnyčią, tačiau melstis šią žiemą teks ant betono. Pagrindinis altorius išliko savo vietoje, aukos stalą įnešime atgal, o šoniniai altoriai išliks išmontuoti tol, kol, darbams einant į pabaigą, galutinai bus paklotos grindys“, – kalbėjo klebonas.

Šoninius altorius teko išmontuoti, nes po jais tiesiog nebuvę grindų – altoriai stovėję ant smėlio pagrindo. Manoma, kad tiedu altoriai buvo pastatyti tarpukariu, po bažnyčią 1935-aisiais nuniokojusio gaisro.

„Mano manymu, bažnyčią verkiant reikėjo renovuoti, ne vien perdažyti, o galvojant apie ateitį – šiuolaikiniai žmonės nori komforto, o ne melstis šaltoje bažnyčioje, kurios sienos žiemą apsitraukusios šerkšnu, kaip teigia užgrūdinti vyresnės kartos žmonės. Gyvenimas nestovi vietoje, ir turime galvoti, kaip į bažnyčią pritraukti jaunus žmones“, – įžvalgiai kalbėjo Darbėnų parapijos klebonas.

Paklaustas apie senųjų vargonų, traukiančių akį bažnyčios balkone, likimo, V. Dirvonskis sakė, kad bažnyčios renovacijos darbai ir vargonų atkūrimas tarpusavyje yra glaudžiai susiję. Kai vargonus prieš 15 metų ėmėsi restauruoto meistras Antanas Šauklys, jau tuomet jis akcentavo, kad tol, kol bažnyčios viduje bus šalta, vargonais nebus tinkama groti.

„Ir po renovacijos bažnyčioje nebus labai šilta, optimali temperatūra tesieks 12–14 laipsnių šilumos, tačiau mūro sienos žiemą nebeįšals, o parapijiečiams nebeteks kęsti rankas ir kojas bažnyčioje kandančio šalčio. Tuomet jau galima bus galvoti ir apie istorinių vargonų atkūrimą“, – viltingai kalbėjo Darbėnų parapijos klebonas.

---

Norinčių paaukoti Darbėnų Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios remonto darbams, lėšas prašoma pervesti į klebono V. Dirvonskio pateiktas sąskaitas bankuose:

LT63 4010 0418 0079 1250 – DNB

LT87 7300 0100 7592 9508 – Swedbank

Įmonės kodas – 191275263


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas