Pajūrio naujienos
Help
2023 Kovas
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar šiuolaikiškai atnaujintoje Vilniaus gatvėje tiktų atstatyti senąsias medžio skulptūras?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Klaipėdos valstybinės kolegijos Verslo administravimo katedros lektorius Saidas Rafijevas su „Vakarų Lietuvos“ skaitytojais pasidalino įžvalgomis, kaip internetas ir išmaniosios technologijos pakeitė kiekvieno mūsų gyvenimus ir įpročius.

„Šis pokytis buvo labiausiai pastebimas būtent COVID-19 pasaulinės pandemijos metu, kai tiek verslas, tiek ir vartotojas buvo priversti persikelti į skaitmeninę erdvę. Keičiasi mūsų, kaip vartotojų, elgsena ir dėl karo padarinių. Augančios prekių kainos, nežinomybė dėl energetinių išteklių kainodaros, diktuoja naujus pokyčius ir tendencijas“, – teigė S. Rafijevas.

Kainos jautrumas keičia įpročius

Besikeičiant ekonominei situacijai, pastebimas pirkėjo jautrumas kainos pokyčiams. Jei tik retas vartotojas buvo linkęs internete palyginti būtent brangesnio pirkinio kainą su pasiūlymu fizinėje parduotuvėje, tai dabar tai tampa neatsiejamu įpročiu.

Atsirado verslo modeliai, siūlantys vartotojui internete palyginti ir gauti patraukliausią automobilio draudimo kainą, paskolos pasiūlymą ar tiesiog sužinoti, kurioje parduotuvėje pigiausiai galima įsigyti kasdienio vartojimo prekes.

Vyresnio amžiaus vartotojai tampa aktyvesni

Nors dalis mūsų visuomenės vis dar turi skaitmeninių įgūdžių spragų, šis atotrūkis smarkiai mažėja. Vyresnioji vartotojų grupė vis dar išlieka ta visuomenės dalimi, kuriai sunkiausiai sekasi adaptuotis skaitmenizacijos laikotarpyje.

Lietuva, pagal Europos Komisijos paskelbtus duomenis, jau antrus metus iš eilės užima 14-ą vietą tarp 27 ES valstybių skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės indekse. Skaitmeninių viešųjų paslaugų srityje užimame net 10-ą vietą. Šie rodikliai leidžia teigti, kad visų amžiaus grupių atstovai bus vis aktyvesni skaitmeninėje erdvėje.

Mobilioji rinkodara

Prekybininkams pastebėjus, kad jų vartotojai linkę vis dažniau naudotis mobiliaisiais įrenginiais (išmaniaisiais telefonais), rinkoje atsirado didelis kiekis aplikacijų. Vienos jų veikiančios kaip skaitmeninės nuolaidų kortelės, kitos siūlančios specialias akcijas, trečios teikia galimybę vartotojui užsisakyti prekes į namus.

Kasmet gerokai padidėja pirkėjų skaičius, kurie linkę įsigyti prekę ar paslaugą būtent naudodamiesi mobiliaisiais įrenginiais. Pagrindinės to priežastys – patogumas ir greitis. Tinklapiai tampa vis labiau pritaikyti išmaniesiems telefonams, sparčiai didėja įmonių skaičius, kurios siūlo savo prekes ir paslaugas, naudojant aplikacijas, pritaikytas mobiliesiems įrenginiams.

Greitis svarbu

Ilgą laiką vartotojas taikstėsi su mintimi, kad, užsisakius prekę, jam teks dar ilgai palaukti, kol prekė jį pasieks. Jau kelerius metus sparčiai plėtojamas paštomatų tinklas ir pačių įmonių mobilumas gerokai sumažino laukimo laikotarpį. Pagal Lietuvoje veikiančių logistikos įmonių teikiamus duomenis, šiais metais paštomatų tinklas išsiplės iki 20 proc.

Dėl didelės prekių pasiūlos ir nedidelio kainų skirtumo, vartotojui vienas svarbesnių pasirinkimo parametrų tapo pristatymo laikas. Vis daugiau vartotojų internete atsisako pirkti prekę, jei pristatymas trunka ilgiau negu tikėtasi.

E.prekybos platformos

Visame pasaulyje smarkiai populiarėjant e.prekybos platformoms (angl. marketplace), ši tendencija pasiekė ir Lietuvą. Pagrindinės to priežastys: skirtingų prekių kategorijų gausa, kainos patrauklumas, aukšta paslaugos kokybė. Pirkėjui nebereikia ieškoti skirtingų prekių ar geresnių kainų pasiūlymų skirtingose e.svetainėse, visa tai gali rasti vienoje vietoje.

Nors Lietuvoje veikia tik kelios lietuviškos e.prekybos platformos, dalis lietuvių naudojasi ir tarptautinėmis, išpopuliarėjusiomis visame pasaulyje platformomis. Žinoma, yra ir keli iššūkiai, su kuriais tenka susidurti: greitis, kokybė ir komunikacijos barjeras. Užsisakius prekę, tenka jos palaukti ir iki mėnesio, o iškilus nenumatytiems atvejams, vargu, ar vartotojų apsaugos tarnyba sugebės padėti.

„Pajūrio naujienų“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas