Pajūrio naujienos
Help
2023 Kovas
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar šiuolaikiškai atnaujintoje Vilniaus gatvėje tiktų atstatyti senąsias medžio skulptūras?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rajono švietimo naujienos

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas
  • 2022-11-29

Apie geruosius pokyčius Kretingos rajono švietimo įstaigose, kas jose – naujo, pasidalino rajono Švietimo skyriaus vedėja Asta Burbienė.

Lėšos mokinių pavėžėjimui kompensuoti

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija lėšų, numatytų bendrojo ugdymo mokyklų tinklo stiprinimui, skyrė ir Kretingos rajonui. „Šios lėšos yra skiriamos pagal taip vadinamus pažangos taškus, o iš tiesų – kaip savivaldybės yra pertvarkiusios mokyklų tinklą. Tarkim, jeigu yra išlikusių jungtinių klasių, pažangos taškai neskiriami, taip pat atsižvelgiama, ar mokinių skaičius klasėse viršija ar neviršija normą ir panašiai“, – porą pavyzdžių pateikė A. Burbienė.

Nors buvo planuota, kad mūsų rajoną pasieks maždaug 80 tūkst. Eur, iš tiesų ta suma yra gerokai didesnė: pavasarį mokyklas pasiekė per 33 tūkst. Eur, rudenį – beveik 159 tūkst. Eur, arba iš viso – 191 tūkst. 970 Eur. Šie pinigai buvo skirti mokinių pavėžėjimo kaštams kompensuoti, mokyklinių autobusų remontui, aptarnavimo ir kitokioms išlaidoms.

„Iš esmės, sutaupėme rajono biudžeto lėšas, o tai, kad ministerija paskyrė gana solidžią sumą, parodo, jog mūsų rajone mokyklų tinklo pertvarka yra sklandi ir tinkama“, – A. Burbienė paaiškino, kad mokykloms lėšos buvo paskirtos pagal pateiktas paraiškas.

Dirba karjeros specialistai

Nuo spalio 1 d. Kretingos rajono švietimo centre įsteigta 5,2 karjeros specialistų etato. Šie specialistai teikia profesinio orientavimo ir profesinio konsultavimo paslaugas visų rajono mokyklų mokiniams, o tai, kad karjeros specialistus vienija viena švietimo įstaiga, anot A. Burbienės, tik į gera: „Dirbant sykiu lengviau planuoti veiklas, išvengti jų dubliavimosi, įvertinti mokinių poreikius, tobulėti.“

Dvejus metus karjeros specialistų darbui apmokėti lėšas skiria Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. „Ateityje jos bus įskaičiuotos į mokymo lėšas ir savivaldybes pasieks su mokinio krepšeliu“, – paaiškino Švietimo skyriaus vedėja.

Lėšos finansiniam ir IT raštingumui skatinti

Šie mokslo metai – pirmieji, kad iš rajono biudžeto buvo skirta lėšų – 10 tūkst. Eur – mokinių finansiniam raštingumui skatinti.

„Pretendentai į šias lėšas rengia projektus, kuriuos vertinant pirmiausia atsižvelgiama į tai, ar jis tenkina visos mokyklos bendruomenę, kiek tai atliepia ugdymo proceso poreikius“, – A. Burbienė teigė, kad paraiška gauti lėšų finansiniam mokinių raštingumui skatinti bus teikiama ir svarstant kitų metų rajono Savivaldybės biudžetą.

Neatsiejama šiuolaikinio mokymo ir mokymosi dalis – informacinių technologijų išmanymas ir raštingumas, juolab kad nacionalinių mokinių pasiekimų, pagrindinio ugdymo žinių patikrinimai rengiami naudojantis tik išmaniosiomis priemonėmis. „Todėl ugdymo įstaigų steigėjas turi užtikrinti informacinių technologijų bazės veiksmingumą“, – Švietimo skyriaus vedėja prakalbo apie sistemingą informacinių technologijų įrangos atnaujinimą rajono mokyklose – manoma, kad būtina atnaujinti ilgiau kaip 6 metus naudojamus kompiuterius, kadangi jie nebeatitinka šiuolaikinių reikalavimų.

Šiai programai rajono Savivaldybė yra skyrusi 50 tūkst. Eur, tikimasi, kad ne mažiau lėšų bus skirta ir kitąmet. A. Burbienės pastebėjimu, informacines technologijas būtina diegti ir pradinio ugdymo klasėse, kad, mokiniui baigus keturias klases ir perėjus mokytis dalykinių disciplinų, kompiuterinio raštingumo mokymas vyktų sklandžiau. „Pedagogų teigimu, vaikai labai daug laiko leidžia prie kompiuterių, tačiau tai nereiškia, kad jų kompiuterinis raštingumas yra aukšto lygio“, – sakė Švietimo skyriaus vedėja.

Baigėsi „Kokybės krepšelio“ projektas

Šiuo metu baigiamas atlikti Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos išorės auditas, jis jau atliktas Simono Daukanto ir Marijono Daujoto progimnazijose, Darbėnų ir Salantų gimnazijose, Kartenos mokykloje- daugiafunkciame centre. Visos šios mokyklos – projekto „Kokybės krepšelis“ dalyvės, jose projektas jau įvykdytas, tačiau tęsiamas Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje.

„Atlikto audito išvados yra geros, ir tai iliustruoja pažangos rodikliai. Vis dėlto gautos lėšos buvo didelė paspirtis mokyklų ugdymo procesui gerinti, mokytojų tiksliniam mokymui ir daugybei kitų veiklų. Pastebimai pakito projekte dalyvavusių mokyklų kiekybiniai ir kokybiniai rodikliai“, – konstatavo A. Burbienė.

Iš viso per dvejus metus – tokia buvo projekto „Kokybės krepšelis“ trukmė – jame dalyvavusios mokyklos panaudojo 287 tūkst. Eur.

Rengia tvarkos aprašą

Atsižvelgiant į tai, kad prieš šį rugsėjį rajone trūko 13-os įvairių disciplinų mokytojų ir kad ši problema tik gilės, rajono Švietimo skyriaus specialistai rengia tvarkos aprašą, kaip būtų galima tai išspręsti.

„Nors šiems mokslo metams mums ir pavyko išspręsti pedagogų trūkumo problemą, vis dėlto turime pagalvoti, kaip ją spręsime ateityje. Iki šiol mūsų rajone jauniems pedagogams jokių lengvatų nenumatyta. Manome esant tikslinga finansuoti mokytojų persikvalifikavimo studijas – tai pagerintų situaciją“, – nuomonę išsakė A. Burbienė.

Ar skyriaus pasiūlymas virs realybe, spręs rajono Savivaldybės taryba.

Integracija vyksta be komplikacijų

Kretingos rajono mokyklose kartu su lietuvaičiais mokosi ir 46 įvairaus amžiaus ukrainiečių vaikai: 18 jų – ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose, po 14 – pradinio ir pagrindinio mokymo įstaigose. Dvi išlyginamosios klasės yra įrengtos Simono Daukanto progimnazijoje. Švietimo skyriaus duomenimis, ukrainiečių vaikų integracija vyksta sklandžiai, be komplikacijų – mūsų vaikai nuo karo pabėgusius bendraamžius priima geranoriškai, stengiasi jiems padėti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas