Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Ar žiemą reikia lesinti vandens paukščius

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Gamta
  • 2022-12-13

Užklupus giliai žiemai, į redakciją paskambinę miestiečiai pageidavo, kad aplinkosaugininkai ar žemės ūkio specialistai paaiškintų, kaip elgtis teisingai – lesinti ar nelesinti vandens paukščius, kurių apstu ir ant Akmenos upės, ir ant tvenkinių.

„Vyrauja įvairios teorijos: pastaruoju metu buvo mokoma, kad žmonėms nereikia lesinti ančių ir gulbių, nes šios atpranta pačios ieškotis maisto. Dėl to išlepusios su kitais gentainiais nebeišskrenda į šiltus kraštus. Betgi dabar – žiema, ar paukščiai besugeba patys rasti maisto, užšalus vandenims? Juk lesiname ir paprastus sparnuočius, kurie atskrenda prie namų, berdami jiems lesalo į lesyklėles“, – teiravosi skaitytoja Janina. Moteris sakė norinti žinoti – kištis ar nesikišti į gamtos reiškinius, esant, jos manymu, ekstremaliai situacijai – kai gausiai užversta sniego.

Kretingos rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjos pavaduotoja Diana Šeirienė, ligi tol dirbusi aplinkosaugininke, tiesioginio atsakymo pateikti negalėjo, palikdama nuspręsti patiems: „Turbūt niekas negali atsakyti, kaip elgtis visų teisingiausia, – gal tik pats vandens paukštis geriausiai žino. Kol neužšąla, vandens paukščiai geba susirasti maisto patys, tačiau, užklupus šalčiams, situacija keičiasi. Iš gamtininkų pusės, taip – reikėtų viską palikti savieigai, turėtų vykti natūrali atranka, natūralūs procesai. Jeigu nelendam į gyvūnų pasaulį, tai nelendam niekur. Tačiau juk miškininkai, medžiotojai gilią žiemą veža maisto miško žvėrims, nes šiems patiems sunku jo atsikapstyti per pusnis. Manyčiau, kad turėtume pagelbėti ir vandens paukščiams.“

D. Šeirienės žodžiais, paukščiams labiausiai tinka grūdai, įvairios kruopos, jų mišiniai. Prekybos centruose prie gyvūnų prekių parduodami ir specialūs mišiniai, lesalas paukščiams. Reikėtų vengti pyrago, duonos su įvairiais priedais ir prieskoniais, kurių gyvūnams nereikia, netgi atvirkščiai – kenkia jų organizmui.

„Mūsų mieste – daug vandens telkinių, ir antys, kelios gulbės jau nebėra laukiniai paukščiai, jie jau pusiau miesto gyvūnijos dalis. Nes patys jau anksčiau esame įsikišę į gamtos dėsnius, sumaišę natūralius jos reiškinius. Antra vertus, juk ir patiems malonu padėti silpnesniam, tam, kuriam mūsų pagalbos tikrai labai reikia“, – įsitikinusi pašnekovė.

Įspūdingus reportažus apie gyvąją gamtą rengiantis Aplinkos ministerijos ministro patarėjas Marius Čepulis, paklaustas, ar reikia žiemą lesinti miesto telkiniuose įsikūrusius vandens paukščius, buvo kategoriškas: „Nereikia turėti net tokios minties – griežtai ne! Vandens paukščiams negresia išnykimas, jie turi sparnus ir gali išskristi. Lesinant vandens paukščius, jie būriuojasi ir taip tarpusavyje platina ligas. Paukščių lesinimas yra jų žudymas.“ Vieninteliai paukščiai, kuriais reikia pasirūpinti, juos lesinant – mažieji sparnuočiai, tokie, kaip zylės, žvirbliai, ieškantys maisto ir atskrendantys arti namų. Jiems ir skirtas specialus parduodamas lesalas, kuris, M. Čepulio tvirtinimu, visai netinka vandens paukščiams.

Gamtininkas M. Čepulis buvo kategoriškas ir dėl žvėrių šėrimo žiemą: „Jei medžiotojai ar miškininkai veža į medžioklės plotus šieno, daržovių, tai vis dar – sovietinio mąstymo palikimas. Miške žvėrių maitinti tikrai nereikia – jie turi apsčiai maisto. Medžiotojai šeria gyvūnus dėl vienintelio tikslo – kad priviliotų ir lengvai juos sumedžiotų.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas