Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Už teisingą atsakymą – prizas ir pedagogei Vidai Pranaitienei.

Bendrovė „Kretingos komunalininkas“ antrus metus rajono ugdymo įstaigų moksleiviams surengė (Ne)šiukšliuko dieną, kurioje netrūko linksmo šurmulio: klausimų, atsakymų ir prizų.

Gera žinia, kad atliekų mažėja

Šįkart į Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje vykstantį renginį buvo pakviesti trečiokai.

„Į kurį konteinerį mestumėt plastikinį butelį nuo aliejaus? O indelį nuo jogurto?“ – mažųjų kretingiškių teiravosi edukacinę pamokėlę surengęs Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) atstovas Arūnas Liubinavičius. Dauguma vaikų žinojo: riebaluotas pakuotes į plastikui skirtus konteinerius mesti draudžiama, o štai vandeniu praskalautiems indeliams nuo jogurto, kuris nebūna riebus, vieta – kaip tik ten. Mokinius į edukacinę pamoką atlydėjusioms pedagogėms taip pat kliuvo klausimų: kur dėti pasenusius vaistus? „Aišku, kad nešame į vaistinę“, – teisingais atsakymais pasidžiaugė KRATC atstovas. Jis domėjosi ir, ar kas žino, kur dėti senus batus arba drabužius – vaikai vienas per kitą šaukė, kad, sudėjus į maišelius, – į specialiai tam skirtus tekstilės konteinerius, dar galima nuvežti į didžiųjų atliekų surinkimo aikštelę, o dar – ir į „Carito“ organizaciją.

Kad daugelis pradinukų pasipasakojo atliekas ir namuose rūšiuojantys, pasidžiaugė viena renginio organizatorių įmonės „Kretingos komunalininkas“ direktoriaus pavaduotoja Vaiva Lukošienė. „Auga nauja karta, kuri nuo mažens noriai mokosi rūšiuoti. Sunkiau įpročius pakeisti vyresnio amžiaus žmonėms. Todėl antroje dienos pusėje į renginį pakvietėme ir apie 50 senjorų“, – šypsojosi V. Lukošienė. Anot jos, apskritai situacija rajone keičiasi į gera – mišriųjų atliekų šiemet surinkta apie 2 tūkst. tonų mažiau negu praėjusiais metais. Vadinasi, vis daugiau žmonių rūšiuoti stengiasi.

Kaip moka rūšiuoti atliekas, egzaminą kretingiškiams moksleiviams ir juos atlydėjusioms mokytojoms surengė Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro atstovas Arūnas Liubinavičius.

Per vaikus kreipiasi į tėvus

Klaipėdoje įvairių amžiaus grupių gyventojams per metus surengiama apie 80 tokių edukacinių užsiėmimų. KRATC atstovas taip pat teigė, kad sunkiau „persilaužti“ vyresniajai kartai, nors būtent ji turėtų būti pavyzdys jaunimui. Esmė – kad 50 metų Lietuvoje šiukšlių niekas nerūšiavo, pakakdavo sumokėti mokesčius už šiukšlių išvežimą, ir to užtekdavo. Pirmieji rūšiavimo konteineriai Lietuvoje atsirado prieš 20 metų, dabar jau sukurta infrastruktūra, įrengtos stacionarios aikštelės, bet vien to neužtenka, reikia įprasti rūšiuoti.

„Manau, kad pasirinktas teisingas kelias: per vaikus – į tėvus“, – sakė A. Liubinavičius.

Anot jo, dabartinė atliekų tvarkymo sistema sukurta, kaip kitur Europoje. Žmogus pats atliekas turi išsirūšiuoti, jeigu netelpa pro konteinerio angą, nepalikti šalia, kieme nedaryti sąvartyno, o nuvežti į specialias surinkimo vietas arba pasiieškoti kontaktų ir išsikviesti šių atliekų surinkėjus. Jie nemokamai iš gyventojų namų surenka buitinę techniką, pavojingas atliekas, tokias, kaip baterijos, lemputės, automobilių dalys ir kt.

Iš maisto atliekų pasigamina biodujų

Nuo 2024 sausio 1 d. Lietuvoje turės būti pradėtos rūšiuoti ir maisto atliekos. Kaip tai bus daroma, tvarką nusistatys kiekviena savivaldybė. Alytaus regione maisto atliekos rūšiuojamos trejus metus, ir pasak A. Liubinavičiaus, sekasi puikiai, kiekiai nuolat didėja. Alytiškiai iš tų atliekų sugeba pasigaminti didelį kiekį biodujų, kurias degina, gamina elektrą. Biodujos iš pūvančių gyvulinės kilmės maisto atliekų naudojamos ir transportui – Klaipėdos miesto autobusai jau taip pat varomi biodujomis. „Taip pat ir kompostas, pagamintas iš maisto atliekų, yra vertingesnis, su daugiau mineralų“, – sakė KRATC atstovas.

Jo žodžiais, uostamiestyje maisto atliekos bus pradėtos rūšiuoti jau kitais metais. Tam paruošti konteineriai eksperimento tvarka vasarą arba rudenį bus išdalinti individualių gyvenamųjų namų kvartalams. „Vežėjai pratinsis dirbti tuo ritmu, be to, bus stebima, kaip veikia įrenginiai“, – sakė A. Liubinavičius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas