Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugpjūtis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Ar skulptorius Antanas Mončys būtų patikėjęs, kad gimimo šimtmečio proga jo sukurti švilpiai švilps vinilinėje plokštelėje, o menininkai iš viso pasaulio siųs jam dedikuotus kūrinius? To jau nesužinosime, bet faktai apie „vinilą“ ir projektą „MailArt“ tikri: tuo visi galės įsitikinti jau šiandien, gruodžio 17 d., 15.30 val., kai šių idėjų generatoriai susirinks į Palangos miesto meto Šarūno Vaitkaus globojamo Antano Mončio gimimo šimtmečio akcentų programos baigiamuosius renginius. Jie vyks Antano Mončio namuose-muziejuje. „Tai – ypatingi Antano Mončio gimimo šimtmečio programos akcentai, leisiantys skulptoriaus kūrybos gerbėjams patirti dvigubą estetinį malonumą – matyti ir išgirsti ne greitu šių dienų tempu, bet per tam tikrą ritualą. Juk vinilas – melomanų džiaugsmas, muzika, kuriai reikia skirti daugiau dėmesio, o kūryba per „MailArt“ projektą – daugiakultūrė ir daugiasluoksnė, skirtinga ir tuo pačiu itin vienijanti“, – sakė Antano Mončio namų-muziejaus direktorė menininko dukterėčia Loreta Birutė Turauskaitė.

Pasak jos, penktadienį oficialiai pristatoma Antano Mončio gimimo šimtmečiui specialiai išleista vinilinė plokštelė „DONIS. Švilpiai“ yra kūrinys, prie kurio prisidėjo daugybė žmonių, tačiau kertinė figūra – postfolk ambient muzikos puoselėtojas, atlikėjas Donatas Bielkauskas. Jis šiais metais mini tam tikrą – muzikinės draugystės su Antano Mončio švilpiais – jubiliejų: 2001-aisiais, paskatintas bičiulio menininko Gyčio Skudžinsko, atlikėjas pabandė groti švilpiais, įrašė kompaktinę plokštelę, o vėliau iš viso pasirodė net 6 šio albumo su skirtingu dizainu laidos.

Magiškas sutapimas, bet vinilinėje plokštelėje „DONIS. Švilpiai“ – tarsi ankstesnes, jau buvusias, šešias, kompaktinių plokštelių laidas simbolizuojantys šeši kūriniai, atliekami 1975–1978 m. Antano Mončio sukurtais švilpiais. Vinilinės plokštelės pristatymą lydės ir Antanui Mončiui dedikuoto tarptautinio projekto „MailArt“ katalogo sutiktuvės. Projektą keletą mėnesių kuravo, o vėliau į katalogą geriausius darbus atrinko ir jo dizainą sukūrė menininkas G. Skudžinskas. Leidinyje iš viso kelios dešimtys kūrinių: vieną jo dalį puošia Antano Mončio piešiniai, kitą – šiam menininkui dedikuoti kūriniai, kuriuos specialiai šimtmečio proga sukūrė ne tik lietuvių, bet ir kitų šalių menininkai.

„Tai – nedidelis leidinys, kuriame tilpo didelis ir platus pasaulis. Ne tik menine prasme, bet ir kultūrine, geografine, nes įvairių menininkų darbai atkeliavo ne tik iš Europos šalių, tokių kaip Italija ar Vokietija, bet ir Urugvajaus, Kanados ar Japonijos“, – papasakojo L. B. Turauskaitė, pridurdama, kad pats leidinio konceptas verčia pamąstyti ir apie menines įtakas: kiek Antanas Mončys savo laiku įkvėpė kitus kurti ir kokį meninį rezultatą kitų autorių darbais davė šis įkvėpimas.

Vienas tokių darbų bus ir šiandien Antano Mončio namuose-muziejuje atidaroma tarpdisciplininio meno kūrėjos Lauros Guokės portretinė instaliacija „Antanas Mončys (1921–1993)“.

Dėl taikomų apribojimų vienu metu muziejuje galės būti 15 asmenų, turinčių galimybių pasą.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas