Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Įžuvino tvenkinius

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Gamtosauga
  • 2022-11-29

Iš „Arvydų“ ekologiškos žuvininkystės ūkio į Kretingą šiųmetės lydekaitės buvo atvežtos vandens pripildytame bake su prijungtu deguonies balionu.

Šešiuose Kretingos rajono valstybiniuose tvenkiniuose papildyti žuvų ištekliai. Iš viso įleista 500 lydekų: 30 – į Dvaro parko I tvenkinį, 90 – į Dvaro parko II tvenkinį, 120 – į Dvaro parko III tvenkinį, 30 – į vienuolyno tvenkinį, 50 – į Šukės tvenkinį, 180 – į Rūdaičių tvenkinį.

Kodėl lydekos

Vandens pripildytame bake su prijungtu deguonies balionu metinukės lydekaitės atvežtos iš netoli Vilniaus esančio „Arvydų“ ekologiškos žuvininkystės ūkio. Pasak bendrovės „Arvydai“ darbuotojo Aleksandro Larino, pagal augimo greitį šios žuvys gerokai lenkia kitas, tačiau auginti nėra taip paprasta, didesnes lydekas kaskart būtina atskirti nuo mažesnių, kadangi dičkės mažyles suėda kaip konkurentes dėl natūralaus maisto.

Lydekas specialistas pavadino sanitarėmis, kurios, misdamos smulkiomis ir menkavertėmis žuvimis, sudaro palankias sąlygas daugintis ir vystytis vertingesnių rūšių žuvims, taip reguliuoja žuvų populiaciją vandens telkiniuose. „Žuvys – gyvi sutvėrimai, joms būtinas deguonis. Žiemą, kai telkiniai užšąla ir kai deguonies trūksta, gali išgaišti“, – sakė A. Larinas.

Įžuvinimą stebėjo Kretingos rajono savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus specialistė Monika Norvaišienė, Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos specialistas Vadim Kondič, rajono meras Antanas Kalnius.

Tyrimų, kuriuos atliko hidrologai, duomenimis, valstybiniuose Kretingos rajono tvenkiniuose labiausiai trūksta plėšriųjų žuvų, dėl to įsiveisia per daug smulkių karpinių žuvų, o, dominuojant fitoplanktonui, vanduo pradeda „žydėti“, tampa nebe skaidrus, skursta povandeninė augmenija. „Siekiant mūsų tvenkiniuose ne tik atkurti žuvies išteklius, bet ir saugant ekosistemą, nuo 2019-ųjų pagal planą į tvenkinius vienais metais įleidžiama lynų, kitais – lydekų“, – paaiškino A. Kalnius.

„Čia puikios sąlygos žuvims – tvenkinys didelis, pakankamai natūralaus maisto“, – įvertino lydekas į tvenkinį prie Kretingos muziejaus įleidęs Aleksandras Larinas.

Žvejoti per mažos

Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos specialistas V. Kondič priminė, kad, lydekas saugant prieš nerštą ir neršto laikotarpiu, nuo vasario 1-osios iki balandžio 20-osios žvejoti draudžiama. Šis draudimas galioja visuose Lietuvos Respublikos vandens telkiniuose ir taikomas ne tik žvejams mėgėjams, bet ir verslininkams. Už draudžiamu metu sugautą lydeką pažeidėjams gresia administracinės baudos nuo 120 iki 300 eurų su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimu. Taip pat už kiekvieną draudžiamu metu sužvejotą lydeką reikėtų atlyginti po 240 eurų žalą. Draudžiama gaudyti ir mažesnes negu 50 centimetrų ilgio lydekas, todėl, anot Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos specialisto, prie tvenkinių, į kuriuos Kretingos rajone ką tik įleistos lydekaitės, žvejams su meškerėmis geriau neskubėti.

Įžuvinimo darbai yra finansuojami iš Kretingos rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų, kasmet skiriama nuo 3 iki 5 tūkst. Eur. Šį rudenį tvenkinių įžuvinimas kainavo 2 tūkst. 950 Eur.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas