Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Senasis pasaulis tekstilėje virsta meno kūriniais

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2023-03-10

Vienas įspūdingiausių Audronės Baronienės tekstilės darbų – kompozicija „Jorinėjimai“.

Lygiagrečiai šalia tapybos 64-erių Audronės Baronienės, Palangos meno mokyklos dailės klasės Šventojoje pedagogės, kūryboje eina įvairūs eksperimentai iš tekstilės – siūlų, medžiagos ir jos atraižų, netgi senovinių drabužių, kuriuos ji paverčia stulbinančiais meno kūriniais.

Tekstilės kompozicijos – iš savojo „lobyno“

Ant vidinių durų, prie įėjimo į jaukius menininkų Audronės ir skulptoriaus medalininko Petro Baronų namus Šventojoje, dėmesį išsyk patraukia įspūdinga tekstilės kompozicija – ant daugiasluoksnio audeklo pagrindo iš skirtingų spalvų atraižų, draiskalų, siūlų sukurtas pano „Jorinėjimai“, skirtas Palangoje švenčiamos Jorės, arba Jurginių, proga.

Žvelgi ir matai jame pavaizduotą mišką anksti pavasarį, kai medžiai šakomis stiebiasi į saulę, o ši dar gana šykščiai teprasiskverbia pro šakas. Miško paklotė dar padengta senais nurudavusias lapais, pro kuriuos galvas jau kelia pirmoji žolė. Paklausta, kaipgi gimė toks svetimai akiai sunkokai techniškai suvokiamas daugiasluoksnis kūrinys, menininkė juokėsi: „Esu labai praktiška – skudurynuose prisiperku krūvas audinių, drabužių, ir, prireikus kokiam konkrečiai sumanytam darbui, naršau po savo „lobynus“, derindama spalvas, faktūras. Susikarpau formas, ir, pradėjus jas dėlioti, pačios mintys vedžioja rankas.“ Stambesnes detales ant audeklo pagrindo siuvanti mašina, smulkesnes tvirtinanti ranka.

Kitas ne mažiau įspūdingas A. Baronienė tekstilės darbas „Žemė“ buvo eksponuotas ir Pasaulio žemaičių parodoje Plungėje. Rašytojai Žemaitei skirta proga A. Baronienė sukūrė skiautinę skarą „Močiutės pasaka“, kurią, tarsi dėlionę, sudaro daugybė mažų tarpusavyje raštais ir spalvomis derančių gabalėlių.

Menininkės rankomis numegzta vestuvinė suknelė.

Dominuoja prigesintos žemės spalvos

Menininkė sakė kurianti darbus įvairiomis progomis ir tuo pačiu sau. Pabuvoję įvairiose parodose, projektuose, folkloro šventėse, tie darbai sugrįžta ir atranda vietą ir šiaip jau meniškai išpuoštuose kūrėjų namuose.

Palangos gintaro muziejuje rengiamai tradicinei parodai-projektui „Balta drobulė“ A. Baronienė sukūrė keletą paveikslų iš tekstilės, kuriuose dominuoja balta spalva. Anot dailininkės, jie – tarsi tuščias popieriaus lapas, ant kurio galima užrašyti savo gyvenimus, išgyvenimus, minčių nuotrupas. Kūrybinis darbas „Skrydis“ tarytum perteikia žmogaus polėkio, svajonių, siekių troškimą.

Tekstilės darbas „Rėdos ratas“ vaizduoja pasaulio „surėdymą“, gamtos ciklų pasikartojimą, nuolatinį metų laikų grįžimą. Kaip ir dauguma kitų, sukurtas iš prigesintų žemės spalvų medžiagų atraižų. Šiomis spalvomis, kaip sakė menininkė, perteikianti pačios suvokiamą, pusiau aukštaitišką, pusiau pajūrio krašto žmonių gyvenimo būdą ir koloritą.

Nors gimė Klaipėdoje, tačiau jos mama Pranutė kilusi iš Biržų krašto, o tėvas Antanas Urbonas – žemaitis, po karo dirbęs pirmuoju Kartenos vidurinės mokyklos direktoriumi. „Buvo ištremtas į Uralą, kai grįžo iš tremties, apsistojo Klaipėdoje, ten aš ir gimiau. 13-ka metų vyresnė sesuo Dalia gimė ligi tremties. Gyvenimas nelepino manęs, buvau vos 6-erių, kai mirė mama“, – prasitarė pašnekovė.

A. Baronienės realizuotas sumanymas – atkurti sudūlėjusią senovinę močiutės skarą.

Nuo „rakaliukų“ – iki atkurto paveldo

Iš savo motinos, įsitikinusi Audronė, ji paveldėjusi polinkį kurti, nes šioji smetonmečiu greta namų ūkio, amatų mokėsi ir dailės. O kai pati mokėsi Palangos vidurinėje mokykloje, jos darbų mokytoja Pranutė Kryžauskienė mokė įvairių rankdarbių, sodino mergaites ir į audimo stakles, kas jai labai patiko, o per pertraukas ir pati mokytojai siūlydavo savas idėjas. Tačiau vienas menininkės darbas yra ypatingas: kaip šeimos palikimą ji atkūrė sudūlėjusią savo močiutės, kurios jai nė neteko matyti, 100-metę skarą.

„Tą vilnonę skarą sesuo dar naudodavo praktiniais tikslais – ja pasiklodavo ar užsiklodavo, kad būtų šilta sėdėti. Pamačiau ją visą tokią varganą – adžiau, lopiau, ant skylių užsiuvau spalvingus lopus. Ir štai dabar ši skara – išsaugotas šeimos paveldas. Aš ja ir pati apsisiaučiu per tradicines šventes. O iš mamos „šliūbinio“ smetoniško tautinio rūbo dar persisiuvau sarafaną. Šitie rūbai šiandien atrodo kaip gana autentiškas Biržų krašto tautinis kostiumas“, – kalbėjo kūrėja.

Dėmesys Šventosios uostui

Kūryba lydėjo Audronę per visą gyvenimą: baigusi Šiaulių pedagoginį universitetą, ji įgijo pedagogės išsilavinimą su darbų, piešimo ir braižybos specialybėmis. „Gyvenimas išmokė būti praktišku žmogumi, nieko neišmetu, daug ką moku padaryti pati. Esu namų šeimininkė, nemėgstu dyka sėdėti, pasisiuvu, nusimezgu sau, artimiesiems ir draugėms. Štai čia mano visokie „rakaliukai“, – taip kūrėja, pravėrusi spintą, vadino originalius iš moheros, vilnonių ir pusvilnonių siūlų megztus, vąšeliu nertus drabužius – skraistes, palaidines, megztinius, sukneles.

Devynių dalių ciklas „Šventosios molas“ Kovo 11-osios proga bus eksponuojamas Palangos kurhauze.

Menininkė yra ir aktyvi visuomenininkė, savojo krašto mylėtoja, viena Šventosios uosto atkūrimo iniciatorių: anglimi ant 9 masyvių kartono lakštų ji sukūrė Šventosios molo paveikslų ciklą, kuriame dominuoja ir realūs vaizdai, ir istorinės, mistinės aliuzijos, susijusios su šia vietove.

„Lietuvių tauta mažai teturi pajūrio. Pagaliau valdžia jau pradėjos suprasti, kaip svarbu atgaivinti uostą – perdavė Palangos miesto savivaldybei, nors ši prieplaukų nebeatkuria, o tik aikšteles, tačiau nors kažkoks veiksmas vyksta“, – kalbėjo A. Baronienė, kurios Šventosios molo paveikslų ciklas eksponuojamas Kovo 11-osios proga Kurhauzo salėje surengtoje parodoje.

Dar vienas šia tema įspūdingas menininkės darbas – koliažas, skirtas 2012-aisiais šventojiškių surengtai akcijai „Vilties flotilė“. Jame greta potėpių menininkė įkomponavo ir popierinius laivelius, išlankstytus iš įvairių susirašinėjimų su valdžios institucijomis dėl uosto atkūrimo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas