Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Uždainavus „vaikiams“ iš Salantų, abejingų Kauno Arkivyskupijos konferencijų salėje nebuvo, o išeinant iš salės juos lydėjo plojimai ir šūksniai „Pakartot!“.

Įvyko jaunųjų liaudies kūrybos atlikėjų konkurso „Tramtatulis“ baigiamasis renginys, kuriame dalyvavo 220 jaunųjų atlikėjų. Šiemet konkurso „Tramtatulis“ nugalėtojais paskelbti 43 diplomantai ir 38 laureatai, tarp jų – ir Kretingos rajono atstovai.

Vertinimo komisijos sprendimu, tarp geriausių liaudies dainų atlikėjų pateko Edgaras Petrovas ir Jonas Narkevičius iš Salantų – laureatus konkursui parengė Salantų kultūros centro meno vadovė Etnostudijos vadovė Rita Šukienė.

Jos teigimu, Salantų gimnazijos pradinių klasių mokiniai ketvirtokas Edgaras ir antrokas Jonas Salantų kultūros centro Etnostudijos veikloje dalyvauja jau kelerius metus. „Abu berniukai apdovanoti stipriais ir plačiais balsais, muzikinio pajautimo ir klausos talentu, charakterių tvirtumu“, – R. Šukienė prisiminė, kad Edgaras jau prieš kelerius metus, būdamas 8-erių, klausytojus sužavėjo savarankiškai išmokęs nemažai patriotinės, partizaninės tematikos dainų. Praėjusiais metais Edgaras, Jonas ir jų draugas Benediktas Daukša dalyvavo Partizaninės dainos konkurse Alsėdžiuose, kur komisijos darbui vadovavo Zita Kelmickaitė, ir salantiškiai laimėjo pagrindinį prizą – 100 Eur. „Manau, kad vaikai visus sužavėjo savo natūralumu ir tikrumu“, – sakė meno vadovė.

Šiais metais ji ir jos vadovaujami berniukai išsikėlė iššūkį dalyvauti „Tramtatulio“ konkurse, kur atliko dvi tradicines žemaitiškas dainas. „Tačiau jas atliekant taip, kaip reikia – dviem balsais, – paaiškino R. Šukienė. – Berniukai žinojo, kad tai nėra lengva, nes buvome pabandę dainuoti būriu, kai vienas – vedėjas, o kiti pritaria antru balsu. Dažniausiai vesdavo Jonas, bet renkant dainas „Tramtatulio“ konkursui Edgaras pats pasakė: „Mokytoja, vieną dainą noriu vesti aš pats.“ Beliko pasitikėti. Taigi vieną dainą veda Jonukas, o kitoje dainoje jie apsikeičia vaidmenimis – vedlio vairą perima Edgaras.“ Salantiškių pasirinktos dainos – „Vaikščiojau vaikščiojau“, įrašyta 1938 m. Tauragės rajone, antroji – „Aš pajaugau jaunėkaitis“, įrašyta 1974 m. Plungės rajone.

Salantų gimnazijos mokiniai 8 metų Jonas Narkevičius ir 10 metų Edgaras Petrovas (kairėje), „Tramtatulio“ konkurso laureatai, su savo mokytoja Salantų kultūros centro Etnostudijos meno vadove Rita Šukiene.

„Pradėjus dainuoti buvo šiek tiek nerimo, ar tikrai pavyks padainuoti dviem balsais, kad derėtų taip, kaip reikia ar bent arti to, – neslėpė meno vadovė. – Bet po truputį, nuosekliai ir susitinkant bent 2–3 kartus per savaitę, kai retsykiais ir man tekdavo nubėgti pas juos į mokyklą per ilgąją pertrauką ir rūbinėje padainuoti konkurso dainas, kad jos tinkamai nusėstų į galvas ir į širdis, įveikėme. Gimnazijos darbuotojos, o ir mokiniai iš pradžių buvo lengvai šokiruoti, ką aš ten rūbinėje veikiu su tais dviem mokiniais.“

R. Šukienė pripažino, kad būdavo susitikimų, kai dainos skambėdavo ne taip. „Bet buvo ir tokių, kad likdavau be žado, sužavėta ir sugraudinta tuo pačiu. Ko gero, patys geriausi atlikimo variantai ir buvo sudainuoti man vienai, bet konkurse taip pat pasisekė be galo, be krašto“, – mokytojos pastebėjimu, padėjo ir puiki Kauno Arkivyskupijos konferencijų salės akustika – berniukų balsai skambėjo įspūdingai, rėžė, graudino ir tuo pačiu džiugino širdį – salėje neliko abejingų klausytojų, o ilgi plojimai ir šūksniai „Pakartot!“ salantiškius lydėjo iki pat išeinant iš salės.

„Man didelis džiaugsmas ir prasmės apčiuopimas randasi matant šiuos du „vaikius" traukiant žemaitiškai. Kažkas tikro, kažkas iš giliai. Viena mintis ir noras – kad tik kažkas išliktų...“, – auklėtinių laimėjimą apibendrino R. Šukienė.

Be geriausių liaudies dainų atlikėjų, konkurso komisija dar išrinko šauniausius pasakotojus, tarp kurių pateko Gabija Petrauskaitė iš Palangos, meistriškiausius instrumentinės muzikos atlikėjus, buvo skirtos nominacijos „Muzikantų muzikantas“, „Geriausias pasakotojas ir dainininkas“.

Konkurso atrankos regionuose vyko vasarį ir kovą, jose dalyvavo per 700 vaikų ir moksleivių nuo 3 iki 18 metų iš Lietuvos ir užsienio lietuvių bendruomenių.

„Tramtatulio“ laureatų koncertas įvyks birželio 11 d. Vilniaus rotušėje.

Nuo 2005 m. konkursą rengia Lietuvos nacionalinis kultūros centras su miestų, rajonų kultūros ir švietimo skyriais, kultūros centrais. „Tramtatulio“ konkursas kviečia jaunąją kartą pažinti turtingą ir turtinantį kultūros paveldą, domėtis ir saugoti savo krašto liaudies kūrybos savitumą, moko folkloro atlikimo – grojimo, dainavimo, pasakojimo – ypatumų, skatina atrasti save kaip asmenį, kūrėją, atlikėją tradicinių vertybių ir šiuolaikinio pasaulio dermėje. Šiemet konkursas skirtas Vilniaus – Lietuvos valstybės sostinės – 700 metų sukakčiai paminėti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas