|
Joninės Kretingoje: prie vandens ir ant vandens
Šiemet trumpiausią metų naktį kretingiškiai ir miesto svečiai buvo pakviesti pasitikti kitaip negu įprasta: renginys, pavadintas „Plaukiam į Jonines!“ persikėlė į naują erdvę Kretingos muziejaus vandens malūno kiemelyje, ant Akmenos kranto, liepsnojo tradicinis Joninių laužas, o norintieji šventę švęsti netradiciškai turėjo galimybę išklausyti miesto istorijos plaukdami baidarėmis Akmenos upe. Besirenkančius švęsti Joninių pasitiko daugybės fakelų apšviestas žolynais ir gėlėmis išpuoštas vandens malūno kiemelis ir visą šventę padabinę Kretingos rajono kultūros centro šiuolaikinio šokio merginų grupės „Mivija“ ir vyresniųjų liaudiškų šokių grupės „Toncius“ šokėjai. Renginio vedėjų Dianos Jomantaitės-Jonaitienės ir Kristinos Lauciutės-Dimienės pakviestas šventės pradžią paskelbė Kretingos rajono meras Antanas Kalnius, sumanęs Jonines Kretingoje pasitikti ant vandens. „Kretinga turi savo nuostabų Užupį, savąją Veneciją – Akmenos upę su žaliomis pakrantėmis, žaviomis paupio gyventojų terasomis ir istoriniais objektais. Norisi, kad tą grožį pažintų kuo daugiau žmonių ir kuo daugiau kretingiškių didžiuotųsi, jog Jonas Karolis Chodkevičius Kretingos miestą įkūrė būtent prie Akmenos upės. Tikėkimės, kad plaukti upe per Jonines taps tradicija, ir baidarėmis kretingiškiai, miesto svečiai plaukios ne tik švenčių proga, bet gims ir naujas Kretingos miesto pažinimo būdas“, – sakė meras A. Kalnius, ir pats kartu su dukra sėdęs į baidarę.
Šventės svečiai – kas atsinešę savo nupintus, kas nusipynęs čia pat veikusioje vainikų pynimo stovykloje, – baidarių flotilę išlydėjo paleidę vainikus plaukti pasroviui Akmenos upe. Per pusšimtis Akmena plaukusių įvairaus amžiaus žmonių: šeimų su vaikais, susituokusių prieš keliolika ar keletą metų ir dar tik besirengiančių tuoktis, – ne tik grožėjosi upės pakrantėmis, bet ir klausėsi gidės D. Jomantaitės-Jonaitienės. Ji pasakojo apie Akmeną – nuo ištakų iki žiočių, – apie Kretingos istoriją, apie žymiausius objektus, pro kuriuos buvo praplaukta: vietą, kur buvo pastatyta pirmoji Kretingos bažnyčia, dabartinę bažnyčią ir pranciškonų vienuolyną ir jo buvusią skalbyklą, Akmenės gatvę, kur buvo žydų kvartalas. Žygeivius-upeivius ant vadinamojo Žuvinės tilto pasitiko ne tik gausus būrys miestelėnų ir miesto svečių, bet ir Kretingos rajono kultūros centro armonikininkų ansamblio smagios melodijos.
Kartu su šokėjais ir Kretingos rajono kultūros centro kameriniu choru „Kristale“ išlydėję plaukusiuosius baidarėmis, likę ant kranto šventės dalyviai neturėjo kada nuobodžiauti: klausėsi ne tik „Kristale“, bet ir Telšių kultūros centro vokalinės instrumentinės grupės „Gramofonas“ koncerto, gilinosi į magiškų žolelių paslaptis. Vėliau, žygeiviams grįžus ir loterijoje išsidalinus šventės rėmėjų įsteigtus prizus, iškilmingai uždegus įspūdingą Joninių laužą, tradiciškai ąžuolo lapų vainikais buvo padabinti Jonai, Jonės, Janinos, Jonukai ir Janytės. Ir varduvininkai, ir visi, kas juos sveikino, ir baidarių žygio dalyviai, ir tie, kurie buvo likę ant kranto, sakė, kad sumanymas surengti netradicines Jonines naujoje erdvėje išties pavyko ir žadėjo būtinai dalyvauti kitąmet – netgi prisijungti prie plauksiančių Akmena kad ir savomis jėgomis, kaip šiais metais padarė viena kretingiškių šeima. Kretingos rajono savivaldybės, Kretingos rajono turizmo informacijos centro, Kretingos muziejaus ir Kretingos rajono kultūros centro organizuotą šventę užbaigė kretingiškių ir ne tik jų itin mėgstamos grupės „Ilex“ koncertas.
„P. n.“ informacija
|