Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

*Įgyvendinant Gyventojų iniciatyvų projektą, Darbėnų seniūnijoje, Senojoje Įpiltyje, prie piliakalnio palei tvenkinį, įrengtas ekologiškas basakojų takas.

Baigiasi 2022-ieji metai. Sunkūs, neramūs, pilni įtampos metai. Ar gebėjome atsitraukti nuo geopolitinės situacijos ir bent trumpam pasidžiaugti pasiekimais, laimėjimais, arba tiesiog – ką turime šiandien? Ar sugebėjome gyventi be skandalų, be rietenų ir kokį pagrindą sau padėjome rytdienai? Galbūt mūsų, „Pajūrio naujienų“, įvykių apžvalga padės atsakyti į šiuos ir kitus klausimus, taip pat – priminti, ko esame turtingi, ką sugebame ir kurlink einame.

Rajonas: valdžia, iniciatyvos, įvertinimai

*Baigiantis sausiui gera žinia su rajono visuomene, švietimo bendruomene pasidalino Kretingos rajono savivaldybės administracija – pagaliau baigta ilgiau negu dvejus metus trukusi ir beveik 0,5 mln. Eur kainavusi lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ priestato statyba.

*Atlikus Darbėnų seniūnijos pastato renovaciją, pastato išorę papuošė Darbėnų herbas, patvirtintas Heraldikos komisijos.

*Atsižvelgdama į agresyvius Rusijos Federacijos karo veiksmus Ukrainoje, Kretingos rajono savivaldybė nutraukė bendradarbiavimą su Rusijos Kaliningrado srities miestais partneriais Polesku ir Gvardejsku.

*Laikinai priglausti karo pabėgėlius iš Ukrainos Kretingos rajono savivaldybė numatė Kretingos technologijos ir verslo mokyklos bendrabutyje – tam čia parengtos 46-ios vietos.

*Kovo pabaigoje į Ukrainą iš Kretingos autobusu „Setra“, kurį Ukrainai dovanojo bendrovė „Kretingos autobusų parkas“, pirmoji humanitarinės pagalbos siunta iškeliavo į Ukrainą, į Černigovo miestą.

*Gegužę Kretingos mokyklos-darželio „Žibutė“ vidaus patalpų, vandentiekio, nuotekų, elektros, šildymo tinklų, kitus renovacijos, patalpų gerinimo darbus už 1 mln. 158 tūkst. eurų laimėjo uždaroji akcinė bendrovė „Grindalita“ iš Alytaus.

*Rajono Savivaldybė su uždarąja akcine bendrove „Arkosta“ pasirašė sutartį Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejui Nasrėnuose atnaujinti. „Arkosta“ įsipareigojo už 91 tūkst. eurų renovuoti sodybos tvartą, jį pritaikant muziejaus veiklai, pagal kitą 89 tūkst. eurų vertės sutartį – renovuoti viralinę ir kiemo rūsį. Lėšų gauta iš Europos Sąjungos fondų.

*Sutvarkytas senasis Kretingos miesto parkas. Bendra projekto vertė – per 216 tūkst. Eur.

*Atsižvelgiant į gyventojų prašymą vietinio – miesto ir priemiesčio – reguliaraus susisiekimo autobusų tvarkaraštis papildytas maršrutais Kretinga–Salantai–Gargždelė ir Gargždelė–Salantai–Kretinga.

*Rugsėjį su kretingiškiais Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje susitiko Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

*Kretingos rajono savivaldybės taryba pritarė siūlymui Kretingoje esančią bevardę gatvę, einančią palei naujai statomą Sporto ir sveikatingumo kompleksą, pavadinti Lietuvos nusipelniusio krepšinio trenerio Kretingos rajono Garbės piliečio Stasio Ruzgailos vardu.

*Po dvejų pandemijos metų sugrįžo Kretingos miesto šventė, kasmet minima su Kretingos globėjo Šv. Antano atlaidais. Jai buvo numatyta 50 tūkst. Eur.

*Miestelėnų poreikiams renovuojamas Pranciškonų gimnazijos sporto aikštynas. Lėšų pagal Sporto rėmimo programą skyrė šalies Vyriausybė. Projekto vertė – 783,5 tūkst. Eur.

*Joninių išvakarėse Lietuvos Respublikos Seimo Biudžeto ir finansų komitetas eilinį komiteto posėdį surengė Kretingoje ir pirmąkart vadovaujant Mykolui Majauskui posėdžiavo ne Vilniuje. Išvykoje komiteto nariai domėjosi Kretingos dvaro rūmų Žiemos sodo-oranžerijos renovacijos darbais.

*Prieš prasidedant naujiems mokslo metams, Kretingos rajono savivaldybę ir švietimo bendruomenę pasiekė gera žinia: teigiamai įvertinus „Tūkstantmečio mokyklų“ pažangos programos plano projektą, Kretingos rajono savivaldybė pateko į I šios programos vykdymo etapą. Per dvejus metus pagal šią programą joje dalyvaujančios mokyklos turėtų įsisavinti 2,5 mln. Eur.

*Kretingos rajono savivaldybės tarybai pritarus dėl Kretingos technologijos ir verslo mokyklos prijungimo prie Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centro ir neatsisakius dalininkės teisių, Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centro direktorė dr. Dalia Martišauskienė turėjo atsisakyti rajono Savivaldybės tarybos narės mandato – pagal įstatymus, rajonų savivaldybėms pavaldžių įstaigų vadovai tarybų veikloje dalyvauti negali.

*Rugpjūčio 1 d. iš pareigų pasitraukė Savivaldybės įmonės „Kretingos komunalininkas“ direktorius Rimantas Žiaušys.

*Rugpjūčio pradžioje uždarosios akcinės bendrovės „Kretingos vandenys“ direktorius Tomas Jurgutis, dalyvaujant Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriui Egidijui Viskontui, pasirašė Savitarpio supratimo memorandumą (susitarimą) su Ukrainos bendrovėmis „Vodotorgprilad“ ir „Trostyanetskomunservice“, pagal kurį numatyta techninė parama karo apimtai šaliai.

*Rugsėjį „Kretingos šilumos tinklams“ vadovauti pradėjo Dainius Budrys, laimėjęs konkursą šioms pareigoms užimti ir įveikęs 10 pretendentų.

*Pradėjus Kretingos lurdo tvarkymo darbus nuspręsta pašalinti ilgus metus lurdą juosiusias grotas.

*Spalį Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, „Kretingos krašto“ ir Darbo partijos frakcijos Kretingos rajono savivaldybės taryboje pasirašė susitarimą dėl naujos valdančiosios daugumos sudarymo. Suformuoti naują daugumą rajono taryboje prireikė po to, kai rugsėjį Lietuvos socialdemokratų frakcija ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio ir nepriklausomų narių frakcija nutraukė valdančiosios daugumos koalicinę sutartį, taip pat atšaukė savo atstovus iš komitetų pirmininkų pareigų.

*Baigiantis spaliui Kretingos rajono savivaldybės taryboje įvyko dar vienas – trečias – valdžios galių persidalijimas. Buvo pranešta apie Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ ir Darbo partijos frakcijų sudarytą naują 13-os narių valdančiąją koaliciją. Taryba balsų dauguma pritarė koalicijos pasirinkimui ir Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktore paskyrė Jolitą Vaickienę, mero pavaduotoja – Vitaliją Valančiutę, prieš tai iš vicemero pareigų atleido Dangirą Samalių.

---

Parapijose

*Po du dešimtmečius Kretingos parapijoje trukusios tarnystės su kretingiškiais atsisveikino pranciškonas Bernardas Saulius Belickas, per ilgą laiką tapęs savotišku miesto simboliu.

*Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai parapijoje tarnystę pradėjo naujai paskirtas klebonas 64-erių Paulius Saulius Bytautas.

*Salantų krašto medžio meistras tautodailininkas Alioyzas Pocius atkūrė Grūšlaukės kaimo Švento Jono Nepomuko parapijos bažnyčios duris. Jam talkino metalo meistras Audrius Kaulius iš Šateikių.

---

Gamta

*Metų pradžioje lietaus staiga ištirpdytas sniegas užtvindė daugelį žemesnių Kretingos rajono vietovių. Kretingos mieste ypač nukentėjo palei Žemaitės alėją gyvenantys ar savo verslus įkūrę žmonės. Manoma, kad šią problemą išspręstų tik naujų lietaus nuotekų tinklų plėtra.

*Vasario pabaigoje siautėję audringi orai dėl atsiradusios nuošliaužos pakenkė kultūros vertybe pripažintam Kartenos piliakalniui. Plaukė Kartena, vanduo apsėmė Raguviškius. Nuošliaužos problemos nepavyko išspręsti ir vasarą: po lietaus ji vis didėja.

*Joninių išvakarėse pusmetriu ir daugiau nuseko Klibių tvenkinys. Užtvankos šachtos įrenginius tvarkė iškviesti narai iš Klaipėdos.

*Kretingos muziejaus Žiemos sodo darbuotojos ir Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė džiaugėsi pirmąkart sausį skynusios sunokusius bananus, kurių įprastai sulaukdavo tik kovą–balandį. Pirmąkart per Žiemos sodo istoriją jame pražydo ir įprastai nežydinčiu kambariniu augalu laikoma šeflera.

*Tradicinėje Rudens derliaus ir Moliūgo šventėje „Pajūrio naujienų“ skaitytojas Raimondas Grabys iš Lazdininkų antrus metus iš eilės užaugino didžiausią moliūgą. Šiemet jis svėrė 132,5 kg.

*Rugsėjui baigiantis Padvarių tvenkinyje Kurmaičių kaime žvejai pastebėjo neaiškios kilmės teršalų sankaupas. Pirminiais specialistų vertinimais, o ir vėliau pasitvirtino, kad tai – biologinė tarša.

*Netoli sodininkų bendrijos „Draugystė“ Kretingoje į lietaus drenažo kanalą pateko neaiškios kilmės teršalai. Į įvykio vietą atvykęs šalia veikiančios gamyklos gamybos vadovas paaiškino, kad teršalai pateko iš jų įmonės.

*Kretingos rajono gyventojai šią žiemą sprendė neįprastą problemą – pildyti išdžiūvusius šulinius.

*Šių metų gruodis išsiskyrė sniego gausa, ir Kretingos rajono savivaldybei teko svarstyti, ar dėl itin gausiai rajone iškritusio sniego skelbti ekstremalią situaciją.

---

Titulai, apdovanojimai, pasiekimai, sukaktys

*Per Motinos dieną Lietuvos Respublikos Prezidentas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojo 94-erių Jacentą Ubienę iš Kretingsodžio. Ji užaugino ir į gyvenimą išleido 7 vaikus – 4 dukteris ir 3 sūnus.

*Kartenoje, pas sūnų Antaną ir marčią Dalią Tamošauskus, gyvenanti Skolestika Adomauskienė šią gegužę atšventė savo 100-mečio jubiliejų.

*Šiemet sukako 30 metų, kai Kretingos muziejus įsikūrė Kretingos dvare.

*Kartenos pirminės sveikatos priežiūros centro gydytoja Janė Leščiauskienė buvo apdovanota Lietuvos nusipelniusios gydytojos ženklu.

*Pranciškonų gimnazijos dvyliktokas Jokūbas Baltūsis Italijoje per nuotolį įvykusioje 15-ojoje tarptautinėje geomokslų olimpiadoje „IESO2022“ iškovojo 2 bronzos medalius: individualų ir komandinį.

*Šalies Prezidentas Gitanas Nausėda Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojo Praną Kasperaitį – Imbarėje gyvenusių Sofijos ir Prano Kasperaičių sūnų, kuris karo metais tėvams padėjo išsaugoti dviejų slapstomų žydų Basios Abelmanaitės ir Rapolo Veržbolausko gyvybes. Garbingas apdovanojimas imbariškiui įteiktas po mirties, ir jį per Prezidentūroje surengtas apdovanojimų iškilmes atsiėmė keturi Prano Kasperaičio vaikai.

*Į Lietuvos išskirtinių pasiekimų knygą įrašytas naujas išskirtinis pasiekimas – Kretingos senųjų kapinių vartai, kurie yra aukščiausi Lietuvoje.

*Misijos „Kariai – kariams“ vadovas Antanas Kliunka Kretingos rajono ūkininkui Virginijui Čėsnai už Ukrainos kariuomenei dovanotą džipą MITSUHBISI POJERO ir nuolatinę paramą Ukrainai perdavė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų padėką ir medalį „Valantior Ukraini“. *Kultūros ministerija įteikė šių metų Kultūros ministerijos premijas labiausiai įvairiose srityse nusipelniusiems kultūros ir meno darbuotojams, kūrėjams. Tarp jų – ir Kretingos rajono kultūros centro Šukės skyriaus meno vadovui Alvydui Vozgirdui.

*Rekordų akademija pranešė, kad Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje dar gruodį susirinkę kretingiškiai gaminti kalėdinių vainikų pasiekė rekordą – sukūrė didžiausią kalėdinių vainikų kompoziciją. Siekiant rekordo buvo suformuota 58,58 m perimetro eglė, kurią sudarė 125 kalėdiniai vainikai.

*Lietuvos išskirtinių pasiekimų knygą papildė naujas įrašas apie seniausią saulės laikrodį, kuris įrengtas apie 1610 m. LDK etmono Jono Karolio Chodkevičiaus rūpesčiu, kai buvo pastatytas Kretingos pranciškonų vienuolynas.

---

Sportas

*Tarnow mieste Lenkijoje įvykusiame Europos kiokušin karatė suaugusiųjų čempionate kretingiškis „Shodan“ mokyklos atstovas Matas Jonauskas komandinėje kata rungtyje iškovojo sidabro medalį.

*Per Prienuose įvykusius Regionų krepšinio lygos finalinio ketverto susitikimus Kretingos sporto mokyklos treneriui „Kretingos“ vyrų krepšinio rinktinės vyriausiajam treneriui Arimantui Mikaločiui RKL prezidentas Vidas Butkus ir Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas įteikė padėką už reikšmingą indėlį į RKL vystymą.

*Lietuvos ledo ritulio rinktinė, treniruojama Rono Pasco, Slovėnijoje įvykusiame čempionate iškovojo pasaulio čempionato IA diviziono bronzos medalius. Tarp prizininkų – ir Kretingoje gimęs užaugęs ledo ritulio puolėjas Emilijus Krakauskas.

*Gegužę Kretingos sporto mokyklos trenerių Tomo ir Aivaro Balsių auklėtinė 21-erių Gabrielė Stonkutė iš Stambulo Turkijoje į Lietuvą parvežė Pasaulio bokso čempionato aukso medalį. Tai – pirmasis toks įvykis Lietuvos vyrų ir moterų bokso istorijoje. G. Stonkutė triumfavo ir Juodkalnijoje įvykusio Europos moterų bokso čempionato finale – ji tapo Senojo žemyno pirmenybių nugalėtoja.

*Kretingoje nuvilnijo Lietuvos krepšinio šimtmečiui ir Lietuvos nusipelniusio trenerio Kretingos rajono Garbės piliečio Stasio Ruzgailos 100-ųjų gimimo metinių jubiliejui skirti renginiai: Kretingos muziejuje surengta konferencija „Krepšiniui pašvęstas gyvenimas“, atidaryta paroda „Kretingos ąžuolas“, įvyko krepšinio turnyras „3x3“, Kretingos sporto mokyklos auklėtinių draugiškos parodomosios rungtynės, buvo apdovanoti Kretingos rajono krepšiniui nusipelnę sportininkai.

*Iš Podgoricoje Juodkalnijoje įvykusio Europos krepšinio čempionato kartu su Lietuvos rinktine U-20 laimėtą sidabro medalį parsivežė ir Kretingos sporto mokyklos krepšinio trenerio Vytauto Šližiaus auklėtinis, Nacionalinėje krepšinio lygoje Palangos „Kuršiams“ atstovaujantis 202 cm ūgio centro žaidėjas Tadas Budrys.

*Trys Kartenos sklandymo klubo pilotai – Maksimas Urasovas, Artūras Laukys ir Marius Taleikis – gynė Lietuvos komandos garbę Čekijoje įvykusiame XVII Pasaulio ultralengvųjų orlaivių čempionate. Ypatinga sėkmė lydėjo vienviečių skraidyklių klasės pilotą M. Urasovą – jis iškovojo aukso medalį. Tai pirmas toks pasiekimas per visą Lietuvos ultralengvųjų orlaivių pilotų federacijos istoriją.

---

Teisėtvarka, nusikaltimai, įvykiai, nelaimės

*Kovo 14 d. per Kiauleikiuose įvykusį gaisrą stipriai apdegė žmogus, ugnis suniokojo pastatus, supleškėjo keletas automobilių.

*Sausio pabaigoje ugniagesiai skubėjo jiems įprastu adresu – į J. K. Chodkevičiaus g. Nr. 1 – Kretingos miesto centre esantis pastatas atlaikė dar vieną gaisrą.

*Kretingos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sulaukė pranešimo, kad vienoje privačių sodybų Gluosnių gatvėje Kretingoje užveista kačių „ferma“: nuvykę į vietą, šios tarnybos darbuotojai šeimininkų namuose aptiko 48 neprižiūrėtus katinus.

*Gegužę Darbėnų seniūnijos teritorijoje, Baltkalnio miške, palei kelią į Kašučius, suniokotas paminklas Holokausto aukoms atminti – sudaužyta ant akmens pritvirtinta juodo granito plokštė, jos vietoje ant akmens išbraižyta svastika, priberta sudaužyto degtinės butelio šukių.

*Medžiotojų gatvėje Budrių kaime sudegė bitidė ant ratų – žuvo 10 bičių šeimų.

*Policijai pavyko išsiaiškinti, kad 37-erių padvariškė savo kaime įžiebė 4 gaisrus.

*Liepos pabaigoje tarpstočio Kūlupėnai–Kretinga 352-ame kilometre šilumvežis mirtinai sužalojo bėgiais ėjusią 25-erių Kretingos rajono gyventoją. Tomis pačiomis dienomis Rubulių kaime, kelyje Šiauliai–Palanga, automobilis „VW Passat“ partrenkė iš saugumo salelės į važiuojamąją kelio dalį išėjusią 1944 m. gimusią moterį, kuri dėl patirtų sužalojimų neišgyveno.

*Skaudi avarija rugpjūčio pabaigoje įvyko Lazdininkuose: įsirėžusi į tuščią kuro cisterną vilkusį krovininį automobilį užsidegė priešpriešiais važiavusi „Mazda“ – liepsnose žuvo ją vairavęs 22-jų vyras.

* Be žinios dingusios kretingiškės senjorės, gimusios 1937 metais, paieškos truko apie dvi paras. Į Vaineikių kaimą išvykusios moters ieškojo policijos pareigūnai, kinologas su tarnybiniu šunimi, buvo pasitelktas ir karinių jūrų pajėgų sraigtasparnis su termovizoriumi. Miške brūzgynuose surastai nusilpusiai moteriai prireikė medikų pagalbos.

*Įpusėjus rugpjūčiui Sauserių kaime ugnis iškart nušlavė visą ūkininko kūlupėniškio Kęstučio Šimkaus ūkį: sudegė technika, derlius, iš ūkinio pastato liko tik pamatai, tačiau ugniagesiams pavyko išsaugoti gyvenamąjį namą.

*Taškas padėtas ilgiau kaip metus trukusioje Kretingos muziejaus ginklų paėmimo istorijoje: iš 102 pernai iš muziejaus fondų paimtų ginklų, šaudmenų ir amunicijos, išvežtų į Klaipėdos apskrities policijos komisariatą, 85 ginklus muziejus ketina perduoti Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejui.

*Lapkritį visą šalį sukrėtė žinia apie Kretingos rajone žuvusius du jaunus vyrus – 31-erių automobilio vairuotojas ir 34-erių keleivis mirė vietoje. Avarija įvyko Želvių kaime lapkričio 26 d., kai „Opel Vectra“ automobilis nuvažiavo nuo kelio ir rėžėsi į pakelėje buvusį gluosnį, kuris atlaikė itin stiprų smūgį.

---

Skandalai, nesėkmės

*Prie geležinkelio, kuriuo į Klaipėdos pusę ir nuo ten kasdien zuja traukiniai, įsikūrę Kretingos miesto Pervažos gatvės 8-ių namų savininkai pasijuto neviltyje: vietoj, kaip tikėjosi, nedidelės skaidrios garsus slopinančios sienelės išvydo milžinišką tarsi kalėjimo tvorą: triukšmą slopinanti sienutė pastatyta iš medžio drožlių ir betono mišinio blokelių. Kaip paaiškėjo, gyventojų pretenzijos buvo pavėluotos.

*Metų pradžioje paaiškėjo, kad Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų teisėjų kolegija, išnagrinėjusi administracinę bylą pagal pareiškėjo Kretingos rajono mero Antano Kalniaus skundą atstovei Kretingos rajono savivaldybės tarybai dėl sprendimų panaikinimo, nusprendė skundą patenkinti visiškai. Tai reiškė, kad Kretingos rajono tarybos sprendimai, kai buvo panaikinti du mero A. Kalniaus patarėjų etatai, o po to norėta panaikinti ir trečią, yra neteisėti.

*Kretingos rajono savivaldybės tarybos Kontrolės komitetas, vadovaujamas Jolitos Vaickienės, įvertino Savivaldybės administracinio pastato J. Pabrėžos g. 8 antstato įrengimo procedūras. Savivaldybės administracijos vadovams ir specialistams teko aiškintis, kaip gimė sprendimas renovuojant likusią pastato dalį statyti antstatą archyvui įrengti.

*Kretingos rajono savivaldybės Strateginio planavimo taryba, prieštaraujant vieninteliam merui Antanui Kalniui, nusprendė, kad Vydmantų gyvenvietės kapinėms parinkta apie 3 ha teritorija šalia senojo kelio į Kretingą, priešingoje buvusio „Akmenos“ fabriko pusėje, kapinėms įrengti netinka.

*Važiuodami keliu Kretinga–Kūlupėnai per Klibius rajono gyventojai vienądien leipo juokais: ištisinė punktyrinė linija – tarsi įkaušusio žmogaus ženklinta. Tačiau darbininkai broką suskubo ištaisyti.

*Pasirašęs potvarkį nuo sausio 28 dienos į Savivaldybės tarybos sekretorės pareigas priimti Palangoje gyvenančią buvusią Klaipėdos miesto savivaldybės darbuotoją Viliją Venckutę-Palaitienę nesulaukus teisminių ginčų dėl politinio pasitikėjimo pareigybių sumažinimo pabaigos, rajono meras Antanas Kalnius vėl užsitraukė valdančiosios daugumos nemalonę.

*J. K. Chodkevičiaus gatvės gilumoje išlikusio senosios akmeninės Pranciškonų vienuolyno tvoros fragmentas – autentiškas 400 metų paveldo griūvantis objektas – ir toliau paliktas nykti: tvarkyti jam lėšų nenumatyta.

*Įpusėjus metams, paaiškėjo, kad Kretingos sporto ir sveikatingumo komplekso statybą iš bankrutuojančios bendrovės „LitCon“ perėmusi įmonė „HSC Baltic“ šiemet sporto komplekso statybos neužbaigs.

*Savivaldybės taryba rugsėjo 16 d. iš pareigų atleido rajono Savivaldybės administracijos direktorių Egidijų Viskontą, kaip praradusį Savivaldybės tarybos pasitikėjimą. E. Viskonto bendrapartiečiai socialdemokratai pasitraukė iš valdančiosios koalicijos ir protestuodami prieš E. Viskonto atleidimą kartu su juo išėjo iš tarybos posėdžio.

*Nesibaigė aistros dėl panaikinto keliuko Jokūbave per privatų sklypą. Savivaldybė teisme pralaimėjo keliuką išardžiusiems ir jo vietoje pušeles pasodinusiems sklypo savininkams: teismas konstatavo, kad įrengto ir nekilnojamojo turto registre įregistruoto kelio šiame sklype nėra.

---

Verslas, ūkis, sveikata

*Bendrovė „Terekas“ pristatė naują gaminį – visiškai robotizuotą mini PET taros gamyklą, užimančią apie 100 kv. m ir kurios 7 robotai be žmogaus įsikišimo dirba 4 val. Lietuvoje ketvirtą kartą surengtuose Lietuvos modernios pramonės įmonių apdovanojimuose uždarosios akcinės bendrovės „Terekas“ Kretingoje pagaminta pirmoji pasaulyje integruota PET taros gamybos, kokybės kontrolės ir pakavimo į paletes įranga „BlowPack“ pripažinta geriausia kategorijoje „Produktas / paslauga 4.0“.

*Nuo sausio vidurio, vykdant vakcinacijos tinklo plėtrą, visos šalies viešosios ir privačios gydymo įstaigos, teikiančios šeimos medicinos paslaugas, įpareigotos užtikrinti gyventojų skiepijimą COVID-19 vakcina: žmonės skiepijami ir šeimos medicinos centruose.

*Nesitraukiant COVID-19 virusui ir plintant Omikron atmainai, mobilusis punktas Tiekėjų gatvėje sausio pabaigoje pradėjo dirbti dviem pamainomis: sausio pabaigoje per dieną jo darbuotojai atlikdavo iki 160 testų.

*Vasario 12 d. Kretingos Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje uždarytas vakcinacijos nuo COVID-19 centras, veikęs nuo praėjusių metų birželio. Iki vakcinacijos centro atidarymo visos rajono gydymo įstaigos paskiepijo 19 tūkst. 100 žmonių, Vakcinacijos centre paskiepyta taip pat 19 tūkst. žmonių.

*Modernėja Kretingos ligoninė, kuri įsigijo kompiuterinį tomografą pacientų diagnozėms nustatyti, tikslinti.

*Prasidėjus karui Ukrainoje, Kretingos rajono ligoninėje buvo parengta 20 lovų, kad prireikus būtų galima gydyti iš fronto atgabentus sužeistuosius arba civilius gyventojus.

*Balandį duris atvėrė Nasrėnų globos namai, kuriuos įrengti kartu su rajono Savivaldybe inicijavo Kūlupėnų bendruomenė, vadovaujama Jūratės Mačernienės.

*Gegužę oficialiai atidaryti grupinio gyvenimo namai Kretingos mieste. Šiuolaikiškoje sodyboje apsigyveno 10 asmenų su nežymia psichikos negalia. Bendra projekto vertė su sklypu ir pastatu – 300 tūkst. Eur.

*Tiekėjų gatvės Kretingoje renovacijos darbus, kurių kaina 4 mln. 875 tūkst. eurų su PVM, per 48 mėnesius padaryti įsipareigojo darbų pirkimo konkursą laimėjusi akcinė bendrovė „Eurovia Lietuva“.

*Įsigijęs seną namą pačiame Kartenos miestelio centre, Kretingos g. Nr. 5, salantiškis verslininkas 60-metis Adomas Kuzminskas jame ketina atidaryti laidojimo namus.

*Žiemos sodo renovacijos darbus atliekančios restauravimo bendrovės „Pamario restauratorius“ atstovai išvien su subrangovais metams baigėsi pradėjo sudėtingiausius darbus stogo kupolo smaigalyje montuoti stiklus.

---

Kultūra, švietimas, visuomeninis gyvenimas

*Renovuojant Kretingos miesto aikštyną prie Pranciškonų gimnazijos, archeologai atkasė ir mūro pamato fragmentą, kurį kultūros paveldo specialistai priskyrė XVII a. statyto Pranciškonų vienuolyno ir bažnyčios kompleksui: manoma čia buvus pastatytą špitolę.

*Sausio 10 dieną įsteigtas Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos labdaros ir paramos fondas, priimti įstatai, išrinkta valdyba. Fondo vadove tapo visuomenininkė Asta Pocienė.

*Kretingos rajono savivaldybės įsteigtu Vyskupo Motiejaus Valančiaus atminimo medaliu šiemet apdovanotos Kalnalio bažnyčios pročkelė Petronėlė Dalicija Preibytė ir Lietuvių katalikų mokslo akademijos narė, habil. dr. Aldona Prišmantaitė.

*Romanų ir ezoterinių vadovėlių autorė kretingiškė Loreta Stonkutė išleido du romanus: popierinę romano „Virusas“, parašyto 2016-aisiais, versiją ir naują romaną „Šugarka. Pabaigos knyga“.

*Kretingos rajono Garbės piliečio vardas šiemet suteiktas kraštiečiui Lietuvos krepšinio žaidėjui ir treneriui Gintarui Krapikui.

*Iš Salantų kilęs kraštietis, Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto Heraldikos akademijai vadovaujantis Paulius Vaniuchinas kreipėsi į visuomenę, pranešdamas, kad ieškomas dingęs grafų Tiškevičių jungtinis herbas, kuris kažkada kabojo Kretingos grafų Tiškevičių dvaro rūmų Žiemos sode.

*Vasarį Palangoje įvyko Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ steigiamasis suvažiavimas. Kretingoje susiformavo partijos skyrius. Pirmaisiais partijos „Vardan Lietuvos“ steigėjais ir nariais tapo Vitalija Valančiutė, Algimantas Šoblinskas, Stasys Kaniava ir Rimantas Macius.

*Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos rajono skyriui kovą pradėjo vadovauti naujas pirmininkas Rimantas Paulikas, pakeitęs ilgametį šios visuomeninės organizacijos vadovą Antaną Stonkų.

*Gegužę Gargždelėje, Orvidų sodybos muziejaus prieigose, priglaustas Salantuose anksčiau stovėjęs sovietinis tankas IS-2 pusvalandžiui buvo apjuostas didžiule Ukrainos vėliava. Akcijoje dalyvavo grupė Kretingos rajono gyventojų ir iš Kijevo į Lietuvą nuo karo su žmona Larisa pabėgęs kino ir fotomenininkas Aleksandras Diralovskis.

*Vasario 24 dieną Rusijai įsiveržus į Luhansko ir Donecko sritis Ukrainoje, solidarizuojantis su Ukraina ir jos tauta, Rotušės aikštėje Kretingoje miesto seniūnijos rūpesčiu suplevėsavo šios valstybės vėliava.

*Įvyko plačią geografiją – nuo Suomijos iki Ispanijos – aprėpiantis XXI tarptautinis jaunimo teatrų festivalis-kūrybinė laboratorija „Atžalyno scena“.

*Sėkmingas Lietuvos televizijos konkurso „Dainų dainelė“ III etapas buvo Kretingos meno mokyklos mokinei 9 metų Auksei Gedvilaitei, kurią dainuoti moko Jūratė Norkuvienė, – mergaitė dalyvavo baigiamajame konkurso laureatų koncerte Operos ir baleto teatre.

*Šiemet Kretingos rajono savivaldybė Kultūros ir meno premijas skyrė: bibliotekininkei Brigitai Barkauskaitei, broliui pranciškonui Bernardui Belickui, gidei Dianai Jomantaitei-Jonaitienei, tautodailininkui Aloyzui Pociui ir Kretingos meno mokyklos šokių studijai „Ratilėlis“.

*Kretingiškė menininkė kūrybos ženklo „Plunksnos linija“ įkūrėja 34-erių Rasa Statkuvienė pripažinta tautinio paveldo kūrėja, gaivinanti senovinę škaplierių kūrimo tradiciją.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas