Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas
Prisiminimais apie vadinamojo lapyno parko atsiradimą pasidalino jį 1961 m. sodinęs Liudvikas Žutautas (kairėje), o susirinkusiųjų gausa pasidžiaugė Geštautų seniūnaitis Steponas Zubernius.

Vaikai, paaugliai, suaugusieji, senjorai, įvairios organizacijos ir politikai šeštadienį būrėsi Kretingos miesto parkuose, kad pasodintų 770 naujų medžių ir krūmų. Ši akcija buvo skirta šiais metais 770 metų gimtadienį švenčiančiai Kretingai.

Dalyvavo aktyviai

Kretingos miesto parkai šeštadienį pasipuošė beveik 700 įvairiausių medžių ir krūmų. Pasodinta maždaug 170 medžių – klevų, sakurų, šermukšnių, rojaus obelaičių, likusieji sodmenys – įvairūs krūmai: alyvos, lanksvos, jazminai ir kiti.

„Gyventojai atsiliepė į kvietimą ir medžius sodinti jų atėjo tikrai gausiai“, – apie visuomenės aktyvumą kalbėjo Kretingos miesto seniūnė Gintarė Liobikienė. Nauji augalai buvo sodinami Kretingos mieste Pastauninko parke, lapyno kvartalo parkelyje ir Senajame Kretingos miesto parke.

Per akciją sodinamais augalais pasirūpino Kretingos miesto seniūnija, o 77 ąžuoliukus padovanojo Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninis padalinys. Šios akcijos „Gimtadienį švenčiančiai Kretingai – 770 naujų medžių ir žydinčių krūmų“ įgyvendinimas seniūnijai atsiėjo 15 tūkst. eurų. „Iš jų ne tik medžius pirkome, bet ir derlingos žemės medžiams sodinti – iš viso 210 maišų po 200 litrų, taip pat landšafto specialisto paslaugas“, – įvardino G. Liobikienė.

Kur sodinti medžius ir krūmus Kretingos mieste, seniūnija konsultavosi su rajono architekte Reda Kasnauske ir landšafto specialistu. „Jis mums davė daug patarimų, kur ir kokius medžius, krūmus geriau įkurdinti. Su architekte diskutavome apie vietas, kuriose apskritai reikėtų ir būtų galima sodinti šiuos augalus“, – tikino miesto seniūnė.

Tokia akcija norima paminėti šiais metais švenčiamą 770 Kretingos miesto gimtadienį. „Ilgai diskutavome ir su rajono meru Antanu Kalniumi, kaip galėtumėme įprasminti šį gimtadienį. Nutarėme pasodinti medžių, krūmų, kurie išliks ateities kartoms“, – sakė G. Liobikienė.

Akciją „Gimtadienį švenčiančiai Kretingai – 770 naujų medžių ir žydinčių krūmų“ inicijavo ir organizavo Kretingos rajono savivaldybė. Renginyje taip pat dalyvavo ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Į akciją, per kurią buvo pasodinta 770 medžių ir krūmų, gyventojai rinkosi gausiai. Akimirka iš Pastauninko parko.

Dalyvavo kuriant lapyno parką

Gausus būrys gyventojų susirinko į medžių sodinimo akciją ir vadinamojo lapyno kvartale, kur jie pasodino 15 klevų ir 50 įvairių rūšių krūmų.

Pasodinti medį nutarė ir prieš daugiau kaip 60 metų sodinant lapyno parką dalyvavęs iš Kauno kilęs, dabar Kretingoje gyvenantis 84-erių Liudvikas Žutautas: „Iš Maskvos į Kretingos žvėrininkystės ūkį, tuometinę Žvėrių fermą, atvykau atlikti praktiką – dvejus metus čia dirbau brigadininku. Tuo pat metu, 1961 m., ir buvo sodinami medžiai šiame parke.“

Dalia parko medžių jau buvo pasodinta. „Kontora pradėjo veiklą 1956 m., tuo metu ir buvo kuriamas šitas parkas, o 1961 m. jis buvo užbaigtas. Man tuomet ir teko sodinti medžius“, – prisiminimais dalijosi L. Žutautas.

Parko sumanytojas – tuometinis Kretingos žvėrininkystės ūkio direktorius Jonas Bartkevičius. „Kai statė kontorą, jai buvo priskirti ir žemės plotai, kurių paskirtis – sodas arba parkas. Pakviesdavo lapių fermoje dirbančius žmones, kurie medžius sodino, kai turėdavo laisvo laiko“, – sakė Liudvikas.

Kiek tuomet medžių buvo pasodinta, vyras neprisiminė. „Nebuvo svarbu, kiek medžių – mums buvo įdomu sodinti. Dauguma tų medžių yra išlikę. Sodinome ir beržus, ir kaštonus, o dabar sodiname klevus, – kalbėjo L. Žutautas. – Vieną kitą medelį dar ir šiandien pasodinsiu, nepriklausomai nuo mano amžiaus.“

Sodinti nepasibodėjo ir tėvai su vaikais, seneliai. „Vaikai mūsų ateitis. Jie turi žinoti, kad medį reikia sodinti, o ne laužyti“, – į medžių sodinimo akciją lapyno parke atsivedęs anūkus sakė Geštautų seniūnaitis Steponas Zubernius.

Naujas ąžuolynas

Kretingiškiai pirmadienį turėjo galimybę prisidėti ir prie naujo ąžuolyno kūrimo Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninis padalinio teritorijoje Kretingos mieste. Čia buvo pasodinti 77 nauji ąžuoliukai.

„Kelerius metus planavome toje vietoje sodinti ąžuolyną, bet ieškojome tinkamo momento. Ši akcija – ir geras, ir prasmingas darbas. Žalesnis miestas, manau, kur kas geriau negu vietoj žaliųjų plotų išdygę daugiabučiai“, – kalbėjo Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio miško auginimo specialistė Gražina Banienė.

Prie miškų urėdijos buvo sodinami 5–6 metų ąžuoliukai. „Jie – specialiai šiam ąžuolynui mūsų medelyne auginti medžiai. Toliau juos taip pat turėsime prižiūrėti patys, ypač esant tokiems sausiems orams“, – paaiškino G. Banienė.

Naujasis ąžuolynas tarnaus visuomenės poreikiams. „Kai medžiais užaugs, ąžuolyne galės lankytis visi norintys“, – tikino G. Banienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas