Pajūrio naujienos
Help
2022 Gegužė
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Komentarų topas

Ar Sporto komplekso statyba įstrigo ilgam

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Problema
  • 2021-10-29

Kretingos sporto ir sveikatingumo komplekso statybą iki 2023 metų pavasario už 2 mln. 177 tūkst. eurų užbaigti įsipareigojusi uždaroji akcinė bendrovė (UAB) „HSC Baltic“ įsivėlė į nesibaigiančius ginčus su Kretingos rajono savivaldybe dėl ankstesnio rangovo UAB „LitCon“ palikto broko, komplekso projektuotojų iš UAB „Simper“ galimai padarytų klaidų. Praėjo 7 mėnesiai nuo „HSC Baltic“ sutarties su Savivaldybe pasirašymo, statybvietėje lig šiolei nematyti „HSC Baltic“ statybininkų, o ginčams – pabaigos.

„Rangovas kaltina Savivaldybę, kad visu pajėgumu objekte negali dirbti dėl to ir ano, tačiau pats nedaro netgi to, ką galėtų. Nėra nei plytelių užsisakę, jokios įrangos darbams, keičia statybos vadovus, tebeieško subrangovų“, – nusivylimo nauju rangovu neslėpė Kretingos rajono savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vedėja Rima Lukauskienė.

Konkursas komplekso statybos baigiamiesiems darbams pirkti buvo tarptautinis, kadangi to reikalavo pradinė komplekso statybos darbų kaina – 6 mln. 261,75 tūkst. eurų. Kompleksą statyti pradėjusi bendrovė „LitCon“ statybą paliko 2019 metų gruodį, kai nepadarytų darbų buvo likę maždaug už 900 tūkst. eurų. Pasitraukus „LitCon“ Savivaldybė pasamdė ekspertus, kurie įvertino šios įmonės atliktus darbus, jų kokybę ir nustatė paliktą broką. Suskaičiavo, kad brokui ištaisyti reikia apie 230 tūkst. eurų. Komplekso statybos baigiamųjų darbų pirkimo konkurso sąlygose buvo numatyti likę nebaigti darbai ir ekspertų nustatytų defektų šalinimas, įvertintos kitos, rangovams keičiantis, neišvengiamos papildomos išlaidos. Rangos darbų pirkimo konkursą laimėjusi „HSC Baltic“, R. Lukauskienės teigimu, praėjus keliems mėnesiams po sutarties su Savivaldybe pasirašymo, pasisamdė auditorius, kurie rangovo užsakymu įvertino statyti nebaigtą kompleksą ir surašė savąjį „LitCon“ atliktų darbų defektų aktą.

„Auditoriai konstatavo, kad reikia keisti visus komplekse sumontuotus elektros, priešgaisrinės apsaugos, kitų, procesų valdymo laidus, kabelius, mes su tuo nesutinkame“, – teigė R. Lukauskienė, akcentavusi, kad užsakovas, t. y. Savivaldybė, irgi suinteresuota ištaisyti broką, kuris gali kelti pavojų žmonėms, aplinkai, pradėjus kompleksą eksploatuoti. „Esame įsitikinę – keisti absoliučiai visus kabelius ir laidus, kaip to siekia rangovas, – nereikia. Jų nemažą dalį – taip. Suprantame, kad rangovui naudingiau ir paprasčiau išardyti viską ir įrengti naujai, nei taisyti atskirus fragmentus“, – aiškino R. Lukauskienė. Nesutikdama su visomis rangovo pretenzijomis, Savivaldybė už 7 tūkst. 260 eurų pasamdė patyrusį elektros, kitų tinklų instaliacijos specialistą. Šis ekspertas patvirtino, kad absoliučiai visų laidų, kabelių keisti nereikia.

Kretingos sporto ir sveikatingumo kompleksą 2013 metais suprojektavo UAB „Simper“ iš Kauno. Projektas Savivaldybei kainavo 193,6 tūkst. eurų. Šio rudens pradžioje Savivaldybė kreipėsi į „Simper“ projektuotojus, kad šie parengtų Kretingos sporto ir sveikatingumo komplekso statybos techninio projekto korektūrą – projekto B versiją, kurioje pagal eksperto išvadas būtų numatytas laidų, kabelių pakeitimas ir papildomi darbai dėl pirminio projekto dalinių pakeitimų. Pakeitimai atsirado komplekso statybos eigoje. Juos siūlė, jiems pritarė ir Savivaldybės tarybos politikai, nusprendę, kad iš pirminiame projekte numatytų 2 saunų vienoje jų reikia įrengti turkišką pirtį, ilgą seklų baseiną vaikams pakeisti džiakuzi, didžiajame baseine įrengti purkštukus, kad kompleksas būtų patrauklesnis lankytojams. „Simper“ projektą pakoreguoti sutiko, tačiau ne per 10 dienų, kaip tikėjosi Savivaldybė, o iki š. m. gruodžio 15 d., per 3 mėnesius. B projekto versiją, projektuotojų pataisymus įvertins ekspertas. Gavę eksperto išvadą projektuotojai parengs naują darbų sąmatą. Kiek dar pabrangs komplekso statyba, spėlioti nesiryžo nei R. Lukauskienė, nei pokalbyje su „Pajūrio naujienomis“ dalyvavusi Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė.

„HSC Baltic“ turi pretenzijų ir dėl „LitCon“ sumontuotų komplekso šildymo, vėdinimo sistemų. Štai vėdinimo sistemoje trūksta triukšmo slopintuvų, bet tam šį rangovą – „HSC Baltic“ – ir samdėme, kad jis užbaigtų statybą“, – R. Lukauskienė įsitikinusi, kad dalis „HSC Baltic“ pretenzijų yra perdėtos. „Akivaizdu, kad rangovas nori kuo daugiau papildomų darbų, kuo paprasčiau, pigiau juos atlikti už kuo didesnę kainą“, – teigė ji.

Ar „HSC Baltic“ neginčys ir projekto korekcijos, jo B versijos? Aišku viena, kad Savivaldybės pasamdyto eksperto išvadas dėl elektros, kitų laidų, kabelių vertins ir rangovo auditoriai. Kas kaltas dėl elektros, ryšių sistemų instaliacijos klaidų – projektuotojai ar statybininkai, t. y. „Simper“ ar „LitCon“?

„Kai projektuotojai imasi pagal eksperto išvadas taisyti projektą, pripažįsta klydę“, – svarstė R. Lukauskienė. Jei projektuotojų kaltė būtų pripažinta, „Simper“ Savivaldybei turėtų atlyginti dėl projekto klaidų patirtus nuostolius. „Neatneš ir nepadės ant stalo tų pinigų“, – ironizuodama R. Lukauskienė leido suprasti, kad Savivaldybei gali tekti bylinėtis ir su „Simper“.

Nematyti Savivaldybės bylinėjimosi su „LitCon“ pabaigos. Savivaldybė kol kas nesėkmingai siekia prisiteisti 0,5 mln. eurų Kretingos sporto ir sveikatingumo komplekso statybos rangos darbų sutarties įvykdymo garantą. Sutartį su „LitCon“ Savivaldybė buvo priversta nutraukti vienašališkai po to, kai „LitCon“ 2020-ųjų sausį komplekso statyboje nebepasirodė nė nepaaiškinusi, kodėl ją paliko. Nepavyksta Savivaldybei iš „LitCon“ prisiteisti ir apie 230 tūkst. Eur už padarytą broką. Nuo šių metų rugpjūčio 12 d. „LitCon“ yra bankrutuojanti įmonė, iki tol turėjo restruktūrizuojamos statusą.

Kretingos rajono savivaldybės 2021 metų biudžete Sporto ir sveikatingumo komplekso statybai buvo numatyta 1 mln. 549,9 tūkst. eurų. Rangovui „HSC Baltic“ nevykdant darbų, rugsėjo mėnesį dalį lėšų Savivaldybės taryba perskirstė kitoms reikmėms, kompleksui statyti paliko 934,5tūkst. eurų. Ar rangovas juos panaudos per iki Naujųjų likusius 2 mėnesius?

„Savivaldybės administracija deda visas pastangas, bendradarbiauja su visais komplekso statybos dalyviais, ieškome sprendimų, kaip šią statybą užbaigti“, – tvirtino V. Turauskaitė.

---

Kretingos rajono savivaldybės tarybos nario Konstantino Skieraus komentaras:

„Tam, kad su „HSC Baltic“ rangos sutartyje numatytu laiku užbaigtume Kretingos sporto ir sveikatingumo komplekso statybą, reikia samdyti įmonę – statybos rangos sutarties priežiūros, darbų administratorių, kuris dirbtų su projektuotojais, rangovu, kitais statybos proceso dalyviais. Tokia praktika, kai viešojo sektoriaus sudėtingesnes statybas administruoja įmonės, turinčios statybų sektoriaus žinovus juristus, kitus specialistus, nėra naujiena. Šiame mūsų Savivaldybės dabartiniu laikotarpiu svarbiausiame statybos objekte daug neišspręstų dalykų iš praeities, rangovas ir toliau gali kabinėtis, vilkinti statybą ir nežinia, kiek ši statyba pabrangtų.

Savivaldybės administracija šiandieną susikoncentravusi į komplekso statybą, todėl fiziškai nebeužtenka laiko, administracinių resursų kitiems Savivaldybės statybų objektams prižiūrėti, svarbioms Savivaldybės problemoms spręsti. Nuo to nukenčia kitos Savivaldybės veiklos sritys. Sprendimui samdyti komplekso statybą administruojančią įmonę pritaria dauguma Savivaldybės tarybos narių.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas