Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Labai bijojau vizito, bet apsilankius pas ją jaučiausi lyg bendraučiau su artimu žmogumi. Tokio rūpestingumo, draugiškumo nebuvau sulaukusi iš jokio kito gydytojo“, – tai ištrauka iš viešo komentaro apie Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) dirbančią akušerę-ginekologę Juliją Švėgždienę. Kuriam gi medikui nepaglostytų širdies tokie žodžiai? O Julija šypsosi, sako su pacientėmis įpratusi elgtis taip, kaip norėtų, kad elgtųsi su ja.

Kretingos PSPC medikės (iš kairės) Gertrūda Veitienė, Julija Švėgždienė ir Violeta Liepienė rūpinasi moterų sveikata, bet norėtų, kad ir pačios pacientės į kvietimus pasitikrinti nenumotų ranka.

Durys atviros nėščiosioms ir ne tik

Anot J. Švėgždienės, daugiau kaip 30 metų jos kartu su akušere Gertrūda Veitiene dirbo šalimais esančioje ligoninėje, ne tik prižiūrėdavo nėščiąsias, bet ir pasitikdavo gimstančius mažylius. „Labai ilgimės to jausmo, su meile ir dabar apčiupinėjame kiekvieną būsimos gimdyvės pilviuką“, – prisipažino pašnekovės.

Abi medikės PSPC darbą, kurio pobūdis šiek tiek kitoks, tęsia po įvykusios reformos, kai Kretingos ligoninėje buvo panaikintas Gimdymo skyrius.

„Bet nėra to blogo, kas neišeitų į gera, užtat mums pasisekė: savo įstaigoje turime ir geras specialistes, ir su kiekvienu žmogumi pagarbiai bendraujančias koleges “, – atviravo Kretingos PSPC vyriausioji slaugos administratorė Renata Eitavičienė.

Šių medikių kompetencijoje – ne tik prižiūrėti, stebėti nėščiąsias, bet ir užkirsti kelią arba diagnozuoti ginekologines, lytiniu keliu plintančias ligas, gimdos kaklelio patologiją, konsultuoti lytinio švietimo, šeimos planavimo klausimais.

Pastarasis laikotarpis – sudėtingas, kaip kalbėjo J. Švėgždienė, daugeliui žmonių pamatus iš po kojų išmušė „kovidas“, paskui prasidėjo karas Ukrainoje. Poros vis labiau pasvarsto, ar pats tinkamiausias metas dabar susilaukti vaikų, gal verčiau palūkėti, nes trūksta stabilumo, aiškumo, kaip toliau klostysis gyvenimas. Pernai iki rugsėjo 1-osios įskaitoje dėl nėštumo buvo 80 moterų, šiemet – 50, tai yra 30-čia mažiau. Tačiau, anot gydytojos, šį rodiklį gali koreguoti dar ir tai, kad visuomenė sensta.

Akušerijos-ginekologijos kabineto duris vis dažniau praveria įvairaus amžiaus apsiskaičiusios, daug žinių turinčios moterys, su kuriomis įdomu diskutuoti. Kita vertus, dirbti tapo sunkiau negu prieš 10 metų, mat kai kurios pacientės atvyksta iš anksto „sulaksčiusios“ echoskopuotis, prašo arba randa kitus kelius pasidaryti tyrimus, kurių nėštumo pradžioje net nereikia.

„Pavyzdžiui, reikalauja šeimos gydytojo siuntimo išsitirti gliukozę, o juk gliukozės apykaita nėštumo metu labai kinta. Mes pačios pasakom, kada geriausia atlikti šį tyrimą, cukraus lygis sekamas viso nėštumo metu, jei reikia, ir pakartotinai – po gimdymo praėjus 2–3 mėnesiams. Tik tada galima suprasti, ar tai tikras diabetas, ar išnykstantis“, – patirtimi dalijosi J. Švėgždienė.

Kretingos PSPC vyriausioji slaugos administratorė Renata Eitavičienė sakė, kad nuo šių metų pradžios pranešimai apie galimybę dalyvauti nemokamose programose pacientus pasiekia elektroniniu paštu ir telefono skambučiais.

Gydytojos teigimu, įsirašyti į nėščiųjų įskaitą patariama moterims, kurioms 2 mėnesius nebuvo mėnesinių. Tuomet jos užregistruojamos ir visiems bendriesiems kraujo, taip pat šlapimo tyrimams, po 11-os nėštumo savaičių tinkamas laikas ir tyrimui ultragarsu.

Pasitikrinti profilaktiškai šeimos gydytojo siuntimo nereikia.

„Kai kurios pacientės jaučiasi nejaukiai, gūžiasi, prisipažįsta bijančios būti išbartos, nes dešimtmetį nesilankė... O mes – priešingai, pasidžiaugiame, kad bent dabar atėjo! Užuot sėdėjus namuose kažko bijant, daug geriau išsiaiškinti, prireikus gydytis“, – neabejojo gydytoja.

Kvietimai pasitikrinti – ir laiškuose

Nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojo nauja Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Tyrimas dvejopas: moterims nuo 25 iki 34 m. kartą per 3 metus paimamas ir įvertinamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis, o nuo 35 iki 59 m. amžiaus tepinėlyje ieškoma ir žmogaus papilomos viruso (ŽPV), galinčio sukelti piktybinius pakitimus.

R. Eitavičienės teigimu, Kretingos PSPC turi tikslą kuo daugiau pakviesti moterų pasinaudoti onkocitologine programa.

Praėjusiais metais ji buvo įvykdyta tik 32 proc., o šiemet per nepilnus metus, sudėjus Kretingos PCPC ir jo padalinių – Vydmantų bei Darbėnų ambulatorijų – duomenis, programos įgyvendinimas pasiekė 50 proc.

Kretingos PSPC ir į ambulatorijas paskirtomis dienomis iš Kretingos atvyksta ilgametę patirtį turinti profesionali akušerė Violeta Liepienė. „Ji sugeba išklausti ne tik, kaip moterys jaučiasi fiziškai, o, kai reikia, – ir intymiausių dalykų, apie kuriuos mes visi dažniausiai būtume linkę nutylėti“, – pastebėjo R. Eitavičienė. Violeta pridūrė, kad tai – svarbu, nes nežinodama negalėtų padėti, patarti. Ši medikė irgi prižiūri nėščiųjų būklę, be to, pasidžiaugė, kad nuo sausio vien Darbėnuose yra paėmusi ir gydytojui-patologui ištirti išsiuntusi 60 citologinių mėginių.

„Kartais moterys išsigąsta pamačiusios atsakymo teigiamus skaičius. Bet tai dar nereiškia ligos, o tik informuojama, kad virusas yra, ir kad būtina toliau sekti, tyrimus kartoti kasmet. Gimdos kaklelio vėžys – klastinga liga, simptomai išryškėja jau jai pažengus – štai, kodėl reikia tikrintis“, – akcentavo nuo 2020 m. Kretingos PSPC dirbanti V. Liepienė.

Pasak R. Eitavičienės, kiekvienas žmogus – ir vyras, ir moteris – turėtų nepraleisti progos pasinaudoti jiems skirtomis prevencinėmis programomis, susiplanuoti, kada patogu, ir pasitikrinti sveikatą.

Tačiau geriausiai apie taikomas programas žino šeimos gydytojai, PSPC informacinėje sistemoje surinkę paciento vardą ir pavardę.

„Kretingos PSPC šeimos gydytojai ir slaugytojai susivienijo, kad kuo daugiau pacienčių sužinotų apie moterų profilaktikos galimybę, ir nuo šių metų pradžios elektroniniu paštu pacientes pasiekia informaciniai pranešimai apie tai bei skambučiai telefonu “, – sakė R. Eitavičienė.

Administratorė pasidžiaugė, kad ši iniciatyva nenuėjo veltui, besitikrinančiųjų žmonių daugėja.

KRŪTIES VĖŽIO PREVENCINĖ PROGRAMA

Skirta 50 – 69 metų  (imtinai) moterims – kartą per 2 metus.

Tyrimą skiria šeimos gydytojas.

GIMDOS KAKLELIO VĖŽIO PREVENCINĖ PROGRAMA

Skirta 25 – 34 metų (imtinai) moterims – kartą per 3 metus;

Skirta 35 – 59 metų (imtinai) moterims – kartą per 5 metus.

Tyrimui paimti registruokitės tel.

VšĮ Kretingos PSP centre: (8 445) 79009, (8 445) 79004;

Vydmantų ambulatorijoje (8 445) 43247;

Darbėnų ambulatorijoje (8 445) 56360.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas