Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šeimos nariai, mokytojai ar draugai dažnai įvardijami kaip pagrindiniai žmonės, darantys įtaką jaunuoliams, formuojantys jų pasirinkimus ar pomėgius. Į šį sąrašą vis dažniau patenka ir nuomonės formuotojai, vadinamieji influenceriai, kurių kuriamas turinys užpildo populiariausius socialinius tinklus.

Specialistų teigimu, būtent influencerių kuriamas turinys yra viena labiausiai visuomenę veikiančių reklamos formų, o jų reklamuojami produktai ar paslaugos dažnai atsiranda norų sąrašuose. Apie influencerių kultūrą iš esmės sutiko papasakoti „Influenceriai.lt“ agentūros komandos vadovė Aistė Stalmokaitė.

Seniai įsišakniję stereotipai

Internete dažnai manoma, kad influencerio darbas yra parduoti savo gyvenimą kaip produktą.

A. Stalmokaitė mano, kad tokia nuomonė susiformavo ne be reikalo, nes rinkoje tikrai yra nuomonės formuotojų, kurie dalinasi kartais ypač intymiomis savo asmeninio gyvenimo akimirkomis. Vis dėlto kiekvienas nuomonės formuotojas gali pasirinkti, kur nori nubrėžti ribą tarp savo gyvenimo ir suburtos auditorijos.

Lietuvoje turime gausybę pavyzdžių, kuomet influenceris pernelyg atvirai nesidalina asmeninėmis gyvenimo peripetijomis, tačiau vis tiek išlieka aktualus ir sėkmingas turinio kūrėjas.

Dažnai influencerio sąvoka internete sutinkama abejingai. Kodėl?

Kalbant apie visuomenės vertinimą, iš tiesų jaučiama, kad influencerio sąvoka turi neigiamą konotaciją ir nemaža nuomonės formuotojų bendruomenės dalis pati vengia šios sąvokos. Lietuvoje influenceriais iš esmės galima pavadinti visus žinomus ir mažiau žinomus asmenis, kurie kuria turinį socialiniuose tinkluose ir į jį integruoja prekių ženklų reklamas. Natūralu, kad tokioje didelėje bendruomenėje atsiranda ir tokių asmenų, kurių vardai yra linksniuojami įvairiuose skandaluose ar kituose, visuomenei nepriimtinuose kontekstuose.

Taip pat ne visi influenceriai yra nuoširdūs su savo auditorija ar lojalūs reklamos partneriams, kas vėl gi nėra palankiai vertinama sekėjų. Tokios situacijos visuomenės akyse tikrai turi įtakos bendram influencerių įvaizdžiui, kuriam nepritaria ir nemaža dalis turinio kūrėjų.

Influencerio įtaka gali būti ir žalinga. Viskas priklauso nuo paties turinio kūrėjo vertybių, požiūrio ir kokiems tikslams jis išnaudoja savo suburtą auditoriją. Influenceris gali skatinti būti pilietiškam, pavyzdžiui, eiti balsuoti, dalyvauti socialinėse iniciatyvose, teikti paramą labdaros organizacijoms arba tiesiog rekomenduoti kažką, kas auditorijai bus aktualu – prekę, paslaugą, receptą ir pan. Žalingos įtakos reklamose irgi galima pastebėti, bet atsakomybė čia tenka tiek reklamos užsakovams, tiek nuomonės formuotojui.

A. Stalmokaitė pateikė pavyzdį: „Jauna moteris, kurios didelę auditoriją sudaro paaugliai ar sekėjai iki 25 metų, reklamuoja plastinės chirurgijos paslaugas, lieknėjimo produktus ar procedūras, taip prisidėdama prie iškreipto požiūrio formavimo apie tai, kaip turi atrodyti kūnas.“

Nuomonės formuotojas turėtų atsakingai rinktis, su kokiais prekių ženklais jam pakeliui ir kokias žinutes jis perduoda savo sekėjams, o prekių ženklai taip pat turėtų rinktis tokius nuomonės formuotojus, su kuriais sutampa jų vertybės ir kurių sekėjai būtų tikslinė jų auditorija.

Ko reikia influenceriui?

Aistė sakė, kad dažnai „Influenceriai.lt“ sulaukia klausimų ir prašymų padėti tapti influenceriu. Vis dėlto vieno atsakymo ar sėkmės formulės nėra. Pasisekimo sulaukia tie, kurie nuosekliai kuria auditorijai aktualų turinį, tik reikia rasti nišą. Sėkmingų turinio kūrėjų galima rasti įvairiose srityse – nuo gyvenimo būdo iki medicinos ar statybų.

Nėra konkretaus sekėjų skaičiaus, nuo kada interneto vartotojas yra pradedamas laikyti influenceriu. Jeigu asmuo turi 100 draugų ir su jais dalijasi savo nuomone, tikėtina, kad atsiras tos nuomonės palaikytojų, tad tam tikra prasme visus, kurie aktyviai ir nuolat komunikuoja savo auditorijai ir skleidžia jai kažkokias žinutes, galima vadinti nuomonės formuotojais.

Kaip pagrindinį sunkumą A. Stalmokaitė įvardijo viešumą ir reiklią auditoriją. Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje vis labiau klestint „cancel“ kultūrai, nuomonės formuotojai turi būti nepaprastai atsargūs transliuodami žinutes savo sekėjams. Užtenka vienos klaidos, ir auditorija reikalaus pasiaiškinimo, atsakomybės prisiėmimo ir net po to nebūtinai bus linkusi atleisti.

Pranašumai – galimybė bendradarbiauti su mėgstamais ir influenceriui aktualiais prekių ženklais, kurti kūrybišką turinį ir taip realizuoti save, didelę auditoriją suburti geriems tikslams, dėliotis darbus pagal savo paties norimą grafiką ir neblogai iš to pragyventi.

Efektyviai pritraukia dėmesį

Artimas ryšys su tiksline prekių ženklo auditorija tikriausiai ir yra būtent tai, kas nuomonės formuotojų reklamas paverčia tokiomis populiariomis tarp užsakovų. Jokia kita reklamos forma negali užmegzti diskusijos apie reklamuojamą produktą, čia ir dabar paklausti potencialių pirkėjų nuomonės ar autentiškai perteikti asmeninės, kaip produktą išbandžiusio vartotojo, patirties.

Vartotojai patys pasirenka, ką socialiniuose tinkluose jie nori stebėti ir kokią reklamą matyti, atvirkščiai negu televizijoje, spaudoje ar lauko reklamose. Būtent tai lemia ir didesnį susidomėjimą reklaminiu turiniu, ypač tuomet, kai sekėjas pasitiki sekamu nuomonės formuotoju, tapatinasi su jo gyvenimo būdu, kasdienybe.

Jau porą metų iš eilės matoma tendencija, kad populiariausias yra vaizdo turinys. „Instagram stories“, „Reels“, „TikTok“ vaizdo įrašai – formatai, apie kuriuos turinio kūrėjams reikėtų pasvarstyti, jeigu iki šiol tokio turinio dar nekūrė arba kuria retai.

Kultūros padariniai ateityje

Lietuvoje influencerių kultūra panaši, kaip ir užsienyje, tačiau kiekvienos šalies rinka turi savo skirtumų, pradedant nuo nuomonės formuotojų gausos šalyje iki jų dydžio, pavyzdžiui, Baltijos šalyse nėra nė vieno nuomonės formuotojo, kuris turėtų milijoną sekėjų, kai Lenkijoje tokių turinio kūrėjų – daugybė, baigiant reklamos įkainiais ir bendradarbiavimo su prekių ženklais kultūra.

Sudėtinga prognozuoti, kokį pėdsaką tai gali palikti – nuomonės formuotojai egzistavo visą laiką, tik iki šiol neturėjome tokios sąvokos. Visais laikais, pradedant nuo paties Jėzaus, žmonės stebėjo ir sekė kitų žmonių pavyzdžiu. Ar tai būtų karališkoji šeima, ar žurnalo viršelyje, televizoriaus ekrane atsidūrusi kino žvaigždė, reklamuojanti šampūną, visada jų auditorija semdavosi įkvėpimo ar rekomendacijų būtent iš tų žmonių.

„Laikams modernėjant keičiasi tik forma, bet ne pats principas. Tikėtina, kad ir ateityje forma gali keistis, o kaip – pamatysime“, – svarstė A. Stalmokaitė.

„Influenceriai.lt“ yra specializuota influencerių marketingo agentūra, ir, 2018-aisiais atvėrusi pirmojo biuro duris, 2019-aisiais savo rankose jau laikė efektyviausios metų rinkodaros kampanijos Lietuvoje apdovanojimą. Praėjus dar keleriems metams, užsitarnavo influencerių marketingo lyderių Baltijos šalyse vardą.

A. Stalmokaitės teigimu, agentūros tinkamai atrenka influencerius, vykdo su jais derybas, pasirašo bendradarbiavimo sutartis, padeda sukurti reklamos idėją, atlieka kitus darbus. Būna, kai prekių ženklų atstovai su nuomonės formuotojais bendrauja ir tiesiogiai, tačiau agentūros paprastai turi ne tik daugiau patirties ir įžvalgų kuriant influencerių marketingo sprendimus, bet ir žmogiškųjų išteklių.

Kamilė PULOKAITĖ

„P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas