Pajūrio naujienos
Help
2022 Spalis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas

„Plyta“ papiktino turgaus verslininkus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-08-30
„Plyta“ išvis uždraudė įvažiuoti – tiek tiekėjams, tiek pirkėjams – į turgavietės prieigas.

Praėjusį pirmadienį suvažiavę į darbus Laisvės gatvėje, Kretingos turgaus prieigose, įsikūrusių 11-os įmonių verslininkai ir darbuotojai liko nustėrę: įsukant į Laisvės gatvę, priešais turgaus administracijos paviljoną, įrengtas kelio ženklas Nr.301 „Įvažiuoti draudžiama“, arba paprastai tariant – „plyta“. Kad teisėtai patektų į savo darbo vietas, jiems teko sukti apie 0,5 km aplinkui kvartalą iš kitos pusės – Trakų gatve, kur taip pat įrengtas naujas vienpusio eismo ženklas Nr.503. Pasipiktinę verslininkai rinko parašus Kretingos rajono savivaldybės Saugaus eismo komisijai, kad „plytą“ Laisvės gatvėje nukeldintų tolėliau, už mėsos paviljono, ir atlaisvintų įvažiavimą į turgavietę.

Savivaldybė paskelbė po įvykio

Apie atliktas gatvės ženklinimo permainas Kretingos rajono savivaldybė paskelbė savo tinklapyje: kad nuo rugpjūčio 22 d. Taikos g. (ruože nuo Laisvės g. iki P. Vileišio g.), Trakų g. (ruože nuo S. Daukanto g. iki Laisvės g.), Pievų g. (ruože nuo Birutės g. iki Žilvičių g.), Malūno take (ruože nuo Žilvičių g. iki Birutės g.) organizuojamas vienpusis eismas. Teigiama, kad šiose gatvėse įvesti vienpusį eismą Saugaus eismo komisija nusprendė, atsižvelgusi į gyventojų prašymus.

„Gyventojai ne kartą kreipėsi į Saugaus eismo komisiją dėl vienpusio eismo organizavimo šiose gatvėse, tačiau sprendimas buvo atidedamas dėl Teresiečių gatvės rekonstrukcijos darbų ir Taikos gatvėje rengiamo pėsčiųjų ir dviračių tako. Baigus tvarkyti šias gatves, Saugaus eismo komisija vyko į vietą įvertinti situaciją ir nusprendė, kad eismo požiūriu saugiausia Taikos, Trakų, Pievų gatvėse ir Malūno take padaryti vienpusį eismą. Akivaizdu, kad daugumai vienpusis eismas reiškia didesnę ramybę, saugumą, ir šie argumentai laimi prieš patogumą greičiau išvažiuoti iš kai kurių kiemų“, – teigė Saugaus eismo komisijos pirmininkė Violeta Turauskaitė.

Komisija nusprendė ne tik įrengti vienpusį eismą Taikos, Trakų, Pievų gatvėse ir Malūno take, bet ir apriboti galimybę Trakų gatvėje ties turgaviete stovėti vairuotojams. Teigiama, kad kelias bus paženklintas geltonos spalvos zigzagu, kuris pagal galiojančias Kelių eismo taisykles draudžia stovėti per visą zigzago ilgį.

Susidariusią situaciją verslininkas Edmundas Garjonis (kairėje) aptarė su ilgamečiu vairavimo mokytoju Romanu Vizgaudu – abu siūlo ženklą „Įvažiuoti draudžiama“ nukeldinti toliau.

Sukti ratus – ekologiška?<

Tačiau „Pajūrio naujienų“ kalbintas Trakų g. Nr. 13 gyventojas Saulius Viskontas sakė nustebęs, Savivaldybės tinklalapyje perskaitęs, kad buvo atsiklausta gyventojų: „Paklausinėjau kaimynų, niekas nežino, kad tokia situacija. Vienam kaimynui sakiau: ar matei, kad pravažiavai pro ženklą „Vienpusis eismas“, šis nustebo – ar rimtai? Nuo kada ir kam ta gatvė nesaugi pasidarė? Tik turgaus dienomis didesnis judėjimas, bet visi važiuodavo ir pravažiuodavo, jokių eismo įvykių nebuvo. Dabar, jeigu noriu išvažiuoti, tai tik per turgų – ir į miestą, ir, tarkim, į parduotuvę prie žvyrduobės, nes negaliu sukti į kitą pusę. Galime važiuoti tik per turgų, o atgal grįžti negalime. Kas čia – ekologija, kad turime ratais sukti, ar valdininkų savivalė?“

Verslininkams staiga atsiradusi „plyta“ sukėlė dar didesnį šoką. „Pamatėme ją staiga praėjusį pirmadienį. Visą savaitę vargsta mūsų tiekėjai, kaip jiems privažiuoti prie parduotuvių: vienur eismą ribojantys ženklai pastatyti, o tarkim, iš S. Daukanto gatvės jų nėra. Išsyk parašiau Saugaus eismo komisijai: siūlau arba toliau įrengti „plytą“, arba organizuoti vienpusį eismą – iš Laisvės į Trakų g., tik priešinga kryptimi, negu dabar“, – sakė bendrovės „Ragijuta“ vadovas Edmundas Garjonis.

Ženklas – be logikos

Įmonės „Ruveda“ darbuotojas Raimondas Laukineitis pridūrė, kad sunkiasvorės mašinos, atvykusios iš kitų miestų, klaidžioja po gyvenamąjį kvartalą, sukdamos ratus, kol pasiekia tikslą. Kad „plyta“ toje vietoje nereikalinga ir kad dauguma to ženklo vis vien nepaiso – važiuoja kaip įpratę, tvirtino ir turgavietės teritorijoje vakar sutikti kretingiškiai Nerijus Balsevičius ir viena darbuotojų Rasa Meškienė.

Įmonės „Kretingos turgus“ vadovas Nerijus Tertelis sakė, kad, pasitaręs su greta turgavietės esančių įmonių vadovais, taip pat teikė siūlymus Saugaus eismo komisijai, kad leistų dvipusį eismą iki mėsinės paviljono: „Tereiktų prie „plytos“ pritvirtinti ženklą, kad jis galioja už 100 m. Nelogiška dėl 20–30 m apvažiuoti visą kvartalą, kad patektum į įmones. Tačiau aš neturiu kompetencijos spręsti dėl eismo ribojimo gretimose gatvėse: mano galva, Taikos gatvėje reikalingas vienpusis eismas, nes ši gatvė po remonto labai susiaurėjusi.“

Įsukti iš Birutės gatvės uždrausta ir į Malūno taką: į aplinkines gatves patekti galima per gretimą Pievų gatvę.

Galimi chuliganiški būdai

„Pajūrio naujienos“ apžiūrėti ir įvertinti situaciją turgaus kvartale paprašė ilgamečio Kretingos vairavimo mokytojo Romano Vizgaudo. „Ką reiškia ši plyta, jeigu į Laisvės gatvę galima pravažiuoti per kepyklėlės ir veterinarijos gydyklos kiemą?“ – toks buvo pirmasis R. Vizgaudo pastebėjimas, kuris tuoj pat ir pasitvirtino, lengvajam automobiliui išnyrant iš šio kiemo.

„Įsivaizduoju, kad esu turgaus vadovas, verslininkas ar klientas: jeigu nenoriu įvažiuoti chuliganišku būdu, suku ratą Laisvės–Taikos–S. Daukanto–Trakų gatvėmis apie 0,5 km. Jei perdien taip pravažiuoja apie 200 automobilių, papildomai susidaro 100 km. Kiek sunaudojama degalų, kiek išmetama teršalų, kam tai naudinga? Gamtosaugininkai, manau, galėtų gerą „ciongą“ pakelti“, – samprotavo vairavimo mokytojas.

Siūlo įrengti „Gyvenamąją zoną“

R. Vizgaudas mano, kad ženklą „Įvažiuoti draudžiama“ reikėtų nukeldinti už mėsos paviljono į Trakų g. pradžią ir ties elektros stulpu iš kitos pusės įrengti kelio ženklą Nr. 504 „Vienpusio eismo pabaiga“. Išvažiuojant iš turgaus, ženklą Nr. 301 perkelti į kitą Trakų gatvės pusę prieš ženklą Nr. 504. Tačiau R. Vizgaudas pasvarstė, ar šioje gatvėje išvis reikalingas vienpusis eismas, nes vietos prasilenkti automobiliams pakanka, tik reikėtų nubrėžti linijas.

R. Vizgaudo manymu, bėda ta, kad vietiniai gyventojai nenori laikyti automobilių nuosavuose kiemuose, parkuoja juos gatvėje, dėl to ir reikalavo vienpusio eismo. Tačiau patogu kitiems žmonėms patekti į turgų ar ne, niekas kretingiškių nė neklausė. Geriausia išeitis, jo manymu, būtų šiame miesto kvartale – nuo Kęstučio ir Laisvės gatvių sankryžos ir aplink turgavietę, įskaitant ir Trakų, Taikos gatves, įrengti „Gyvenamąją zoną“, kurioje greitis – 20 km, galima važiuoti visomis kryptimis, pėstiesiems būtų pirmenybė, o ir dviratininkai apsaugoti. „Važiuotų europietiškai, ir visiems būtų patogu“, – įsitikinęs pašnekovas.

Jis taip pat pastebėjo neatitikimą, kad iš Taikos g. sukant į P. Vileišio g., ženklas Nr. 504 „Vienpusio eismo pabaiga“ turėtų būti įrengtas prieš sankryžą, o ne – už jos. Kaip itin pavojingą eismui jis vertina ir situaciją P. Vileišio–Šiaulių gatvės susikirtime, kai matomumą iš abiejų pusių užstoja nuosavų sklypų gyvatvorės: „Prieš ketverius metus prašiau Saugaus eismo komisijos, kad ją nukirstų ar nužemintų, nes nesyk čia įvyksta avarijos. Žadėjo įrengti veidrodžius, tačiau jų vis nėra.“

,b>Kretingos rajono savivaldybės Saugaus eismo komisijos pirmininkės Violetos Turauskaitės komentaras: –Sprendimas nebuvo skubotas, dar nuo birželio įmonės „Kretingos turgus“ vadovui buvo duota laiko persitvarkyti. Dabar gi, gavus verslininkų prašymus, rugsėjo vidury, kai grįš iš atostogų atsakingas policijos atstovas, ženklinimą peržiūrėsime – kilus pasipriešinimui, gal ženklą teks atitraukti.Faktas, kad aplink turgų esančiose gatvėse trūko tvarkos. Niekam abejonių nekyla, kad Taikos gatvėje reikalingas vienpusis eismas, nes įrengtas erdvus dviračių takas. Ateityje ir Trakų gatvėje, važiuojamojoje jos dalyje, planuojame rezervuoti vietas dviračiams, kad žmonės saugiai pasiektų turgų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas