Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas

Koks Dvaro parko svetimkūnių likimas

  • Edita KALNIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2023-05-19
Dvaro parko teritorijoje stūksantys garažai kol kas nebus griaunami, o į juos norintys patekti gyventojai ir toliau važiuos liepų alėjos dalimi.

Kretingos dvaro parko teritorijoje akis bado du svetimkūniai – Vilniaus g. pastatas Nr. 18 ir gyventojų privatizuoti garažai. Avarinės būklės požymių turintis buvęs Kretingos tarybinio ūkio-technikumo bendrabutis ateityje turi būti nugriautas, tačiau kada, nežinoma.

Kada nugriaus – nežino

Suformavus ir patvirtinus 2023 metų Kretingos rajono savivaldybės biudžetą nugriauti buvusiam bendrabučiui Savivaldybės taryba lėšų nenumatė, tačiau sprendimą pastatą likviduoti politikai priėmė praėjusių metų pabaigoje įvykusiame tarybos posėdyje.

„Toks to pastato likimas ir bus, tik šių metų biudžete nėra numatyta pinigų jam nugriauti“, – tvirtino Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Povilas Černeckis.

Iki tol Savivaldybei teko šiek tiek pavargti, kad susitartų su bendrabutyje gyvenusiais žmonėmis ir iš jų išpirktų butus. „Kiek žinau, buvo svarstymų dar praėjusiais metais pradėti griovimo darbus, bet turbūt lėšų tam nerado, nes niekas kol kas nėra daroma, – kalbėjo Kretingos muziejaus Ūkio skyriaus vedėjas Kostas Razgaitis, apibūdinęs dabartinę pastato būklę. – Pastatas kaip pastatas – pirmi du aukštai atrodo normaliai, nes ten – ir langai plastikiniai. Tik trečias, ketvirtas aukštai, kur buvo socialiniai būstai, kiek prasčiau – yra apdaužyti langai. Jis iš išorės neatrodo visiškai prastai ir kol kas dar negriūva.“

Šiai dienai biudžete nėra numatyta pinigų ir griovimo darbų projektui parengti. „Kadangi ten yra Nekilnojamojo paveldo kultūros zona, turime parengti šio pastato griovimo darbų projektą ir tik tada jį griauti. Pirmiausia turėtumėme įsitraukti į biudžetą projektui skirtus pinigus, vykdyti kitas procedūras“, – sakė P. Černeckis, pasvarstęs, kad reikiamų lėšų Savivaldybė biudžete bandys numatyti dar šiemet, kad galėtų parengti projektą.

Šalia Vilniaus g. Nr. 18 pastato jau lindi ir žolės.

Kol kas žinomas tik faktas, kad pastatas turi būti nugriautas, tačiau kada šie darbai bus atlikti, nėra žinoma. „Jeigu parengsime projektą, o taryba patvirtintų pinigus griovimo darbams, tikėkimės, kad nugriauti pastatą pavyktų kitais metais“, – tikslaus laiko neįvardino Savivaldybės administracijos direktorius.

Apie kitokį buvusio bendrabučio panaudojimą nėra svarstoma. „Pasirinkome nugriauti, nes ten norima atkurti Dvaro parke buvusio kraštovaizdžio autentiškumą: gėlynus, fontanus, – P. Černeckio teigimu, šalia pastato taip pat yra ir blogos būklės sporto aikštelė, kurią, tarybos sprendimu, numatyta panaikinti. – Viską reikia daryti iš eilės – pirmiausia atlaisvinti teritoriją, atkurti gėlynus, o tada žiūrėti, ką daryti dėl fontanų.“

Viename interviu buvusi Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė įvardino, kad toje vietoje buvo rožynas ir vienas iš trijų dvaro fontanų: „Visa tai ateityje planuojama atkurti. Žingsnelis po žingsnelio, iškart to nepadarysi.“

Garažai – žmonių nuosavybė

Kitas Dvaro parke vis dar stūksantis svetimkūnis – garažai, į kuriuos patenkama važiuojant liepų alėja. Anksčiau toje vietoje buvo ir daugiau statinių, kurie jau nugriauti. „Anksčiau veikė buvęs technikumas, kuriame rengė įvairius specialistus. Šalia tų nenugriautų garažų buvo jų mokymo bazė, 12-a garažų, taip pat vairuotojų mokymo klasė, remonto skyrius, garažas kombainams“, – prisiminė K. Razgaitis.

Buvusio Kretingos tarybinio ūkio-technikumo mokymo bazės priestatai – vairuotojų mokymo klasė, remonto skyrius, taip pat ir dalis garažų buvo nugriauti, kaip sakė K. Razgaitis, maždaug 2011–2012 metais: „Kas nebuvo privatizuota, tas buvo nugriauta. Iš tų statinių liko 10 garažų.“

Kai kuriems gyventojams, mėgstantiems pasivaikščioti Dvaro parke, tiek Vilniaus g. Nr. 18 pastatas, tiek garažai ne ypač patinka, tačiau dauguma jų jau priprato prie esamo vaizdo. „Pridėtinės vertės parkui tai neprideda, tačiau, manau, pirmiausia reikia susitvarkyti kitus dalykus, kad ir tą dilgėlėmis, kai nenupjauta, apaugusį bendrabutį. O garažai vaikščioti netrukdo“, – sakė viena parke sutikta senjorė.

Jai antrino ir K. Razgaitis: „Vaizdo negražina, bet ir neblogina. Šalia jų dar yra likusi tokia aikštelė, kurią mes naudojame laikyti surinktoms šakoms, lapams, kol juos išvežame. Per žiemą surenkame, o pavasarį viską išvežame.“

Kol kas dėl šių garažų jokių sprendimų nėra, nors ankščiau apie tai buvo diskutuota. „Atimti iš žmonių jų nuosavybę Savivaldybė negali. Tai turbūt viena priežasčių, kodėl jie dar nenugriauti – tam reikėtų lėšų ir susitarti su žmonėmis“, – svarstė K. Razgaitis.

Administracijos direktorius P. Černeckis taip pat patvirtino, kad šiuo metu jokių sprendimų dėl garažų nėra priimta: „Pagal Dvaro parko autentiškumą jų ten neturėtų būti, tačiau viską turime tvarkyti iš eilės – pirmiausia nugriauti Vilniaus g. 18 pastatą, sutvarkyti tą teritoriją ir tada judėti toliau.“

Šių metų Kretingos rajono savivaldybės biudžete nėra numatyta lėšų buvusiam bendrabučiui nugriauti.

Važinėja automobiliais

Nors patys garažai didelės problemos nesukelia, tačiau susiduriama su kita problema – per parko teritoriją važiuojančiais automobiliais. Iki savo garažų žmonės patenka įvažiuodami pro Vilniaus g. 18 esantį bendrabutį, kur paliktas servitutas pravažiavimui. Norėdami patekti į garažus jų savininkai turi važiuoti Dvaro parko alėjomis.

„Į garažus nuolat važiuoja 3–4 automobiliai, tačiau jie nekelia didelių problemų“, – K. Razgaitis paaiškino, kad prie įvažiavimo į Vilniaus g. 18 esančią aikštelę, per kurią galima patekti į garažus ir šalia įsikūrusias įstaigas, yra įrengtas kelio ženklas „Eismas draudžiamas“, tačiau nemaža dalis vairuotojų to ženklo tiesiog nepaiso. „Yra žmonių, kurie įvažiuotų ir į muziejų, jeigu tik mūsų vartai būtų atviri“, – juokavo K. Razgaitis.

Ūkio skyriaus vedėjo pastebėjimu, dauguma garažų savininkų juose laiko automobilius, tačiau ne visi jais naudojasi nuolat: „Kol geri orai, galbūt tie žmonės kieme laiko mašinas, taip pat nemaža dalis žmonių, turinčių tuos garažus, yra pensinio amžiaus, tad būna, kad automobilio prireikia tik kartą per savaitę. Negalėčiau tvirtinti, kad tuos garažus žmonės yra pavertę sandėliukais – kiek pastebėjau, jie ten laiko automobilius.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas