Pajūrio naujienos
Help
2023 Kovas
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar šiuolaikiškai atnaujintoje Vilniaus gatvėje tiktų atstatyti senąsias medžio skulptūras?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Tradicinėje šventėje paminėjo „Šukupio“ jubiliejų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2022-12-02

Šiemet Šukės kaimo folkloro grupė „Šukupis“ atšventė savo veiklos 30-metį.

Šukėje įvyko tradicinė vėlyvojo rudens šventė su kaimo bendruomenės pamėgta kasmet kintančia žemaitiška programa „Oncioks nu Šuke“. Šventės metu buvo paminėtas šio kaimo folkloro grupės „Šukupis“ 30 metų veiklos jubiliejus, veikė fotografijų paroda „Atmintėis švėisuo: vaineikėške XX omžiaus portėgrapijuos“, buvo demonstruota 50 metų senumo šukiškių išsaugotų suknelių kolekcija.

Pasak šios šventės rengėjos Kretingos rajono kultūros centro Šukės skyriaus vadovės Violetos Ruikienės, šiemet pagrindinis akcentas ir buvo kolektyvo „Šukupis“, pasivadinusio pagal upelį, tekantį per jų kaimą, jubiliejus.

Kolektyvui jau 18-ka metų vadovauja iš Klaipėdos atvykstantis profesionalus folkloro specialistas Alvydas Vozgirdas, ligi tol nuo susikūrimo pradžios vadovu dirbo Gintaras Pucas.

„Šukupis“ – ryškus akcentas mūsų kaimo bendruomenės kultūriniame gyvenime. Jo programa kasmet atspindi vietos tradicijas ir papročius, plečia etnokultūrinį akiratį“, – džiaugėsi V. Ruikienė, pati dainuojanti ansamblyje nuo pat jo įsikūrimo pradžios. Be jos, grupėje dainuoja dar dvi senbuvės – Regina Motužienė ir Ona Turauskienė.

Per savo gyvavimo laiką „Šukupis“ parengė daugybę skirtingų folkloro programų, atspindinčių kalendorines protėvių šventes ir žemaitiškas tradicijas, dalyvavo įvairiose Kretingos rajono, taip pat – Lietuvos dainų šventėse, tarptautiniuose folkloro festivaliuose.

Scena iš kraštiečio režisieriaus Donato Žilinsko su Telšių Žemaitės teatro aktoriais pastatyto ir į Šukę atvežto spektaklio „Šventųjų gyvenimai“.

Ir šįkart kolektyvo parengta folkloro programa nudžiugino ne tik kaimo gyventojus, bet ir į šventę atvykusius svečius: Kretingos rajono vicemerę Vitaliją Valančiutę, Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos atstoves direktorę Birutę Karčauskienę ir pavaduotoją Eriką Kazlauskienę, o Kretingos rajono kultūros centro etnokultūros specialistė Diana Brazdeikienė šį kolektyvą įvardijo kaip vieną stipriausių rajone.

Po „Šukupio“ koncerto šukiškiai turėjo galimybę stebėti Telšių Žemaitės dramos teatro spektaklį „Šventųjų gyvenimai“ pagal Petro Cvirkos kūrinį „Frank Kruk“, režisuotą mūsų kraštiečio Donato Žilinsko. Taip pat veikė fotografijų paroda, kurios metu Vilija Gelžinienė iš Vaineikių papasakojo kaimo istoriją ir pasidalijo įspūdžiais, kai pernai savojo kaimo atminimui pastatė paminklą.

Šukės bendruomenės pastangomis įkurtoje vadinamojoje gerojoje troboje, kur sukaupta kaimo buities rakandų, kitokių senienų ir kuri naudojama bendruomenės reikmės, vakaronėms, edukaciniams užsiėmimams, buvo pristatyta 1970-ųjų metų išeiginių suknelių paroda.

„Šventines ir vestuvines jaunosios, pamergių sukneles, taip pat kitus to meto išeiginius drabužius išsaugojo ir į parodą atgabeno šukiškės Justina Bartkevičienė ir Violeta Kaunienė. Žmonės prisiminė savo jaunystės madas, aptarinėjo drabužius, gurkšnodami arbatą ir girą, skanaudami naminės duonos, kurių šventei parūpino Aušra ir Darius Kazlauskai iš Vaineikių“, – kalbėjo V. Ruikienė, pasidžiaugusi darnia ir aktyvia bendruomene, jos vadovu Romu Jonušu. – Po pandemijos vėl grįžo bendrystės poreikis, prieš šventę žmonės patys klausinėjo, siūlė savo pagalbą.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas