Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar išvardintumėte Lietuvos partijas, ar pasakytumėte jų skaičių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Per mokymus inscenizavo gaisrą

  • Edita KALNIENĖ
  • Gaisrai
  • 2023-05-26
Per civilinės saugos pratybas savo pasirengimą galimoms nelaimėms pasitikrino ir ugniagesiai gelbėtojai.

Specialistams skaitant paskaitą apie galimas karo ir gaisro grėsmes, Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje netikėtai pradėjo kaukti priešgaisrinė signalizacija. Pasirodo, kad Kretingos priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba netikėtai suorganizavo civilinės saugos pratybas.

Atliko paskirtas užduotis

Iš pradžių bibliotekos darbuotojai buvo kiek sutrikę, tačiau visi, vadovaudamiesi per priešgaisrinę sistemą pateikiama informacija, ėjo išėjimo link. „Mokymus ir per juos įvyksiančias pratybas su priešgaisrine gelbėjimo tarnyba derinome iš anksto, jos buvo ilgai planuotos, tačiau dauguma mūsų darbuotojų apie inscenizuotą gaisrą nieko nežinojo“, – situaciją paaiškino Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Erika Kazlauskienė.

Darbuotojai pakankamai gerai įvykdė jiems paskirtas užduotis. „Buvusieji bibliotekoje pakluso evakuacijos signalui, kas turėjo iškviesti tarnybas, taip ir padarė. Turime pasiskirstę, kas ir už kokį aukštą, patalpas yra atsakingi, tai jie ir apžiūrėjo jas“, – kalbėjo E. Kazlauskienė.

Iššūkių taip pat neišvengta. „Degančiame“ pastate pasiliko vienas darbuotojų, kurį kiek vėliau išvadavo ugniagesiai. Likusiųjų bibliotekoje buvo ir daugiau – tai specialus sumanymas, kad ugniagesiai gelbėtojai galėtų išbandyti savo įgūdžius per gaisrą gelbėdami žmones. „Kol laukiau pagalbos, šiek tiek jaudinausi. Tai įdomi patirtis. Manau, kad tokie mokymai būtini norint išvengti pavojų, išmokti elgtis ekstremaliose situacijose, – patirtimi dalijosi iš bibliotekos ugniagesių išlaisvinta lankytoja Inga Kontrimienė. – Avariniais laiptais gelbėtojai man padėjo patekti ant stogo, nuo kurio ir nukėlė mane specialiomis kopėčiomis.“

Išėjus iš pastato imta kalbėti ir apie galimai viduje paliktą skaitytoją. „Bibliotekoje įsijungus priešgaisrinei sistemai atsidaro visos durys, todėl skaitykloje buvęs lankytojas, išgirdęs signalą, pats išėjo iš bibliotekos“, – pasakojo E. Kazlauskienė.

Ugniagesiai imitavo per gaisrą dūmais apsinuodijusio žmogaus gelbėjimą.

Įvyko pirmą kartą

Tokio masto pratybos šioje bibliotekoje įvyko pirmą kartą. „Kiekvienais metais darbuotojams organizuojame civilinės saugos mokymus ir taip atnaujiname žinias, – įvardino E. Kazlauskienė. – Tokių praktinių mokymų tikrai reikia. Per juos pamatėme, į ką turime atkreipti daugiau dėmesio. Pavyzdžiui, šįkart buvusieji bibliotekoje judėjo pagrindinio išėjimo link, ėjo per uždūmintas patalpas, nepasirinko kitų artimiausių išėjimų, kur nesklido dūmai. Mane nustebino ir kai kurių lankytojų elgesys – savisaugos jausmo nebuvimas. Viena mergina sėdėjo pagrindinėje bibliotekos dalyje, kur buvo daugiausiai dūmų, ir nė neketino išeiti, teko ją paskatinti.“

Kad atnaujinti žinias būtina, pritarė ir Informacinių technologijų ir viešinimo skyriaus kompiuterių tinklo inžinierius Kęstutis Joskaudas. „Visada galima geriau. Kuomet suveikė priešgaisrinė signalizacija, sėdėjau salėje vykusiuose mokymuose. Visiems pradėjus žvalgytis ir eiti durų link, supratau, kad kažkas turi imtis iniciatyvos ir vesti visus laukan. Taip ir padariau. Po to bėgau apžiūrėti man paskirto antro aukšto patalpų“, – pasakojo jis, įvardinęs, kad apžiūrėjęs antrą aukšto nepastebėjo vieno skaitykloje likusio lankytojo.

Iš bibliotekos evakavosi pastate buvę lankytojai, darbuotojai.

Viena dažniausių klaidų per evakuacijos pratybas – bandymas iš pastato išeiti per uždūmintas patalpas. „Kai vyksta pratybos, žmonėms neretai būna sudėtinga įsijausti, nes mokymuose naudojami dūmai neskleidžia kvapo, nepajaučiama realaus pavojaus. Dėl to yra daromos elementarios klaidos – bandoma išeiti per tą patį išėjimą, per kurį žmogus pateko į pastatą, nesvarbu, ar ten sklinda dūmai, žmonės nepasilenkia ir neužsidengia nosies, kad neįkvėptų dūmų, – įvardino Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Darius Černauskas. – Kuo daugiau tokių praktinių mokymų, tuo gyventojai viską labiau perpranta ir įsisavina.“

Aktyvavo Bendrąjį pagalbos centrą

Per pratybas buvo aktyvuotas ir Bendrasis pagalbos centras. Dalyvavo gausios ugniagesių pajėgos – dvi Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, Kretingos rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos Baublių ir Kartenos komandos, Palangos priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, atvyko policijos pareigūnai ir greitosios medicinos pagalbos medikai.

Pratybose Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistai supažindino bibliotekos darbuotojus su esminiais evakuacijos principais, kuriuos kiek vėliau jie galėjo pritaikyti praktiškai suveikus priešgaisriniam signalui ir patalpose pasklidus dūmams. „Per tokias pratybas norime žmonėms priminti, kas yra evakuacija, kaip elgtis gaisro atveju, taip pat stebime savo vyrų pasirengimą tokio masto nelaimėms“, – apibendrino D. Černauskas.

Civilinės saugos pratybos dažnai organizuojamos rajono ugdymo įstaigose, vienos tokių šią savaitę taip pat įvyko Pranciškonų gimnazijoje. Tačiau bibliotekoje rengti mokymai išsiskiria savo specifika. „Ugdymo įstaigose pedagogai žino, kiek jų klasėse tuo metu būna mokinių, išsivedus juos į lauką, nėra sudėtinga suskaičiuoti, – skirtumą įvardino D. Černauskas. – Bibliotekos personalas turėjo galimybę pasitikrinti savo įgūdžius, įsivertinti, ar visos priešgaisrinės sistemos veikia tinkamai. Per pratybos visos sistemos suveikė.“

Palangos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos automobilinėmis kopėčiomis nuo stogo buvo nukeltas iš bibliotekos evakuotas žmogus.

Per praktinius mokymus tikrinami ir ugniagesių gelbėtojų įgūdžiai, jų pasirengimas įvairiausioms grėsmėms. „Turėjome galimybę įsivertinti, kaip atliekame savo funkcijas, kaip greitai sureagavome į įvykį. Po pratybų viską aptarėme“, – tikino D. Černauskas.

Mokymus bibliotekos darbuotojams vedė Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus vyriausioji specialistė Ingrida Zubienė ir Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausioji specialistė Sandra Vasiliauskaitė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas