Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas

Šventosios alkavietėje paminėta Mildos diena

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Šventės
  • 2023-05-16
Aukojant gintaro dulkes linkima meilės, ramybės, darnos.

Augusto Narmonto vadovaujamo Žemaičių draugijos Palangos skyriaus nariai kartu su iš aplinkinių ir atokesnių vietovių susirinkusiais bičiuliais senojo baltų tikėjimo gaivintojais Šventojoje, alkavietėje, paminėjo gražias ištakas turinčią Mildos dieną, pagarbino lietuviškąją Meilės deivę.

Ši tradicija gyvuoja daug metų: būtent gegužės 13-ąją alkavietėje aidi tai birbyne, tai kanklėmis, tai kitais liaudiškais instrumentais atliekama muzika ir giesmės, nuskamba sveikinimo žodis ir skaitoma malda, o, linkint taikos, ramybės, darnos, meilės savo tautai, Žemaitijai ir vieni kitiems, aukojamos gintaro dulkės. Prieš saują gintaro dulkių įberiant į laužo ugnį, visi šie linkėjimai išsakomi garsiai.

Eisena į Žemaičių alką. Priekyje – jos atstatymo Šventojoje iniciatorius Augustas Narmontas.

Pasak Žemaičių draugijos Palangos skyriaus administratorės Rasos Šilingienės, ritualus daug metų atlikdavo pats įvairiais instrumentais, tačiau dažniausiai birbyne, grojantis A. Narmontas, bet nuo šiol estafetė bus perduota naujai išrinktam Senojo baltų tikėjimo bendruomenės „Žemaičių alka“ pirmininkui Gintarui Gusčiui iš Vydmantų.

Paskutinis 15-ąjį kartą palangiškių kasmet rengiamos šventės akcentas – kartu palydima už horizonto į jūrą besileidžianti saulė. Dvylika tautodailininkų išdrožinėtų ąžuolinių stulpų, atitinkančių baltų mitologijos dievų ir deivių vardus, ant kopos įrengti taip, kad pagal saulės metamus šešėlius būtų galima nustatyti baltų kalendorines šventes.

Ant kopos netoli sveikatos centro „Energetikas“ esanti pagoniška šventvietė su paleoastronomine observatorija, XV a. stovėjusia ant Birutės kalno Palangoje, A. Narmonto iniciatyva atstatyta 1998-aisiais.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas