|
Kretingos garbę gins „Dainų dainelės“ trečiajame etape
Tai lopšelio-darželio „Žilvitis“ duetas Auksė Beniušytė ir Ūla Ašmontaitė, kurias konkursui parengė meninio ugdymo mokytoja Daiva Samalienė; solistė Patricija Stankutė, atstovaujanti Marijos Tiškevičiūtės mokyklai, – mergaitę konkursui parengė muzikos mokytoja Rūta Lukauskienė; lopšelio-darželio „Pasaka“ auklėtinė Dileta Zalieckaitė, kurią dainuoti moko meninio ugdymo mokytoja Judita Viluckienė; Kretingos meno mokyklos mokinė Auksė Gedvilaitė – jos mokytoja Jūratė Norkuvienė. Pasibaigus konkurso II etapui ir išaiškėjus jo nugalėtojams, pakalbintos kretingiškės mokytojos tarsi susitarusios skleidė vieningą nuomonę: dirbant surasti naują talentą, jį parengti konkursui ir dar – laimėti kažkurį etapų yra didelis džiaugsmas ir malonumas. „Širdį skauda, kad darbas su talentais – gan trumpalaikis: surandi, ugdai, išmokai ir išleidi jau į kitą gyvenimą, pas kitus mokytojus. Tačiau reikia džiaugtis sėkminga vaikų kelio pradžia ir tuo, kad jie savo gebėjimus gali ugdyti ir profesionalių aukštumų siekti Kretingos meno mokykloje“, – akcentavo D. Samalienė, kuri, pastebėjusi Auksės galimybes dainuoti, tikslingai ieškojo jai dainavimo draugės – kad Auksei būtų drąsiau. Dviem mergaitėms dainuoti D. Samalienė parinko sudėtingesnį repertuarą – dvi šešiametės scenoje atliko dvibalsius kūrinius ir tuo pranoko bendraamžius. „Darželiuose nereikalaujama ir nepraktikuojama dainuoti dviem balsais, tačiau mums pavyko, ir iš komisijos sulaukėme pagyrimų“, – kas atvėrė kelią į kitą, aukštesnį, konkurso etapą, įvardino mokytoja, tvirtindama, kad prie visų laimėjimų, žinoma, prisidėjo įgimtas mergaičių talentas. Tuo patikėjo ir jų tėvai, kurie iš pradžių lyg ir būgštavo, kad jų vaikai tikrai kažką gali scenoje.
Marijos Tiškevičiūtės mokyklos mokytoja Rūta Lukauskienė su Patricija Stonkute dirba jau trečius metus. „Nuo pirmos dienos pastebėjau, kad mergaitė turi gerą muzikinę klausą, tad, sustiprėjus kalbos įgūdžiams, pradėjau lavinti šią talentingą ir išskirtinai scenišką mergaitę – jos sceninė raiška yra tiesiog įgimta“, – kalbėjo mokytoja, sau pasiskyrusi kuklesnę sėkmę – šešiametei dainininkei parinktą repertuarą, kuris jai ir tiko, ir patiko. Tai neliko nepastebėta ir komisijos, kuri teigiamai įvertino Patricijos debiutą – suteikė jai galimybę Kretingai atstovauti ir konkurso III etape. Toje pačioje amžiaus grupėje pasirodžiusi šešiametė Dileta Zalieckaitė savo mokytojos J. Viluckienės pagyrimų nusipelnė už išskirtinai gerą atmintį, kuri mergaitei padėjo išmokti visus lietuvių liaudies dainos „Parlėkė žąsys per ežerėlį“ žodžius. „Be geros atminties, mergaitė turi labai gerus muzikinius duomenis, labai gerai jaučia ritmą, o tai įkvėpė ir jai pritariančiųjų mūsų darželio mažųjų muzikantų grupę, kurią šiam pasirodymui papuošėme tautiniais rūbais, padrąsinome geru žodžiu“, – kalbėjo mokytoja, šįsyk savo pamėgtą instrumentą akordeoną iškeitusi į kankles. „Man ir pačiai buvo baimės, ar tikrai pavyks“, – mokytoja sakė su nekantrumu laukianti konkurso trečiojo etapo, per kurį tikisi vieno – ugdytinių sėkmės.
Kretingos meno mokyklos mokytojos J. Norkuvienės teigimu, jos auklėtinę 9-metę Auksę, kaip ir kitus vaikus, komisija vertinusi ne tik dėl „švaraus“ dainavimo. „Labai svarbu – atlikimo išraiškingumas, kūrinio perteikimas“, – kalbėjo mokytoja, A. Gedvilaitę ugdanti nuo 5-erių ir pastebinti didžiulę šios mokinės pažangą, kuri susijusi su nuolatiniu darbu: per pandemiją buvo dirbama nuotoliu, mergaitė dalyvavo ne viename dainavimo konkurse, ir tai suteikė didžiulės patirties. „Rankų sudėjusios nesėdėjome – labai stengėmės tobulinti dainavimo įgūdžius, nors dirbti nuotoliu nebuvo lengva, – tvirtino J. Norkuvienė. – Auksė labai stipri psichologiškai: nors patyrėme trukdžių ir tam tikrų nesėkmių, ji sugebėjo susikaupti ir parodyti, ką gali. Juolab kad abi žinojome, jog prieš savaitę Auksė sirgo.“ Mokytoja pastebėjo, kad Auksei labai tinka dramatiško turinio kūriniai – amžių atitinkančių tokių kūrinių surasti įmanoma, o bendraamžius pagal atlikimo stiprumą ji lenkia mažiausiai dvejais metais. Kretingai „Dainų dainelėje“ atstovausiantys atlikėjai tikisi kretingiškių palaikymo balsuojant, ir, kas žino, galbūt kažkurį jų pamatysime ir šio TV konkurso laureatų koncerte. ---
„Dainų dainelė“ – vienas unikaliausių, daugiausiai dalyvių pritraukiančių, ilgametes tradicijas turinčių ir besitęsiančių šalies muzikinių renginių. „Dainų dainelė“ siekia puoselėti dainavimo kultūrą, skatinti gabių vaikų meninę saviraišką, atrinkti geriausius šalies jaunuosius solistus ir vokalinius ansamblius. Nuo 1974 m. rengiamas „Dainų dainelės“ konkursas į profesionalaus muziko kelią atvedė jau ne vieną šiandien žinomą Lietuvos dainininką. Projekto iniciatoriai ir rengėjai: Švietimo ir mokslo ministerija ir Lietuvos radijas ir televizija. Nuo 1998 m. Švietimo ir mokslo ministerijos pavedimu „Dainų dainelę“ organizuoja Nacionalinė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykla. Kas dvejus metus ištisus devynis mėnesius trunkančiame projekte dalyvauja 3–19 metų vaikai ir mokiniai iš visų 60-ties Lietuvos savivaldybių. Konkurso dalyviai skirstomi į 4 amžiaus grupes. Dalyviai ir būsimi laureatai vertinami pagal šiuos kriterijus: intonavimą, vokalinius duomenis, ansambliškumą, repertuaro pasirinkimą ir interpretaciją, artistiškumą, sceninę kultūrą. Zoninių turų ir televizijos koncertuose pasirodo iki 5 tūkst. jaunųjų dainininkų, akompanuojančių ansamblių dalyvių Baigiamojoje konkurso laureatų šventėje, tradiciškai rengiamoje Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, koncertuoja per 300 jaunųjų dainininkų. Per visą „Dainų dainelės“ gyvavimo istoriją joje dalyvavo per 200 tūkst. mokinių.
|