Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žiemos sodas kišamas po nauja stiklo kepure

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2022-08-23

Kretingos muziejus ne vieną renginį, tarp jų – ir tradicinę Dvaro šventę, šią vasarą surengė vykstant intensyviems Žiemos sodo renovacijos darbams. Praėjusią savaitę Kretingoje laikinai apsigyvenę aliuminio langų konstrukcijas ir stiklus montuojančios vilniečių bendrovės „Glassbee“ aukštalipiai pradėjo sudėtingus darbus: palaipsniui jie leisis žemyn nuo stogo iš 19 m aukščio, prilygstančio 7 aukštų daugiabučiui.

Medžiagos užsakytos Vokietijoje

Pasak oranžerijos renovacijos darbus atliekančios bendrovės „Pamario restauratorius“ direktoriaus pavaduotojo Nerijaus Šaulio, šiuo metu vyksta itin ekstremalūs nuo praėjusio rudens prasidėję per 1 mln. eurų vertės oranžerijos tvarkybos ir kapitalinio remonto darbai. Dabar kapitališkai atnaujinamas visas stogas.

Meistrų aukštalipių laukia itin ekstremalūs darbai, nes oranžerijos stogas pakištas tik po plėvele: šiomis dienomis jie demontuoja vertikaliąją stogo plokštumą. Vėliau pradės keisti konstrukcijas – teks išimti senuosius stiklus, sumontuoti naują aliuminio karkasą ir užpildyti jį grūdinto stiklo paketais, kurių dydis – 0, 5x1–1,2 m. Visas oranžerijos plotas yra 688 kv. m.

N. Šaulys sakė, kad anoduoto aliuminio, t.y. specifinės spalvos, primenančios sendintą metalą, konstrukcijos šiuo metu gabenamos iš Vokietijos. „Mūsų tikslas – šiuolaikinėmis medžiagomis vaizdą atkurti taip, kad jis atkartotų senovę. Šis objektas yra specifinis, daugumą medžiagų užsakome iš anksto, tačiau trukdo sudėtinga dabartinė politinė-ekonominė situacija, nežinia, ar laiku gausime užsakymus. Iki lapkričio turėtume atlikti 60–70 proc. darbų, o iki gruodžio – 95 proc. Jeigu nepavyktų, augalus tektų laikinai dangstyti, nes po atviru dangumi jie ilgai neišbūtų“, – pasvarstė restauravimo bendrovės atstovas.

Itin sudėtingomis sąlygomis statybininkai jau dirbo nuo praėjusio rudens, kai teko pastolius viduje suręsti taip, kad būtų išsaugoti egzotiniai augalai, – konstrukcijų vamzdžius teko išraityti tarp įvairiai suvešėjusių augalų.

Pasak N. Šaulio, sunkiausia buvo pakeisti Žiemos sodo stogo kupolą, arba vadinamąją kepurę: „Buvo pasenusi skarda, perpuvusios lentos. Stogas sušutęs, be ventiliacijos. Dėl to kilo papildomų iššūkių.“

Iš biudžeto – per 600 tūkst. eurų

„Bendrovės „Glassbee“ vyrai davė rimtą pažadą, kad iki lapkričio oranžeriją įstiklins, nes dėl augalų negalime laukti žiemos. Šiuo metu vieni augalai išnešti į parodų sales, kiti likę savo vietoje. Tvenkinyje tebenardo Klaipėdos jūrų muziejaus dovanotieji japoniški karpiai, papūgų nebelikę – šios nugaišo dar ligi renovacijos pradžios“, – kalbėjo Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.

Vykstant Žiemos sodo renovacijai, teko uždaryti ir garsiąją kavinę „Pas Grafą“, kur dažna kretingiškių šeima švęsdavo šeimos ar giminės šventes, kavos ar pietų mėgdavo užsukti į Kretingą atvykę turistai, būdavo priimami garbūs šalies ar užsienio svečiai. Dalis kavinės darbuotojų, V. Kanapkienės žodžiais, laikinai įsidarbino Palangoje, kiti užsiregistravę Užimtumo tarnyboje.

Visoje šalyje išgarsėjęs Žiemos sodas nebuvo kapitališkai remontuotas per visą nepriklausomybės laikotarpį – daugiau kaip tris dešimtmečius. Dar sovietmečiu restauruotos oranžerijos būklė, pasak V. Kanapkienės, buvo apverktina. Tad išvien su rajono politikais ir talkinant Seimo nariui Antanui Vinkui, buvo imtasi žygių, kad būtų gauta lėšų restauravimo darbams.

Projektas, kurio vertė – gerokai per 1 mln. eurų, yra jungtinis: dalį lėšų – apie 600 tūkst. Eur – tvarkybos darbams numatė skirti Kretingos rajono savivaldybė, kita dalis – per 400 tūkst. Eur – yra Kultūros paveldo departamento lėšos.

Objektas pabrango

Tačiau tokie skaičiavimai buvo pradėjus oranžerijos renovacijos darbus 2021-ųjų rudenį. Dabar gi dėl ekonominės situacijos ir medžiagų, jų tiekimo brangimo kainos yra perskaičiuotos: Savivaldybės dalis pabrango 61,5 tūkst. Eur, o KPD savo darbų dar neperindeksavo ir tai ketina atlikti šiomis dienomis.

Kretingos rajono savavaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Violetos Turauskaitės teigimu, ne rečiau kaip kas mėnesį rengiami pasitarimai su rangovais – bendrovės „Pamario restauratorius“ atstovais. „Jau žinome, kad Savivaldybės dalis šiandieną siekia 555 tūkst. Eur, tačiau to neužteks. Objektas brango ir dėl projektavimo klaidų, ir dėl kainų šuolio – mažiausiai papildomai dar reikės per 100 tūkst. Eur. Tačiau visi tarybos nariai nė neabejoja, kad Žiemos sodas yra vienas prioritetinių darbų, kurį privalome kuo skubiau užbaigti“, – tvirtino V. Turauskaitė.

Jos žodžiais, per pastarąjį susitikimą su rangovais buvo aptarti darbų prioritetai: bendrovė „Glassbee“ pagrindinius stiklinimo darbus atliks šį rudenį, o kitus darbus – šildymo-vėdinimo sistemų, liftų įrengimo, dažymo, apdailos – galėtų pabaigti kitąmet.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas