Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Trenerio šauksmas – tyruose, krepšininkai – benamiai

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2021-12-21
„Kretingos“ krepšinio rinktinės vyrai svarsto, ar nesurengus pilietinės akcijos – rungtynių prie komplekso statybvietės įrengtoje aikštelėje. Gal tai būtų spyris Savivaldybės valdžiai greičiau užbaigti komplekso statybą. Priekyje (iš dešinės) – treneris Arimantas Mikaločius, krepšininkai Kornelijus Stonkus, Haroldas Saprykinas, Spenser’is Mitchell’as, antroje eilėje – treneris Aurimas Ivanovas ir komandos vadovas Valentinas Rumiancevas.

„Kretingos“ vyrų krepšinio komanda šiemet debiutavusi „7bet-Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) iš 21 sužaistų rungtynių laimėjo 6 ir yra 2021–2022 m. NKL sezono turnyrinės lentelės uodegoje – tarp 14 komandos trečia nuo galo. Sužaisti liko 17 rungtynių, yra reali grėsmė, kad „Kretingos“ komandai šis sezonas NKL lygoje gali būti pirmas ir paskutinis. Kodėl komanda neskina daugiau pergalių?

Užuot treniravęsi – sėdi autobuse

Praėjusį pavasarį „Kretingos“ vyrų krepšinio komanda tapo Regionų krepšinio lygos čempione ir pateko į aukštesnę „7bet-NKL“ krepšinio lygą, Kretingoje treniruotėms ir rungtynėms neturėdama NKL standartus atitinkančios krepšinio salės. Tąsyk komandos triumfo spinduliuose šildęsi rajono politikai, valdžia žadėjo sutelkti visas pastangas, kad paskubintų Kretingos sporto komplekso statybos užbaigimą, ir Kretingos krepšininkai dar šių metų pabaigoje galėtų naudotis šiuolaikiška komplekso krepšinio sale. Deja, politikų pažadai išsisklaido greičiau ir už dūmus.

Salės neturinti „Kretingos“ komanda priversta visas rungtynes žaisti išvykose. Komandos treneris Arimantas Mikaločius suskaičiavo, kad važiuodami į rungtynes krepšininkai jau sukorė apie 7 tūkst. kilometrų. „Autobuse praleidžiame daugiau laiko nei sporto salėje“, – liūdnai konstatavo treneris. Dalį rungtynių komanda pralošė nedideliu 5–6 taškų skirtumu. „Jei nereikėtų prieš rungtynes 4–5 val. sėdėti sulenktomis kojomis autobuse, rezultatai būtų geresni“, – tikino „Kretingos“ komandoje žaidžiantis Kornelijus Stonkus. Sakoma, kad namuose ir sienos padeda. Žaisdami išvykose kretingiškiai neturi ir savų žiūrovų, komandos fanų pastiprinimo, koks galėtų būti rungtyniaudami Kretingoje. Kretingoje neturi ir normalių sąlygų treniruotėms, treniruojasi ankštoje Kretingos sporto mokyklos salėje. „Bandėme salę nuomotis bent vieną kartą per savaitę. Negavome nei Palangoje, nei Gargžduose, nei Šventojoje. Visos aplinkinės salės užkimštos“, – teigė treneris.

Neištvėręs apie komandą prislėgusias problemas, A. Mikaločius išsiliejo ir socialiniuose tinkluose. „Eina sunkiausi mano treniravimo metai vyrų krepšinyje, kai turiu dirbti daugiau psichologiškai negu salėje“, – rašė jis. Pralaimėjimai žaidžiant vien išvykose priveda prie pykčių komandoje. Tokiomis sąlygomis treneris žaidėjams priverstas ir nuolaidžiauti. „Nuolaidų darau daugiausiai per visą savo trenerio darbo istoriją, nes negali reikalauti iš žaidėjo to, ko negali pasiūlyti procese“, – tvirtino treneris.

Kelionės tuština ir komandos piniginę – brangstant kurui kelionėms komanda jau išleido per 15 tūkst. eurų. Komandos sezono biudžetas – 100 tūkst. eurų, iš jų 50 tūkst. eurų skyrė Kretingos rajono savivaldybė. „7bet-NKL esame beveik vieninteliai, kurie iš rėmėjų lėšų gauna daugiau negu iš Savivaldybės“, – sakė A. Mikaločius, akcentavęs nuolatinį bendravimą su rėmėjais.

Salė nebaigtame statyti komplekse yra

Kai 2020-ųjų pabaigoje Kretingos sporto ir sveikatingumo kompleksą 2015-aisiais statyti pradėjęs rangovas bendrovė „LitCon“ iš šios statybos pasipustė padus, krepšinio salę paliko beveik užbaigtą – paklotas salės parketas, suvežtos tribūnos, padaryti kiti darbai, tačiau salė nėra įteisinta kaip tinkama eksploatuoti. A. Mikaločius įsitikinęs, kad savaitgaliais, kai komplekse nedirba statybininkai, komandos vyrai salėje galėtų treniruotis ir rungtyniauti be žiūrovų. Anot jo, prieš keletą metų „7bet–NKL“ lygoje net 4 komandos žaidė tebestatomų ir eksploatuoti dar nepriduotų sporto kompleksų krepšinio salėse, atlikus dalinį tų salių pridavimą ir apdraudus salėje besitreniruojančius, rungtyniaujančius sportininkus. „Žaistume savoje arenoje kad ir be žiūrovų kurį laiką“, – galimybę svarstė treneris.

Tačiau Savivaldybės valdžia tokios rizikos kratosi. Sportininkų manymu, kratosi ne todėl, kad ši rizika būtų nepakeliama, bet dėl tarybos politikų rietenų, dėl kurių jau bijoma net savo šešėlio.

Rūpi Sporto komplekso valdymas

„Gal dvejus metus kalbu tą patį – Kretingos sporto ir sveikatingumo kompleksui reikia administratoriaus, reikia dabar, kol jis tebestatomas. Raginu – nuvažiuokite į Šakius, Kėdainius, pasidomėkite kaip ten šį reikalą išsprendė, dviračio išradinėti nereikia, bet Savivaldybės taryboje visi tik gūžčioja“, – kalbėjo A. Mikaločius. Komplekso administratorius kontroliuotų ir komplekso statybos baigiamuosius darbus, darbų eigoje spręstų, kaip kuo naudingiau, racionaliau išnaudoti komplekso patalpas, kai visas kompleksas ims veikti. Tai sumažintų Savivaldybės išlaidas komplekso veiklai pradėti. Sprendimo dėl komplekso valdymo nėra iki šiol. Šį klausimą spręsti buvo pradėjęs meras Antanas Kalnius, iš jo perėmė Savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas. Laikinai administracijos direktoriaus pareigas einanti direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė išvardijo kelis Sporto ir sveikatingumo komplekso valdymo galimus variantus: steigti Savivaldybės biudžetinę įstaigą kompleksui valdyti, kitas – kompleksą priskirti Kretingos sporto mokyklai ir padaryti jį šios mokyklos padaliniu, dar vienas – valdymui steigti viešąją įstaigą, kurioje Savivaldybė būtų vienvaldė arba turėtų ir dalininkų. „Administracija linksta steigti viešąją įstaigą, bet spręs taryba. Taryba turėtų nuspręsti ir dėl įstaigos dalininkų, kurie investuotų į kompleksą ir prisidėtų jį valdant“, – kalbėjo V. Turauskaitė.

Įkurtuvių kitąmet dar nematyti

„Kretingos“ vyrų krepšinio dublerių komandos ir Sporto mokyklos krepšinio treneris Aurimas Ivanovas akcentavo, kad Sporto komplekso su krepšinio sale reikia ne vien krepšininkams, bet ir visai Kretingos miesto bei rajono bendruomenei. Krepšinį pažaisti norintys mėgėjai neranda salės, nes visos užimtos. „Mano auklėtiniai Sporto mokykloje dėl įtempto salės užimtumo grafiko treniruotis pradeda 14 valandą, dėl to nepatenkinti ir tėvai, nes būna, kad tokiu metu vaikams dar vyksta užsiėmimai bendrojo ugdymo mokyklose. Turėdami gerą sporto salę, kiek sporto renginių galėtume surengti, kaip antai krepšininkų kovą „Trys prieš tris“, – kalbėjo A. Ivanovas. Treneris savo 2005, 2006 metais gimusiems auklėtiniams žadėjęs, kad jie išbandys naujos komplekso salės parketą, juos išvysti besitiki naujos salės žiūrovų tribūnose. Dabar šiuo viltingu pažadu jis uždega 2009 metais gimusius jaunuosius krepšininkus. „Aš matau, kaip jiems svarbu žaisti, treniruotis modernioje salėje. Kai žaidžiame Palangoje, jiems varva seilės nuo žavėjimosi tenykšte sale, bet vėl reikia grįžti į Kretingą, niūrią realybę, ankštą sporto mokyklos salę“, – apmaudo neslėpė A. Ivanovas.

Sporto ir sveikatingumo kompleksą 2015 m. statyti pradėjusi bendrovė „LitCon“ statybą užbaigti turėjo 2020-aisiais. Pagal Savivaldybės sutartį su „LitCon“ statyba būtų kainavusi 6 mln. 261,75 tūkst. eurų. „LitCon“ pasitraukė, kai darbų buvo likę už 900 tūkst. eurų. „LitCon“ paliktus darbus bendrovė „HSC Baltic“ nupirko už 2 mln. 177 tūkst. eurų. Jau aišku, kad dėl vykdant rangos darbų viešuosius pirkimus tinkamai neįvertinto „LitCon“ palikto broko, kitų priežasčių pabaigti komplekso statybą Savivaldybei kainuos gal net dvigubai daugiau. „HSC Baltic“ užbaigti statybą sutartimi įsipareigojo per 24 mėnesius, 2023 metų pavasarį. Pasirašant sutartį optimistiškai nusiteikę naujo rangovo atstovai viltingai žadėjo kretingiškių laukiamos sporto arenos atidarymo juostelę perkirpti anksčiau, jeigu Savivaldybė užtikrins darbų finansavimą. Tačiau iš 2021 metais šiai statybai skirtų 1,5 mln. eurų „HSC Baltic“ tepanaudos apie 200 tūkst. eurų. Komplekso statyba vėl įstrigo, kaip dabar aiškinama, dėl kompleksą projektavusios įmonės „Simper“ padarytų klaidų. Komplekso projekto 5 dalis „Simper“ projektuotojai tebetaiso lig šiolei. „Pakoreguoja, bet pateikia peržiūrai, ekspertas vėl randa klaidų ir vėl grąžina tikslinti. Tai trukdo rangovui dirbti visu pajėgumu. Savivaldybės administracija komplekso statybos nevilkina, daro, ką gali, kad kuo greičiau ją užbaigtų“, – situaciją apibūdino V. Turauskaitė. Įvertinus ankstesnes klaidas, padarytas projektuojant, statant šį objektą, administracija pasamdė advokatą, kuris prižiūri visus teisinius šios statybos reikalus. „Pasimokėme ir iš rangovų, reikalausime darbų grafiko pagal Savivaldybės tiems darbams skirtą finansavimą. Tam, kad darbai vyktų sklandžiai, numatėme daugiau saugiklių, kuriuos taikysime ir kitiems rangovams“, – teigė V. Turauskaitė.

Kada krepšininkai galės naudotis naująja komplekso sale? „Kitąmet salė praktiškai bus baigta. „HSC Baltic“ statybos darbų vadovai teikia viltį, kad 2023-iaisiais beliks priduoti kompleksą eksploatacijai“, – tarė V. Turauskaitė.

„Tikimės, kad su dabartiniais marškinėliais „Kretingos“ komanda ant naujos salės parketo dar išbėgs ir nereikės nutraukti klubo veiklos“, – vilties nepraranda ir „Kretingos“ vyrų krepšinio komandos treneris A. Mikaločius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas