Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingos GMP skyrius priklausys Klaipėdai

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2023-03-14

„Mūsų įstaigos laukia didelės permainos. Tikimės, kad viskas, kas žadama, išsipildys“, – sakė Kretingos GMP skyriaus skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistės Viliutė Latakienė (dešinėje) ir Banga Burbienė.

Greitosios medicinos pagalbos (GMP) paslaugas Lietuvoje šiuo metu teikia 48 tarnybos, tačiau nuo šios liepos 1-osios beliks viena. Reformos tikslas – padaryti taip, kad visoje šalyje visi GMP skyriai veiktų pagal vienodą tvarką ir principus, vadovų vertybes, darbuotojų sąlygas. Pagalba pacientą turės pasiekti ne vėliau, kaip per 15 minučių mieste ir per 25 minutes kaime.

48 skyriai – į vieną kumštį

Pastarąją nuostatą – per 15 arba 25 minutes pasiekti pacientą – kretingiškiai ir dabar išpildo. Pasak skubiosios medicinos pagalbos vyresniosios slaugos specialistės Viliutės Latakienės, Kretingoje budi dvi GMP brigados, viena, aptarnaujanti kaimus, – Salantuose. Per parą užregistruojama po 30–35 iškvietimus, kartais – 40, per metus – 8 tūkst. 160. Trims brigadoms tiek yra per daug.

„Ko mes tikimės iš reformos? Kad bus daugiau brigadų, padidės darbuotojų atlyginimai, nes žmonės pasišneka su kituose miestuose dirbančiais kolegomis ir mato neteisybę, kai kitur už tą patį darbą mokama daugiau“, – sakė V. Latakienė.

Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vadovo Arno Juškio teigimu, šiuo metu GMP darbo pobūdis visoje Lietuvoje skirtingas: vienur pamaina trunka 12 valandų, kitur 24, vienur vykdoma suminė darbo apskaita, kitur – ne.

„Po reformos neliks jokių išlygų, visi dirbsime vienodomis sąlygomis, pagal vieną modelį, o kokį jį taikyti, nuspręs centrinė GMP tarnyba“, – sakė A. Juškys. Jo teigimu, darbuotojų atlyginimus ruošiamasi suvienodinti – tiems, kurie dabar gauna mažiau negu kitur Lietuvoje, jie gali būti padidinti, kurie gauna daugiau, – pamažinti. Tačiau neatsitiks taip, kad po liepos 1-osios gyvenimas iškart pasidarys kaip rožėm klotas – visi pertvarkos procesai, įskaičiuojant ir atlyginimų suvienodinimą, užtruks maždaug pusantrų ar dvejus metus.

Gyventojai pagal Sveikatos apsaugos ministerijos planuojamą modelį pasikeitusios tvarkos nepajaus, išskyrus tai, kad jiems teikiamos paslaugos gerės. Įtaką tam darys specialistų mokymai, didinamos kompetencijos, bus paruošta daugiau paramedikų. Bus atnaujinamas automobilių parkas ir įranga, infrastruktūra, taip pat daug investuojama į skaitmenizavimą.

Suvienytos GMP tarnybos centras bus Kaune, o filialai įsikurs 4-iuose didžiuosiuose miestuose: Vilniuje, Panevėžyje, Šiauliuose ir Klaipėdoje. Kretingos GMP skyrius taps Klaipėdos filialo skyriumi. „Prieš kelias savaites pas mus lankėsi, su darbuotojais susitiko, problemas išklausė, apie reformą papasakojo ir į klausimus atsakė būsimoji vadovybė iš Kauno ir iš Klaipėdos. Be to, praėjusią savaitę mes dalyvavome nuotolinėje konferencijoje, kurioje pertvarkos planą išdėstė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai. Tiesą sakant, kokių nors ypatingų naujienų konferencijoje nebeišgirdome, viskas kaip ir buvo aišku, reformai ruošiamės“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė A. Juškys.

Pigu ir gerai? Taip nebūna

„SODROJE išsiaiškinau, kad man suskaičiuota pensija bus 100 eurų didesnė už dabartinį atlyginimą. Nebesiruošiu toliau dirbti, nematau prasmės vargti“, – atviravo pavardės paviešinti nenorėjęs vienas Kretingos GMP skyriaus vairuotojų.

Įvairiuose Lietuvos rajonuose dirbančių GMP darbuotojų atlyginimų skirtumas žinomas ir Kauno miesto GMP stoties vadovui Nerijui Mikelioniui. Jis per pastaruosius kelis mėnesius aplankė daugelį GMP stočių, kurios nuo šios liepos dirbs kaip viena įstaiga. Nuotolinėje konferencijoje vadovas teigė, kad skaičiai kalbantys patys už save: kai kur, pavyzdžiui, vairuotojų kategorijos darbuotojų atlyginimai tarp įstaigų skiriasi 90 proc., nors darbo pobūdis ir paslaugų įkainis panašūs. Yra subjektyvių priežasčių, pavyzdžiui, darbo kultūra, bet yra ir objektyvių, kai, tarkim, GMP oficialiai dirba mažiau brigadų, tačiau padalinys išlaiko jų daugiau. Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Odeta Vitkūnienė užtikrino, kad, GMP pradėjus veikti kaip vienai įstaigai, bus įgyvendinta ir bendra darbo apmokėjimo sistema.

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos valdybos nario Linaro Vaitkaus nuomone, vis dėlto didžiausias GMP skyrių turtas – darbuotojai, ir nė vienas naujas automobilis ar defibriliatorius šių žmonių nepakeis, jie Lietuvoje patys reikalingiausi. Finansavimas lig šiol buvo per mažas, o pigu ir gerai nebūna. Senąją kartą keičiantį jaunimą taip pat motyvuoja pinigai. Ir tai natūralu, nes dažnu atveju GMP darbuotojas yra ir chirurgas, ir terapeutas, ir net psichiatras. Diskusijos dalyvio žodžiais, dauguma GMP stočių darbuotojų pertvarkai pritaria, bet tikisi dėmesio ir pokyčių. Kai kurie neslepia užimsią poziciją

---

Iki 2027 m. GMP reformai iš viso skiriama apie 50 mln. Eur. Specialistams rengti numatyta 706 tūkst. Eur, perkvalifikuoti – 1,2 mln. Eur, sistemai skaitmenizuoti – 7 mln. Eur, infrastruktūrai atnaujinti ir 255 greitosios medicinos pagalbos automobiliams – 40 mln. Eur, darbuotojų darbo ir poilsio sąlygoms gerinti, naujoms pastotėms įrengti – 1,5 mln. Eur.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas