Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugpjūtis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Baigiantis metams „Pajūrio naujienos“ tradiciškai apžvelgė įvykius, kurie neaplenkė Kretingos, rajono ir jo žmonių. Kokių iššūkių patyrėme, ar pavyko juos įveikti? Ką gražaus regėjome ir kuo galime pasidžiaugti? Ir apskritai, ko labiau turtingi buvome – gerųjų naujienų ar vis dėlto – rietenų ir nesusipratimų? Darsyk prieš akis išvydę svarbiausių įvykių mozaiką, galbūt išmoksime naujas pamokas, pasidarysime išvadas ir kitais metais panorėsime gyventi kitaip – geriau, taikiau, laimingiau...

---

Rajonas: valdžia, iniciatyvos, įvertinimai

*Sausio pradžioje Kretingos rajono savivaldybės tarybos naujoji valdančioji koalicija administracijos direktoriumi pasirinko Egidijų Viskontą, kurį į šias pareigas patvirtino sausio mėnesio rajono Savivaldybės tarybos posėdyje slaptu balsavimu: iš 25 tarybos narių už balsavo 14, prieš nebuvo, 11 susilaikė.

*Kretingos rajono savivaldybės taryba, 13-ai jos narių balsuojant už ir 10-iai pasisakius prieš, nutarė sumažinti Kretingos rajono savivaldybės mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičių – nuo 3 iki 1. Sprendimas įsigaliojo nuo kovo 1 d. Iš darbo meras atleido Savivaldybės tarybos sekretorę Modestą Vaškylienę ir mero padėjėją Simoną Dimčiūtę. Dirbti su meru liko mero patarėjas Albertas Barauskas. Meras A. Kalnius kreipėsi į teismą, prašydamas, kad teismas panaikintų Savivaldybės tarybos sprendimą sumažinti mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičių.

*Vasario pradžioje Kretingos rajono merui Antanui Kalniui pateiktas pareiškimas, kuriuo pranešama, kad rajono Savivaldybės taryboje susiformavo ir pasiskelbė nauja opozicija. Ją sudarė tarybos nariai Vilius Adomaitis, Vaida Jakumienė, Simas Končius, Darius Petreikis, išrinkti pagal visuomeninio rinkiminio komiteto „Kretingos kraštas“ sąrašą, Dalia Martišauskienė, Vitalija Valančiutė, išrinktos pagal Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašą, Antanas Puodys, Vytautas Ročys, išrinkti pagal Darbo partijos sąrašą, Jolita Vaickienė, išrinkta pagal partijos Tvarka ir teisingumas sąrašą.

*Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigų atsisakė Povilas Černeckis. Į šią, politinio pasitikėjimo, pareigybę tarybos valdantieji delegavo socialdemokratę, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjo pavaduotoją Violetą Turauskaitę.

*Vilniaus apygardos teismas patenkino Kretingos rajono savivaldybės ieškinį ir iš uždarosios akcinės bendrovės „LitCon“ priteisė Savivaldybės administracijos naudai 227 tūkst. 980 Eur nuostolių, kuriuos Savivaldybė patyrė dėl „LitCon“ padaryto broko statant Kretingos sporto ir sveikatingumo centrą.

*Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys Etikos komisijos pirmininkas Antanas Puodys atsisakė Etikos komisijos pirmininko pareigų. Naująja Etikos komisijos pirmininke tapo Vaida Jakumienė.

*Metams baigiantis Kretingos rajono savivaldybės taryboje susikūrė nauja frakcija, kurią sudaro naujai steigiamos Sauliaus Skvernelio demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ nariai – Vitalija Valančiutė, Stasys Kaniava ir Rimantas Macius.

Parapijose

*Tikintiesiems prašant atgaivinti pamaldas, Lietuvos bažnyčiose nuo sausio 11 dienos buvo atnaujintos šv. Mišios visose šalies bažnyčiose, tarp jų – ir Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje. Tačiau kitądien arkivyskupas Juozas Grušas pranešė, kad, nemažėjant sergamumui kovidu, šį sprendimą Lietuvos vyskupai atšaukia.

*Kretingos katalikų parapijos klebonas Juozapas Marija Žukauskas po pranciškonų vienuolyno stogu sumanė sutelkti Kretingos autistų vaikų ir jų tėvų bendruomenę.

*Šiųmetiniame Kretingos rajono biudžete visoms veikiančioms religinėms bendruomenėms skirta 50 tūkst. Eur. Kretingos rajone veikia 20 tikinčiųjų bendruomenių ir vienuolyno pastatų.

*Katalikų bažnyčios ir pranciškonų vienuolyno viduje užbaigti kapitalūs darbai, kuriems valstybė skyrė 0,5 mln. Eur: pakeisti langai, sutvarkyta šildymo sistema visame vienuolyno ir bažnyčios komplekse, rūsyje pakeista katilinės įranga, į suolus bažnyčioje įvestas elektrinis šildymas, nupirkti nauji vargonai ir videotransliacijos sistema.

*Kretingiškiai skulptoriai Rasa ir Gediminas Staškauskai Lazdininkų koplyčią papuošė savo sukurtuoju Kryžiaus keliu, kuris į tikinčiuosius prabilo reljefine ąžuolo drožyba ir stacijų kūrėjų išmąstytomis abstrakcijomis, o šių menininkų sukurta akmeninė skulptūra „Vargo mokyklėlė“ atidengta Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejuje Nasrėnuose.

*Į Kretingos katalikų bažnyčią po 4-erių restauravimo metų pargabentas Šventojo Pranciškaus paveikslas.

*Laukžemės bažnyčioje buvo aptikti itin reti, tačiau Kultūros vertybių registre neįregistruoti žalnieriai – žmogaus ūgio lėlės su mechanizmais, taip pat – senoviniai būgnai, gali būti, menantys Jono Karolio Chodkevičiaus mūšius.

*Vydmantų parapijos klebonas Karolis Petravičius sumanė sukurti gintarinį altorių, kuriam žmonės aukoja ne tik Baltijos pakrantėse surinktą gintarą, bet ir šeimos relikvijas: gintaro karolius, rožančius, žiedus.

*Kretingos katalikų parapijos aktyvių parapijiečių iniciatyva bažnyčios erdvėse buvo įkurdintas vaikų kampelis, šventoriuje įrengta vaikų žaidimo aikštelė.

---

*Padvarių kaime gyvenanti Kamilė Einikytė visą sausį džiaugėsi šventinį Kalėdų rytą sparnus išskleidusiu machaonu – į Lietuvos raudonąją knygą įrašytu drugeliu, kurį mergaitė išaugino iš vikšro, rugpjūčio pabaigoje surasto krapų lysvėje.

Gamta

*Kretingiškė grožio ir estetikos specialistė 38-erių Gražina Asipauskaitė, auginusi du ypatingus gyvūnus vieną brangiausių ir rečiausių kačių pasaulyje laukinę Afrikos katę servalą ir sevaną, jų neteko: šios katės iš kretingiškės buvo paimtos aplinkosaugininkų, mat tokias kates auginti draudžia Lietuvos įstatymai.

*Vaikštinėdama Kretingos priemiestyje, Bajoruose, ir grožėdamasi pavasarine gamta 10-metė Vakarė Skiesgilaitė aptiko gausybę žalčių – nugriauto seno pastato vietoje šimtai susivijusių roplių šildėsi prieš vis dažniau pasirodančią saulę.

*Prie Kašučių ežero įsikūrusios Kalniaus sodybos šeimininkai ir šiemet tęsė natūralios bitininkystės tradicijas: šalia kelminių avilių, kuriuose bitės sėkmingai peržiemojo, naujos bičių šeimos buvo apgyvendintos šiaudiniuose aviliuose.

*Į susitikimą su Salantų regioninio parko direkcija susirinkę apie 40 salantiškių, aplinkinių vietovių žmonių išreiškė savo nuomonę, kad Salanto užtvanka turi likti tokia, kokia yra, nes, ją nugriovus, liks tik „myžupis“.

*Tundrą primenančiu kraštovaizdžiu išsiskiriančiame Šauklių riedulyne nuo vasaros vidurio ganėsi 20 vydmantiškės ūkininkės Dalios Vaičelienės limuzinų veislės karvių, kad išgulėtų, išlaužytų menkaverčius krūmus, nurupšnotų skurdžią žolę, nugraužtų nereikalingos augmenijos atžalas.

*Bendradarbiaudama su Aplinkos ministerija ir miesto bitininkų urbanbee.lt komanda, Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija ant mokyklos stogo įkurdino dvi bičių šeimas.

*Rugsėjo pabaigoje Darbėnų seniūnijoje netoli Grūšlaukės esančiame Kuniginės miške medžiotojų klubo „Lūšis“ medžioklės plotuose rastiems 8 nugaišusiems šernams nustatytas afrikinis kiaulių maras. Dėl to spalio pabaigoje Darbėnų seniūnijoje paskelbta ekstremali situacija.

---

*Pranciškonų gimnazijos abiturientas Edgaras Zaboras Lietuvos geomokslų olimpiados respublikiniame etape laimėjo I vietą ir aukso medalį, auksą jis laimėjo ir pasaulinėje geografijos olimpiadoje. Už valstybinius egzaminus vaikinas pelnė 6 šimtukus – tokių gabių absolventų per visą Lietuvą šiemet buvo keturi.

Titulai, apdovanojimai, pasiekimai, sukaktys

*Sausį Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė paminėjo 70 metų jubiliejų. Kretingos muziejui vadovauti ji buvo paskirta 1980-aisiais. Šiemet jai suteiktas Kretingos rajono Garbės pilietės vardas.

*Salantų meno mokyklos Dailės skyriaus mokinės, vadovaujamos dailės mokytojos Ingridos Taujanskienės, dalyvavo keliuose tarptautiniuose konkursuose ir vasarį jau džiaugėsi paskelbtais konkursų Irane ir Japonijoje rezultatais. Salantiškės laimėjo 4 aukso medalius: Urtė Martišiūtė ir Fausta Kelpšaitė – abiejuose konkursuose, Roberta Diekontaitė ir Aurėja Domarkaitė – Irano. U. Martišiūtės darbas, vaizduojantis paukštį – taikos ir ramybės žemės planetoje simbolį – buvo išrinktas ant Japonijoje išleisto konkurso dalyvių katalogo viršelio.

*Vyskupo Motiejaus Valančiaus atminimo medaliu už krikščioniškosios kultūros ir dvasinių vertybių puoselėjimą, sklaidą šiais metais apdovanotas kretingiškis Pranas Andrijaitis.

*Vasarį 70-mečio jubiliejų atšventė buvęs ilgametis pedagogas, krašto poetas Juozas Maksvytis.

*Iš Darbėnų kilęs kraštietis Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistas Mindaugas Rojus atšventė savo 40-mečio jubiliejų ir 15 metų kūrybinės veiklos sukaktį.

*Kretingos pranciškonų gimnazijos abiturientas 19-metis Linas Daugėla Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurse šiemet buvo įvertintas 2 medaliais: aukso – publicistikos ir esė sekcijoje bei sidabro – poezijos sekcijoje.

*Šv. Antano atlaidų ir Kretingos miesto gimtadienio šventės išvakarėse buvo inauguruotas Kretingos vyrų „Rotary“ klubas, jo prezidentu išrinktas Tomas Jurgutis.

*Mūsų kraštietis 24-erių Alanas Miežetis dviračiu palei Baltijos pakrantes įveikė 1 tūkst. 100 kilometrų.

*Kretingos muziejaus istorikui Juliui Kanarskui įteiktas Alberto Vijūko-Kojalavičiaus atminimo medalis ir premija.

*Marijono Daujoto progimnazijai 6-ą kartą įteikta Žalioji vėliava ir Gamtosauginės mokyklos vardą pateisinantis pažymėjimas. Žaliąsias vėliavas už gamtosauginę veiklą šiemet dar pelnė Salantų ir Darbėnų gimnazijos, Baublių mokykla-daugiafunkcis centras.

*Akcinėje bendrovėje „Kretingos grūdai“ sukurtas ir gaminamas visavertis pašaras žindomiems paršeliams „Žinduklis“ pelnė Lietuvos pramonininkų konfederacijos „Lietuvos metų gaminio 2021“ aukso medalį.

---

*Vasario 15-osios pavakarę gaisras kilo Palangos gatvėje Kretingoje veikiančioje medienos impregnavimo įmonėje „Impregmeda“. Pastatas ir jame buvusi mediena degė atvira liepsna.

Teisėtvarka, nusikaltimai, įvykiai, nelaimės

*Sausio pradžioje Kretingą sukrėtė žinia apie moksleivio žūtį – geležinkelio pervažoje Kretinga–Darbėnai ant bėgių gulėjusį 14-metį mirtinai traumavo krovininis traukinys.

*Sausio 11 d. eismo nelaimė įvyko ties sankryža į Darbėnus. Pirminiais duomenimis, iš šalutinio kelio išvažiavęs BMW automobilis, vairuojamas 1951 m. gimusio vyro, susidūrė su pagrindiniu keliu važiavusiu savivarčiu. Medikams perduotas BMW vairuotojas ligoninėje mirė.

*Baigiantis sausiui Rubulių kaime Kretingos rajone, įsibrovus į gyvenamąjį namą ir paėmus užvedimo raktelius, iš kiemo pavogtas automobilis BMW X6. Žala – 35 tūkst. 540 eurų.

*Vasario 7 dienos vakarą Kretingos r., kelio Salantai–Plateliai–Alsėdžiai 1-ame kilometre, automobilis „Toyota RAV4“, vairuojamas 1956 m. gimusio vyro, nuvažiavo nuo kelio ir atsitrenkė į medį. Eismo įvykio metu žuvo vairuotojas, sužaloti kartu važiavę 2010 m. ir 2015 m. gimę keleiviai.

*Vasario 11 dienos pavakarę prie geležinkelio bėgių po kelio Šiauliai–Palanga viaduku Šventosios gatvėje krovininis traukinys partrenkė ir mirtinai sužalojo ant geležinkelio bėgių staiga išėjusį 1997 m. gimusį vyrą.

*Kartenoje į prabangų 55 tūkst. eurų vertės automobilį nusitaikiusio asmens sulaikymą suorganizavo karteniškis Arūnas Smilingis, vagies paieškai sutelkęs gimines ir kaimynus. Sulaikytas ir į areštinę uždarytas 1975 m. gimęs vyras.

*Kovą Kretingos rajono policijos komisariatas pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Maldyvuose mįslingomis aplinkybėmis dingusios 33-jų iš Kretingos rajono kilusios Giedrės Vaškytės. Vasario 13 dieną, apie 19 val. vietos pareigūnams buvo pranešta, kad G. Vaškytė išėjo pasimaudyti ir dingo. Lietuvės ieškojo Maldyvų kariškiai, policija ir viešbučio personalas, tačiau moters kūnas nerastas.

*Kovo mėnesio viduryje Kretingos r., Daubėnų kaime, kelio Kretinga–Skuodas 11-ame kilometre, visureigis „Mercedes Benz ML 270 CDI“ partrenkė ir mirtinai sužalojo 1960 m. gimusį vyrą.

*Kovo pradžioje Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pajėgos bandė sustabdyti į Salanto upę betekantį dyzeliną, atitekantį drenažo vamzdynais. Kad teršalai nesklistų, sumontuotos boninės užtvaros. Po iš pradžių nesėkmingų taršos šaltinio paieškų, pavyko nustatyti, kad pavojingos atliekos teka iš Žemaičių gatvėje esančios sodybos ūkinio pastato, kuriame laikomos senos dyzelino talpyklos. Sodybos šeimininkas, dabar jau miręs 93-jų metų vyras, visą amžių rinko ir kaupė šlamštą, tarp jo – ir dyzeliną. Sodyboje atkastos dvi 200 l talpos statinės su vizualiai tokiu pat skysčiu, koks plaukioja tvenkinyje, 48 įvairaus dydžio akumuliatoriais. Aplinkiniai gyventojai perspėti negerti šachtinių šulinių vandens.

*Baigiantis kovui, ties Voveraičių kaimu Kretingos rajone, geležinkelio tarpstotėje, prie geležinkelio bėgių, aptiktas neįtikėtinas radinys –16 tūkst. 895 pakeliai cigarečių, pažymėtų Baltarusijos Respublikos banderolėmis.

*Atliekant tyrimą dėl didelės vertės sukčiavimo, piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo ir panaudojimo, kai valstybei padaryta žala siekia per 52 tūkst. eurų, įtarimai buvo pareikšti Kretingos psichikos sveikatos centrui ir jo buvusiai vadovei.

*Birželio 20 dienos pavakarę Darbėnuose, Kūlupėnų link, degė trys ūkiniai pastatai.

*Pareigūnai iš Kretingos muziejaus patalpų surinko ir įvertinti išsivežė 95 senoviškus ginklus-eksponatus, buvo paskelbta, kad dėl neteisėto disponavimo šiuo turtu pradėtas ikiteisminis tyrimas – 2019 m. rugsėjo 1 d. įsigaliojus Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo naujai redakcijai, šauti negalintiems ginklams laikyti yra privalomas neterminuotas leidimas, kurio muziejus neturėjo.

*Birželio viduryje Kretingos r., kelio Kartena–Kūlupėnai–Salantai 15-ame kilometre, automobilis „Opel Signum“, vairuojamas 58-erių vyro, apsisukdamas kelyje nepraleido tiesiai važiavusio motociklo „KTM“, kurį vairavo 1985 m. gimęs vyras. Eismo įvykio metu motociklo vairuotojas žuvo.

*Liepos viduryje Kūlupėnuose keleivinis traukinys kliudė ir mirtinai sužalojo per geležinkelio bėgius ėjusį 1946 m. gimusį vyrą.

*Klaipėdos apygardos teismas tenkino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) apeliacinį skundą ir pripažino, kad nelegaliai šunis Kretingos rajone veisusi Inga Aurylienė kalta dėl žiauraus elgesio su gyvūnais. Nuteistajai teks sumokėti 625 Eur baudą, o konfiskuoti 22 keturkojai nebebus grąžinti.

*Prokuratūrai tris kartus atmetus uždarosios akcinės bendrovės „Kretingos vandenys“ prašymą ištirti, kas vis dėlto piktnaudžiavo ir įmonės sąskaita į savo asmeninius automobilius pylėsi kurą, bendrovės direktorius Tomas Jurgutis neatmetė galimybės apskųsti prokuratūros veiksmus. Apie tai, kad iš bendrovės galimai vagiamas kuras – konkrečiai dujos, T. Jurgutis praėjusių metų balandį–gegužę sužinojo pilietiškų dorų žmonių dėka.

---

*Pranciškonų gimnazijos mokinys 15-metis Justas Žiubrys į Kretingą parvežė Lietuvos moksleivių krepšinio lygos (MKL) nugalėtojo vardą ir aukso medalį, kurį jis iškovojo kartu su Klaipėdos Vlado Knašiaus krepšinio mokyklos komanda U-16.

Sportas

*Kretingos vyrų krepšinio rinktinė „Kretinga“, treniruojama Arimanto Mikaločiaus, 2020–2021 m. sezoną triumfavo Regionų krepšinio lygos (RKL) A divizione – mūsų rajoną krepšinio aikštėje reprezentuojanti komanda tapo šios lygos nugalėtoja. Gegužę paaiškėjo, kad Kretingos krepšinio klubo komanda „Kretinga“ 2021–2022 m. sezoną tapo Nacionalinės krepšinio lygos debiutantė.

*59-ąjį kartą surengtame Lietuvos suaugusiųjų asmeniniame badmintono čempionate nuo vaikystės kartu besitreniruojantys Edgaras Slušnys ir Giedrius Dima iškovojo II vietą vyrų dvejetų kategorijoje ir tapo vicečempionais.

*Kretingos sporto mokyklos ugdytinė rankinio trenerio Algimanto Pranaičio auklėtinė 17-metė Vilgita Idzelytė (priekyje pirma iš dešinės) kartu su Kauno rajono sporto mokyklos komanda tapo Lietuvos jaunimo U-19 rankinio čempionato nugalėtoja. Kretingiškė iš Italijoje įvykusio Europos rankinio čempionato B diviziono rungtynių su Lietuvos rankinio rinktine U-19 narė į Lietuvą ir Kretingą parvežė Europos vicečempionės medalį.

*Kretingos sporto mokyklos bokso trenerių Tomo ir Aivaro Balsių auklėtinė geriausia 2020 m. rajono boksininkė Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijos auklėtinė 20-metė Gabrielė Stonkutė, Lietuvos jaunimo bokso, Lietuvos suaugusiųjų bokso ir Europos jaunimo bokso čempionė, buvo vienintelė Lietuvos atstovė, kovojusi dėl olimpinio kelialapio į Tokiją, tačiau pasiekti tikslo merginai nepavyko.

*Kretingiškė Milda Galdikaitė sėkmingai pasirodė Lietuvos konkūrų čempionate – su savo žirgu Abu Dabi ji II mėgėjų grupėje iškovojo I vietą.

*Darbėnuose jubiliejinį dešimtąjį kartą įvykęs krepšinio „3x3“ turnyras Kazio Maksvyčio taurei laimėti tapo išskirtiniu įvykiu Lietuvos krepšinio istorijoje: pirmą kartą po dešimties metų čia susitiko auksinė U-19 rinktinė, 2011-aisiais Rygoje iškovojusi pasaulio čempionų titulą.

*Kretingiškis 50 metų Evaldas Šlušnys kartu su savo bendraminčiais Lietuvai atstovavo Pasaulio aklųjų ir silpnaregių šachmatų olimpiadoje, kuri surengta Rodo saloje Graikijoje.

*Rumunijoje įvykusiame Europos U-16 ir kata rungties čempionate Lietuvai atstovavo ir bronzos medalį kata rungtyje iškovojo Kretingos karatė kiokušin klubo „Shodan“ sportininkė, Pranciškonų gimnazijos mokinė Greta Intaitė.

*Matas Mizgiris, jo sūnus Vykintas ir duktė Austėja Nidos aerodrome įvykusiame atvirame Baltijos šalių ir Lietuvos vėjaračių čempionate atskirose grupėse pelnė po aukso medalį.

---

Skandalai, nesėkmės

*Naujųjų išvakarėse Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius liko be valdančiosios daugumos taryboje, tad nuo sausio mėnesio A. Kalnius tarybos posėdžiams vadovauja būdamas tarybos opozicijoje.

* Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė, administruodama Kretingos rajono savivaldybės 2015 m. rugpjūčio 27 d. su UAB „LitCon“ sudarytą Kretingos Sporto ir sveikatingumo centro statybos darbų sutartį, tarnybinio nusižengimo nepadarė – tokią išvadą šių metų sausio 6 d. Savivaldybei pateikė J. Girdvainės veiklą vykdant šią sutartį išnagrinėjusi komisija. Įvertinti, ar administruodama sutartį su UAB „LitCon“, J. Girdvainė nepadarė žalos Savivaldybei, pareikalavo Savivaldybės tarybos Kontrolės komitetas, vadovaujamas Jolitos Vaickienės. J. Girdvainė iš savo pareigų atsistatydino paskutiniame praėjusių metų rajono Savivaldybės tarybos posėdyje.

*Vasario pradžioje, bendru visos Lietuvos smulkiųjų verslininkų susitarimu, prie Kretingos rajono savivaldybės pastato Savanorių gatvėje taip pat įvyko simbolinė akcija – žmonės dėjo laidotuvių vainikus ir uždegė žvakes. Šia akcija buvo siekiama atkreipti Vyriausybės dėmesį į susiklosčiusią beviltišką smulkiojo verslo padėtį, užsitęsus karantinui.

*Viešojoje erdvėje plačiai nuskambėjus brolio pranciškono Pauliaus Vaineikio „istorijai“, kai jis socialiniuose tinkluose pakvietė Pranciškonų gimnaziją pritarti peticijai dėl Stambulo konvencijos ir pasisakyti prieš tam tikrus įstatymus, brolis Paulius neteko gimnazijos kapeliono pareigų: Pranciškonų gimnazijos direktoriaus brolio pranciškono Alvydo Virbalio tvirtinimu, sprendimas atleisti brolį Paulių iš gimnazijos kapeliono pareigų buvo priimtas abipusiu sutarimu.

*Kovą Kretingos rajono savivaldybė kreipėsi į AB „Lietuvos draudimas“ prašydama, kad draudimo įmonė Savivaldybei sumokėtų beveik 40 tūkst. eurų garantą už bendrovės „Indema“ pažeidimus vykdant Kretingos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ priestato statybos rangos darbų sutartį. Pagal šią sutartį „Indema“ priestato statybą užbaigti turėjo iki 2020 m. gruodžio 12 d., bet to nepadarė.

*Kovo pradžioje šalį apskriejo žinia, kad dėl galimos korupcijos sveikatos apsaugos viešuosiuose pirkimuose Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) sulaikė skirtingų 20 gydymo įstaigų vadovus ir medicinos įranga prekiaujančios bendrovės „Limeta“ vadovą, Kretingos rajono savivaldybės tarybos narį Virginijų Domarką, kuris po šio incidento sustabdė narystę Lietuvos socialdemokratų partijoje, atsisakė rajono tarybos nario mandato. Vietoj V. Domarko rajono Savivaldybės taryboje darbą pradėjo Tomas Abelkis, kuris išrinktas ir Lietuvos socialdemokratų partijos Kretingos skyriaus pirmininku.

*Gegužės 6 d. kretingiškiai išvydo plakatus, kuriuose buvo pavaizduoti dalies rajono Savivaldybės tarybos narių veidai ir kurie skelbė 14 tarybos narių, rajono mero Antano Kalniaus įtartų galimu dokumentų klastojimu, paiešką. Plakatai mieste atsirado po to, kai A. Kalnius kreipėsi į prokurorus dėl galimo dokumentų klastojimo. Kai politikai panoro išsiaiškinti, kas vis dėlto kaltas dėl daugumą šmeižiančių plakatų, iškabintų Kretingos mieste, kaltę dėl jų prisipažino kretingiškis Mindaugas Černeckis, tačiau tai daugumos neįtikino.

*Etikos komisija pripažino, kad visuomeniniam rinkimų komitetui „Kretingos kraštas“ priklausančios rajono tarybos opozicijos lyderis Darius Petreikis pažeidė etiką, jam rekomenduota valdančiosios daugumos atsiprašyti už tiesiogiai transliuojamame rajono tarybos posėdyje pasakytus du teiginius: „tai yra akivaizdi klastotė“ ir „tai yra tam tikra nusikalstama veika“. Būtent tokiais žodžiais D. Petreikis apibūdino sprendimo projektą dėl Kretingos rajono savivaldybės politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus nustatymo panaikinimo. Politikas atkreipė dėmesį, kad 14 tarybos narių buvo pasirašę ant vieno sprendimo projekto, o ant papildyto, kuris buvo pateiktas svarstyti, parašai tiesiog perkelti juos nukopijavus.

*Antikorupcijos komisija, vadovaujama Viliaus Adomaičio, beveik tris mėnesius nagrinėjo dokumentus ir aplinkybes dėl Kretingos rajono kultūros centro viešųjų pirkimų, kurie komisiją sudomino, kai Kretingos rajono kultūros centras, suskaidžius pirkimą į tris dalis, už 20,5 tūkst. Eur įsigijo garso aparatūrą iš renginių organizavimo ir aptarnavimo bendrovės „ProDJ“, kuriai vadovauja rajono tarybos narys Dovydas Bajoras. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pripažino, kad D. Bajoras etiką pažeidė.

*Kretingiškių nesužavėjo Vilniaus gatvėje, pačiam šaligatvio vidury prie senųjų kapinių pastatyti požeminiai konteineriai. Po viešai išreikšto nepasitenkinimo, Kretingos rajono savivaldybės vadovai nutarė, kad naujai įrengti požeminiai konteineriai prie senųjų Kretingos miesto kapinių bus nenaudojami tol, kol Vilniaus gatvė po renovacijos nebus atiduota vertinti komisijai. Po to bus vykdomas eksperimentas – ar, netrukdant eismo Vilniaus gatve, pavyks konteinerius ištuštinti ir ar pasiseks išauklėti kapinių lankytojus, kad šie tvarkingai į juos mestų atliekas.

*Per 40 metų naudojęsi keliu Petrikaičiai–Jokūbavas, jokūbaviškiai vienądien nustėro: dalyje šio kelio nustumtas juodžemis, privilkta akmenų, pasodinta pušaičių ir pastatytos lentelės, kad čia – privati nuosavybė. Dar 1981-aisiais suformuotas 2,4 km ilgio rajono Savivaldybės balanse esantis kelias virto ir rajono politikų ginčo objektu: per rajono Savivaldybės tarybos posėdį buvo bandyta išsiaiškinti, kur dingo dalis kelio ir kodėl rajono meras Antanas Kalnius taip aršiai gynė ne Jokūbavo bendruomenės, o privatų interesą. Savivaldybės administracija kreipėsi į prokuratūrą prašydama apginti viešąjį interesą.

*Paminklo Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai autorius skulptorius Algirdas Bosas po Vilniaus gatvės renovacijos skvere prie bažnyčios pasigedo gargždiškio kalvio Zigmo Žilinsko nukaldintų žibintų, kurie sudarė bendrą kūrinio kompoziciją. Paaiškėjo, kad žibintai saugomi įmonėje „Kretingos komunalininkas“, juos būtina renovuoti.

*Kretingiškius papiktino bandymas aukciono būdu parduoti per Šiaulių–Palangos plento, arba Žemaitės alėjos, rekonstrukciją išluptus senojo grindinio akmenis – už pradinę 10 tūkst. Eur kainą ketinta parduoti 380 kub. metrų akmenų. Akmenys parduoti nebuvo, o kodėl buvo paskelbtas toks aukcionas, visuomenė paprašė paaiškinti rajono merą Antaną Kalnių.

*Spalio pabaigoje paaiškėjo, kad Kretingos sporto ir sveikatingumo komplekso statybą iki 2023 metų pavasario už 2 mln. 177 tūkst. eurų užbaigti įsipareigojusi uždaroji akcinė bendrovė (UAB) „HSC Baltic“ įsivėlė į nesibaigiančius ginčus su Kretingos rajono savivaldybe dėl ankstesnio rangovo UAB „LitCon“ palikto broko, komplekso projektuotojų iš UAB „Simper“ galimai padarytų klaidų. Praėjus 7 mėn. nuo „HSC Baltic“ sutarties su Savivaldybe pasirašymo, statybvietėje nebuvo matyti „HSC Baltic“ statybininkų.---

---

* Kretingoje, Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje, birželį įsteigtas Vakcinacijos centras, jo koordinatore paskirta Raimonda Gerdauskienė.

Verslas, ūkis, sveikata

*Iš viso Kretingos rajone dar stovi apie 30 vandens bokštų, kurie tarnaudavo kaimų gyventojams. Du šiemet nugriauti Darbėnų apylinkėse

*Sausio viduryje pradėti skiepyti palaikomojo gydymo ir slaugos įstaigų pacientai, šias paslaugas teikiantys darbuotojai, socialinės globos įstaigų globotiniai ir darbuotojai, socialines paslaugas asmens namuose teikiantys ir mobiliajame punkte dirbantys darbuotojai.

*Vasarį chaosas kilo dėl sergamumo koronavirusu statistikos. Jis dėl statistikoje ir realybėje prasilenkiančių sergančiųjų skaičiaus kilo po to, kai šią situaciją paviešino Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė. Jos argumentai įgijo tarsi sniego gniūžtės efektą: savo vadovaujamose savivaldybėse tą patį atrado vis daugiau merų. Kretingiškis Antanas Kalnius buvo vienas pirmųjų. Pagal naująją sergamumo atvejų metodiką savivaldybės pradėjo vadovautis tik Statistikos departamento pateiktais duomenimis.

*Rajono Savivaldybės tarybai nusprendus neparduoti pastato Vilniaus g. Nr. 8, į jį metams prasidėjus įsikėlė kariai savanoriai.

*Baigiantis vasariui, Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius išvien su Susisiekimo ministerijos ir bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ atstovais galutinai sutarė, kad Palangos gatvėje, prie geležinkelio stoties, bus statoma požeminė perėja.

*Mobiliojo ryšio paslaugas teikiančios įmonės „TELE2“, „Bitė“, „Telia“ sutartinai nutarė imtis remontuoti Melioratorių gatvėje Kretingoje esantį vandens bokštą, ant kurio sumontuota jų ryšio teikimo įranga. Įmonių pasitelkti specialistai įvertino bokšto būklę ir suskaičiavo jo remonto kainą – apie 47 tūkst. Bokštas bus ne tik sutvirtintas, bet, kad taptų svarbiu Kretingos miesto akcentu, dar – ir papuoštas.

*Kovą Vilniaus gatvėje darbus atnaujinusios mažosios bendrijos „Praeities tyrimų institutas“ archeologai ties Turizmo informacijos centru atkasė senosios vienuolyno tvoros ir grindinio dalis, kiek vėliau, vykdant tyrimus prie pat „Pajūrio naujienų“ redakcijos pastato giliausiame XVII–XVIII a. kultūriniame sluoksnyje archeologai aptiko unikalų radinį – žiedą, kuriame įspausta monograma IHS ir kuris primena pirmuosius Kretingoje įsikūrusius pranciškonus.

*Išsyk po Velykų, nuo balandžio 6-osios, Kretingos rajono ligoninė paskelbta „švaria ligonine“, kas reiškė, kad visi COVID-19 naujai susirgę žmonės į ją nebebuvo guldomi, tačiau balandžio pabaigoje Kretingos ligoninę ištiko kovido protrūkis.

*Pasiskiepijusius senjorus kai kurie šalies muziejai pakvietė juose apsilankyti nemokamai, rudeniop Vyriausybė nusprendė pasiskiepijusiems senjorams skirti po 100 Eur.

*Nuo gegužės miesto vietinio reguliaraus susisiekimo autobusais bendrovė „Kretingos autobusų parkas“ keleivius pradėjo vežti nemokamai.

*Daugiau negu dvigubai – nuo 900 tūkst. eurų iki 2 mln. 177 tūkst. eurų – pabrangusius Kretingos sporto ir sveikatingumo komplekso su uždaru baseinu statybos baigiamuosius darbus padaryti įsipareigojo uždaroji akcinė bendrovė „HSC Baltic“, laimėjusi šių rangos darbų pirkimą.

*Šalia geležinkelio, Palangos gatvės kvartale, bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ pradėjo 2 km ilgio garso izoliavimo sienelės statybą.

*Po pusmetį užsitęsusių griežtų karantino suvaržymų paslaugas pradėjo teikti „Atostogų parkas“. Į jį lankytojai įleidžiami su galimybių pasu, o jo neturintys – čia pat atlikę greitąjį COVID-19 testą ir gavę jo neigiamą rezultatą.

*Birželio 30 d. gauta informacija apie nustatytą 1 pavojingos SARS-CoV-2 viruso mutacijos atvejį Kretingos rajone.

*Grafų Tiškevičių rūmų Žiemos sodo-oranžerijos rekonstrukcijos ir pritaikymo neįgaliesiems 1 mln. 64 tūkst. Eur vertės projektą vykdo šio projekto rangos darbų pirkimo konkursą laimėjusi uždaroji akcinė bendrovė „Pamario restauratorius“. Žiemos sodo rekonstrukcijos pabaigtuvės numatomos 2023 metais.

*Savanorių gatvėje atidaryta pirmoji Kretingos mieste 20x40 m šunų vedžiojimo ir dresūros aikštelė, kurią įrengti kainavo 13,2 tūkst. Eur.

*Rugpjūčio pabaigoje Šilutės bendrovė „Kavesta“ pradėjo Salanto miesto užtvankos demontavimo darbus.

*Lietuvos sporto centras Kretingos rajono savivaldybei perdavė valstybei nuosavybės teise kelis dešimtmečius priklausiusį turtą – Kartenos aerodromo bazę su 4 statiniais ir 18 transporto priemonių – 3 lėktuvais ir 15 sklandytuvų.

*Baltijos šalims sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, Vyriausybė patvirtino dar dviejų iš 14-kos su tuo susijusių strateginių projektų – 350 km ilgio jūrinės elektros jungties „Harmony Link“ ir 330 kV Darbėnų skirstyklos – inžinerinės infrastruktūros vystymo planą.

*Savo kadenciją spalį baigė Kretingos ligoninės vyriausioji gydytoja Ilona Volskienė. Naują konkursą vyriausiojo gydytojo pareigoms užimti laimėjo Romaldas Sakalauskas.

*Vydmantų karjere įrengtas pontoninis tiltas, sutvarkytas vandens telkinio dugnas – maudymosi zonos išpiltos smėliu, iškirsti krūmynai, užsėta veja krantuose. Pontoninis tiltas buvo įrengtas pagal Savivaldybės finansuojamą „Gyventojų iniciatyvų“ projektą.

*Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija svarsto galimybę Kretingsodyje įkurdinti kariuomenės logistikos batalioną tam panaudojant dalį Kretingos technologijos ir verslo mokyklos teritorijos.

*Oficialiai atidaryti Nakvynės namai, kurių renovacija truko 5-erius metus ir kurie įkurdinti buvusiame viename ligoninei priklausiusių ūkinių pastatų. Nuo šiol tai – Kretingos socialinių paslaugų centro padalinys.

*Nasrėnuose atidaryti bendruomeniniai senjorų globos namai, projekto iniciatorė – Kūlupėnų bendruomenės pirmininkė Jūratė Mačernienė.

*Baigta dvejus metu trukusi Vilniaus gatvės Kretingoje rekonstrukcija, kuri atsiėjo 4 mln. 138 tūkst. Eur: 3,4 mln. Eur skyrė Lietuvos automobilių kelių direkcija, 737 tūkst. Eur – Kretingos rajono savivaldybė.

---

*Išpildyta paskutinė karvedžio J. K. Chodkevičiaus valia – amžiams atgulti savo šeimos kriptoje Kretingos bažnyčioje. Šį įvykį įprasmino skulptoriaus Vytauto Baransko sukurtas kenotafas – simbolinis antkapis.

Kultūra, švietimas, visuomeninis gyvenimas

*Nuo sausio 1 d. rajono gyventojai vėl buvo pakviesti teikti savo iniciatyvas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti bei kurti. Šiemet kretingiškiai pateikė 24 siūlymus.

*Sausio 15-ąją sukako 250 metų, kai gimė Jurgis Ambraziejus Pabrėža – įžymus kraštietis, mokslininkas botanikas, gydytojas, vienuolis pranciškonas ir kunigas, gyvenęs, dirbęs ir kūręs Kretingos pranciškonų vienuolyne. Lietuvos Respublikos Seimas šiuos, besibaigiančius 2021-uosius, buvo paskelbęs Jurgio Pabrėžos metais.

*Kretingos rajono savivaldybės suorganizuotame Kalėdų kiemo ir vitrinos konkurse gyventojų simpatijas pelnė kurmaitiškių Viliušių ir Bambalų šeimos kiemas ir Darbėnų viešosiose erdvėse nutūpę seniūnijos darbuotojų rankomis sukurti nykštukai.

*Kretingiškė tautodailininkė Genovaitė Žukauskienė Sausio 13-osios jubiliejaus proga išdrožė savo pirmąją skulptūrėlę, kurią simboliškai pavadino laisvės angelu.

*Prieš 30 metų, tarsi nujausdamas būsimus įvykius – Lietuvos atgimimo sąjūdį, atkurtąją šalies nepriklausomybę, Sausio 13-ąją – dar būdamas jaunuolis Kretingsodyje gyvenęs Dainius Špučys parašė laišką tuometiniam Sovietų Sąjungos lyderiui Michailui Gorbačiovui. D. Špučys, nenorėdamas tarnauti sovietinėj armijoje, atsisakė Sovietų Sąjungos pilietybės.

*Sausį Kretinga pradėjo renginių ciklą, skirtą Kretingos įkūrėjo, Lietuvos didžiojo karvedžio Jono Karolio Chodkevičiaus 400 metų mirties sukakčiai paminėti J. K. Chodkevičius Kretingai išrūpino Magdeburgo teises. Miesto teisės Kretingai buvo suteiktos 1609 m. sausio 23 d.

*Trečiąjį kūrybos darbų albumą, kurį pavadino „Vizualių vitaminų doze“, išleido kretingiškis menininkas Andrius Miežis. Albume iš viso publikuojami 57 per pastarąjį dešimtmetį brandžiausi menininko nutapyti paveikslai.

*Kraštietis dailininkas Andrius Seselskas įgyvendino meninį projektą – nutapė kunigo ir mokslininko Jurgio Pabrėžos, kurio vardu pavadinta Kretingos miesto universitetinė gimnazija, portretą ant jos holo sienos.

*Šiemet sukako 100 metų, kai Mončių kaime Darbėnų valsčiuje Kretingos apskrityje gimė pasaulinio garso menininkas skulptorius modernistas Antanas Mončys (1921–1993). Šiai sukakčiai Antano Mončio namuose-muziejuje atnaujinta nuolatinė ekspozicija, visus metus truksiantis renginių ciklas „Sveikinimai ir pasisveikinimai Antano Mončio gimimo 100-čiui“ pradėtas kovo 10-ąją Anykščiuose atidaryta paroda „Meniniai pasisveikinimai“.

* Kovo 11-ąją šventiškai nusiteikę Kretingos krašto gyventojai prisidėjo prie VšĮ „Patriotiški lietuviai“ visoje šalyje inicijuoto renginio ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną paminėjo važiuotinėse.

*Kretingos rajono savivaldybės tarybai svarstant Kretingos rajono savivaldybės mokyklų tinklo pertvarkos 2021–2024 metų bendrąjį planą, Baublių mokykla-daugiafunkcis centras išvengė plane numatytų struktūrinių pokyčių ir netapo Jokūbavo Aleksandro Stulginskio mokyklos-daugiafunkcio centro skyriumi.

*Nuo gegužės 10 dienos į rajono mokyklas sugrįžo abiturientai ir dalis pradinukų.

*Minint Tarptautinę šeimos dieną į Vilniaus Vingio parke surengtą „Didįjį šeimos gynimo maršą“ iš Kretingos išvyko per pusšimtis tautine atributika pasipuošusių automobilių ir būrys baikerių.

*Mūsų kraštietis žurnalistas Denisas Nikitenka Kretingos senajame parke apytikriai lokalizavo vardinius medžius – Tautos vado ir Baltijos vienybės ąžuolus.

*Visą vasarą Kretingos muziejaus parke veikė istorinė garsaus Lietuvos karvedžio, Kretingos miesto įkūrėjo Jono Karoli Chodkevičiaus palapinė.

*Per Joniškyje įvykusią Lietuvos mėgėjų teatro šventę „Tegyvuoja teatras“ šio tradicinio renginio vėliavą jo iniciatorius Lietuvos nacionalinis kultūros centras perdavė Kretingos rajono kultūros atstovams. Tai reiškia, kad kitąmet, kovo mėnesį, Teatro dienos proga šventė įvyks Kretingoje.

*Sukako 100 metų, kai brolis pranciškonas tėvas Jeronimas, arba Jonas Pečkaitis, tarnavęs Kretingos vienuolyne, parašė ir išleido knygą-vadovėlį „Bitininkas“, kuris aktualumo nepraranda iki šių dienų.

*Rugsėjo 1-ąją iškilmingai atidaryta naujoji Salantų meno mokykla, įkurdinta gimnazijos priestate. Tai – vienintelė per visą nepriklausomybės laikotarpį Kretingos rajone atidaryta nauja mokykla.

*Kretingos rajono kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ vyriausioji režisierė Lietuvos mėgėjų teatro sąjungos viceprezidentė Auksė Antulienė Monake įvykusiame pasaulio mėgėjų teatrų festivalyje „Mondial du Theatre“ atstovavo mūsų šaliai tarp 13 atrinktų kolektyvų iš viso pasaulio.

*Prisimenant prieš 80 metų Darbėnų miestelyje Kretingos rajone įvykusias masines žydų žudynes, Kretingos muziejuje pristatyta lietuvių-anglų kalba išleista knyga „Darbėnų žydai“, kurios vienas autorių ir redaktorių – istorikas Julius Kanarskas, sumanytoja ir projekto autorė darbėniškė pedagogė Edita Gliožerienė, angliškojo knygos varianto redaktorius, daugelio straipsnių autorius – Emory universiteto Atlantoje Jungtinėse Amerikos Valstijose profesorius Erikas Goldsteinas.

*Pranciškonų gimnazija per kiek daugiau negu dvejus metus rekonstruotame istoriniame vienuolyno pastate įkūrė pradinę mokyklą.

*Pranciškonų gimnazijoje atidengta ir palaiminta Vilniaus dailės akademijoje restauruota gimnazijos alumno Antano Mončio skulptūra „Šv. Pranciškus“.

*Kretingos meno mokyklos fortepijono mokytoja Silvija Stanienė išleido muzikos mokymo ir mokymosi leidinį „Virė virė košę“, kuriame publikuojamos pačios pedagogės aranžuotos lietuvių liaudies dainos, pirštų skaičiuotės-žaidimai, padedantys muzikos pedagogams profesionaliai mokyti fortepijono pradžiamokslio.

*Jono Karolio Chodkevičiaus mirties 400-ųjų metinių proga Turizmo informacijos centras inicijavo vaikams skirto leidinio „Karolio nuotykiai Kretingoje“ leidybą. Jo autoriai – Kretingos muziejaus darbuotojas Artūras Patamsis ir kultūrinės veiklos vadybininkė Diana Jomantaitė-Jonaitienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas