Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos narė kretingiškė Agnė Bubilaitė patarė, kaip atpažinti ir spręsti mobingo problemą.

Vis daugiau medikų prabyla apie sunkų darbo krūvį, patyčias ar mobingą. Šios problemos ypač paaštrėjo pandemijos metu. Kretingiškė Agnė Bubilaitė, šiuo metu užimanti rezidentės pareigas Kauno klinikose, jau pusmetį priklauso Jaunųjų gydytojų asociacijai, užima valdybos narės pareigas. Asociacija siekia spręsti gydytojams kylančias problemas, užkirsti kelią mobingui.

Įtampa jaučiama jau universitete

Pasak A. Bubilaitės, nuo pat pirmųjų dienų universitete jaučiama įtampa, konkurencija net ir tarp pačių studentų. „Tikrai yra puikių dėstytojų, tačiau atsiranda ir tokių, kurie nevengia pasityčioti, parodyti, kad studentai nėra nieko verti“, – tikino pašnekovė, akcentuodama, kad daugelis studentų problemų nesprendžia, bijodami pakenkti savo ateities karjerai, todėl problemas nutyli.

Nors Agnei nuolatinių patyčių ar mobingo patirti neteko, pasitaikydavo „subtilus psichologinis smurtas, kai vis ieškoma „kabliukų“. Galbūt ne taip pažiūrėjai, ne ten atsisėdai, ne tokiais žodžiais atsakei į klausimą. Atrodo, nieko blogo nedarai, bet jautiesi lyg vaikščiodamas peilio ašmenimis, nes žinai, kad gali bet kada užkliūti“, – atviravo pašnekovė, pridurdama, kad tokie atvejai buvo tik tam tikro gydytojo ar dėstytojo problema.

Rezidentūros metu įtampa paaštrėja. Dideli darbo krūviai, perdegimas, emocinės problemos, susidūrimas su netektimis lemia didesnę įtampą. „Yra puikių gydytojų, tačiau nemaža dalis į rezidentą žiūri kaip į pigią darbo jėgą, kuriai galima nurašyti visus nekvalifikuotus darbus, palikti po darbo valandų dokumentacijai tvarkyti ar kitiems darbams“, – teigė A. Bubilaitė.

Pasak rezidentės, pandemijos metu akivaizdžiai padidėjo darbo krūviai, sumažėjo socialinio bendravimo, todėl dar labiau padidėjo rizika užsisklęsti savyje, nesidalinti problemomis, taip pat padažnėjo perdegimo sindromas. Be to, bijodami užkrėsti artimuosius, nemažai medikų persikėlė gyventi atskirai nuo jų.

Mobingą svarbu atpažinti

Mobingas pasireiškia įvairiai. „Ne visada lengva atskirti, kur yra riba tarp vadovavimo ir mobingo, kuris, pagal Jaunųjų gydytojų asociacijos ir teisininkų parengtą informaciją, – tai nesusijusių su darbuotojo pareigomis užduočių skyrimas dėl jo socialinės padėties, lyties ar kitų bruožų, terminų nustatymas, kai suvokiama, kad užduočiai atlikti skiriama per mažai laiko, siekis įžeisti, nepagrįstas peikimas, grindžiamas darbuotojo amžiumi, lytimi, paaukštinimų ribojimas dėl tautybės, rasės, kitų bruožų“, – paaiškino kretingiškė.

Anot jos, reikėtų identifikuoti mobingo atvejus, nebijoti kreiptis pagalbos ir rinkti įrodymus, kalbėtis su vadovais, jeigu tai nepadeda, kreiptis į kitas atsakingas institucijas, tokias, kaip Valstybinė darbo inspekcija, darbo ginčų komisija: „Norėčiau atkreipti dėmesį, kad ne visus atvejus galime priskirti mobingui. Tačiau ir tas pats psichologinis smurtas turi ne ką mažesnę įtaką žmogaus psichoemocinei būklei.“

Rezidentės teigimu, pirmiausia reikia padrąsinti žmones kalbėti apie psichoemocines problemas ir kreiptis pagalbos, suteikti jiems informaciją. „Svarbu ir tai, kad medikai šiuo metu nėra mokomi, kaip atpažinti psichologinį smurtą, mobingą, kokie galimi teisiniai sprendimo būdai, tad, manau, kad apie tai reikėtų supažindinti jau studijų metais. Ir turbūt sunkiausia, bet labai svarbu, kultūriniai pokyčiai – keisti įsigalėjusią hierarchinę medicinos sistemą, kur tarsi susidaro tam tikros kastos, – svarstė ji. – Džiaugiuosi, kad mano specialybėje gydytojai rezidentai palaiko vieni kitus, padeda, dalinasi savo žiniomis ir patirtimi, tačiau žinau, kad kitose specialybėse pasitaiko įvairių atvejų, konkuruojama dėl tam tikrų procedūrų, straipsnių, geresnės darbo vietos.“

---

Jaunųjų gydytojų asociacija sukūrė „Medo medikams“ nemokamos, konfidencialios ir operatyvios nuotolinės emocinės ir psichologinės pagalbos tinklą, subūrė teisininkių komandą, kurios teikia nemokamas teisines konsultacijas medikams, jaunųjų gydytojų asociacijos internetiniame puslapyje galima rasti informaciją, kaip atpažinti mobingą, kaip surinkti įrodymų, kur kreiptis pagalbos.

Linas DAUGĖLA

„P. n.“ akademijos narys


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas