Pajūrio naujienos
Help
2023 Rugsėjis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Apklausa

Ar reikėtų suteikti teisę dalyvauti ir balsuoti rinkimuose nuo 16 metų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Meninio skaitymo konkursą vedė jo sumanytoja ir viena organizatorių Pranciškonų gimnazijos pradinių klasių mokytoja Nijolė Meškauskienė.

Po ilgėlesnės pertraukos įvyko Kretingos rajono pradinių klasių mokinių meninio skaitymo konkursas, kuris, šiemet pavadintas „Knygos stebuklai“, buvo surengtas rajono viešojoje Motiejaus Valančiaus bibliotekoje. „Įveikus koronaviruso pandemijos iššūkius, pagaliau visi, įsiliedami į kultūrinį gyvenimą, susitikome gyvai, o bibliotekos erdvės kuo puikiausiai atliepė mūsų konkurso nuotaiką“, – sakė viena renginio sumanytojų ir organizatorių Pranciškonų gimnazijos pradinių klasių mokytoja Nijolė Meškauskienė.

Jau 13-ą kartą suorganizuotame renginyje dalyvavo ir kūrinius skaitė 32 pradinių klasių mokiniai iš 12-os ugdymo įstaigų: Kartenos ir Jokūbavo Aleksandro Stulginskio mokyklų-daugiafunkcių centrų, Simono Daukanto ir Marijono Daujoto progimnazijų, Pranciškonų, Vydmantų, Darbėnų ir Salantų gimnazijų, Kretingos Marijos Tiškevičiūtės mokyklos, Kurmaičių pradinės mokyklos, Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos.

Esminis konkurso tikslas – ugdyti kūrybingą ir iškalbingą asmenybę, paskatinti mokinius domėtis literatūra, ugdyti mokinių kūrybiškumą, puoselėti mokinių meninio žodžio suvokimą ir raišką. „Nors konkurso nuostatuose ir nenurodėme, tačiau mokiniai, padedami savo mokytojų, daugiausia rinkosi lietuvių autorių kūrinius, tarp kurių nemažai buvo ir šiuolaikinių autorių kūrinių – buvo įdomu stebėti, kaip vaikai jaučia kūrinį, žodį, kaip interpretuoja pasirinktą eilėraštį ar prozos kūrinį“, – mokytoja N. Meškauskienė pripažino, kad vis dėlto populiariausios temos, kaip ir iki šiol, – gamta, jos gyvūnija ir augalija, tėviškė, kasdienė mus supanti aplinka, vaikų gyvenimas.

Mokytojos įsitikinimu, meninis skaitymas taip pat yra kūryba: „Kai mokinys skaito tekstą, jis tarsi pasineria į įsivaizduojamą pasaulį. Ir jis kiekvienam yra vis kitoks, nepaisant to, kad skaitome tą pačią knygą ar kūrinį. Todėl ir man, ir komisijai tikrai buvo įdomu stebėti, kaip vaikai interpretavo tų pačių autorių ar tokius pat kūrinius, kadangi kiekvieno suvokimas ir raiška yra skirtinga.“

Konkurse dalyvavusių pradinukų pasirodymą vertino komisija, kurios pirmininkė – Motiejaus Valančiaus bibliotekos bibliotekininkė darbui su vaikais Zofija Mačiuvienė, narės – Palangos senosios gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Nijolė Šakinienė, Kretingos rajono kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ režisierė Karolina Moncevičienė. Esminiai vertinimo kriterijai – ar pasirinktas kūrinys atitinka vaiko amžių, kaip skaitovas geba įtaigiu žodžiu, mintimi ir emocija veikti klausytojus, ar jis kalba garsiai, aiškiai, natūraliai, kokia mokinio kalbos kultūra – tartis, kirčiavimas, norminė lietuvių kalba, kokia konkurso dalyvio laikysena.

Komisijos sprendimu, tarp I–II kl. skaitovų pirmąsias vietas užėmė Pranciškonų gimnazijos mokinė pirmokė Auksė Beniušytė, kuri skaitė šiuolaikinio autoriaus Mariaus Marcinkevičiaus kūrinį „Draugystė ant dramblio straublio“, ir Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos antrokė Viltė Kazlauskaitė, kuri pasirinko Daivos Čepkauskaitės kūrinį „Auksinė skruzdėlė“. Laureates konkursui parengė: Auksę – mokytoja N. Meškauskienė, Viltę – Alma Daškevičienė.

Simboliška, kad meninio skaitymo konkurso „Knygų stebuklai“ dalyviai rinkosi būtent bibliotekoje, kur visada daug knygų, vadinasi, ir stebuklų.

' Šioje amžiaus grupėje II v. buvo skirta pirmokui Gustui Tomui Balsiui iš Kretingos Marijos Tiškevičiūtės mokyklos – berniukas, padedamas mokytojos Gintarės Urbonienės, skaityti pasirinko Rūtos Lukšienės „Šimtakojį“. Tokią pat poziciją užėmė Salantų gimnazijos antrokas Benediktas Daukša, kurį konkursui parengė mokytoja Rūta Zorgevičienė ir kuris skaitė Indrės Zalieckienės kūrinį „Dramblys vonioje“.

Trečios vietos atiteko: Simono Daukanto progimnazijos pirmokei Andrėjai Saudargaitei (mokyt. Inga Jonauskienė), skaičiusiai Kosto Kubilinsko „Pagyrūną baravyką“, ir antrokei Paulinai Rimaitei iš Marijono Daujoto progimnazijos – mergaitė skaitė Indrės Zalieckienės kūrinį „Arklys kambaryje“, konkursui ją parengė mokytoja Violeta Petrauskienė.

Tarp vyresnių – III–IV kl. – mokinių I v. užėmė Kurmaičių pradinės mokyklos ketvirtokė Violetos Palčinskaitės kūrinį „Pelėdos knygynas“ pasirinkusi Auksė Gedvilaitė, kurią konkursui parengė mokytoja Jurgita Česnavičienė.

Antrąsias vietas komisija skyrė: Pranciškonų gimnazijos trečiokui mokytojos Astos Šličienės auklėtiniui Justui Jaugeliui, kuris pasirinko Rebekos Unos „Aš esu Tomas, seklys“, ir jo bendraamžei Salantų gimnazijos mokinei, Daivos Žilinskienės auklėtinei Liepai Narvilaitei, kuri skaitė Vytauto Rašicko kūrinį „Akiniai“. Trečiąsias vietas užėmė: Marijono Daujoto progimnazijos mokinys trečiokas Tajus Petravičius, mokytojos Laimos Šikšniutės auklėtinis, pasirinkęs Onos Mačiulienės kūrinį „Rudžio artelė“, ir Salantų gimnazijos ketvirtokas Edgaras Petrov, kurį konkursui parengė mokytoja Aldona Zaleckienė ir kuris skaitė Sigito Poškaus „Nebežinau, ką tau dar pasakyti“.

„Konkurse dalyvavo geriausiai savo mokyklose pasirodę mokiniai. Gaila, kad po rajoninio etapo pradinukai nebeturi, kur pasirodyti“, – sakė mokytoja N. Meškauskienė.

Konkurso dalyvius pasveikino Pranciškonų gimnazijos direktorius Alvydas Virbalis, šios mokyklos pirmokų ansamblis, kuris, vadovaujamas mokytojos Soteros Martusevičienės, padovanojo dainą „Bitės“. Konkurso partneris – Kretingos rajono švietimo centras, surengti šį renginį mokytojai N. Meškauskienei talkino kolegės tos pačios gimnazijos mokytojos Vaida Adomavičienė, Sotera Martusevičienė, Dainora Šidlauskaitė, rajono Švietimo centro metodininkė Jolita Lazauskienė, šio centro kompiuterinių sistemų inžinierė Dovilė Skersienė.

„Meninio žodžio šventė – tai ir kelių institucijų bendradarbiavimo pavyzdys, padedantis pasiekti iškelto tikslo“, – neabejojo N. Meškauskienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas