Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugpjūtis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas
Antanas Puodys, Etikos komisijos pirmininkas ne vieną kadenciją, nusprendė atsisakyti šių pareigų.

Šią savaitę Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys Etikos komisijos pirmininkas Antanas Puodys rajono tarybos vadovui merui Antanui Kalniui pranešė, kad atsisako rajono tarybos Etikos komisijos pirmininko pareigų. Paviešinti savo pareiškimo turinį A. Puodys atsisakė, tačiau, trumpai komentuodamas atsistatydinimo priežastis, paaiškino, kad tai padaręs dėl sveikatos ir neadekvačios situacijos.

Rado motyvų savo apsisprendimui

„Jeigu atvirai – labiau dėl sveikatos, – teigė ilgametis rajono politikas, taryboje atstovaujantis Darbo partijos Kretingos skyriui. – Bet – ir dėl neadekvačios situacijos, kai nebeįmanoma priimti teisėtų ir teisingų sprendimų. Komisijoje irgi, manau, neliksiu, įpėdinio į savo buvusias pareigas nematau. Dirbti toliau, kai viskas – į vienus vartus, nebegalėjau.“

Nuo išsamesnių komentarų susilaikė ir Etikos komisijos pirmininko pavaduotojas, socialdemokratas, buvęs meras, ilgametis tarybos narys Valerijonas Kubilius, tačiau jis apgailestavo, kad Etikos komisija kelis pastaruosius posėdžius dirbo iš esmės be visuomenininkų: „Kaip susirenkame keturiese – be manęs, dar Antanas Puodys, Vitalija Valančiutė ir Dangiras Samalius, taip susirenkame. Visuomenininkai tai serga, tai negali... Žinoma, kad tokiomis aplinkybės dirbti sunku, o komisijos pirmininkui dėl to – vieni nervai.“

Antanas Kalnius sakė, kad kandidatą į komisijos pirmininkus įvardins tik per tarybos posėdį.

Tačiau V. Kubilius neslėpė pastebėjęs, kad paskutinis Etikos komisijos sprendimas, susijęs su rajono mero A. Kalniaus etikos pažeidimais, pirmininkui nepatiko: „Matėsi, kad jis (A. Puodys – aut. past.) liko nepatenkintas – jis, be abejo, turėjo apginti merą, kadangi ir A. Kalnius, ir A. Puodys priklauso opozicijai, be to, komisijos pirmininkas visada buvo linkęs palaikyti „Kretingos kraštą“. V. Kubilius teigė kol kas nematąs jokio kandidato, kas galėtų pakeisti A. Puodį. „Tai – opozicijos reikalas. Kai bus pasiūlytas kandidatas, mes, taryba, svarstysime, balsuosime arba ne“, – būsimus svarstymus įvardino politikas.

Komisijos narė rajono tarybos narė Vitalija Valančiutė sakė esanti nuomonės, kad kolegos A. Puodžio apsisprendimas – visiškai asmeninis reikalas. „Jis atrado motyvų savo apsisprendimui ir taip pasielgė. O ar paskutinis Etikos komisijos sprendimas dėl mero turėjo lemiamos reikšmės, sunku pasakyti. Tik, manau, Etikos komisijos pirmininkui nereikėjo tikėtis visiško komisijos narių paklusnumo – kaip bebūtų, kiekvienas komisijos narys turi ir gali turėti savo asmeninę nuomonę“, – kalbėjo tarybos narė, akcentuodama, kad ji opozicijai nepriklauso – kartu su kolegomis Dalia Martišauskiene ir Stasiu Kaniava jie sudaro tarybos mažumą.

Vitalijos Valančiutės pastebėjimu, iš komisijos narių nereikėtų tikėtis visiško paklusnumo.

Dar vienas Etikos komisijos narys rajono mero pavaduotojas Dangiras Samalius neabejojo, kad A. Puodžio sprendimui atsistatydinti įtakos turėjo ne tik paskutinysis komisijos sprendimas – kad meras A. Kalnius pasielgė neetiškai, balsavęs jis ir V. Kubilius, o V. Valančiutė susilaikiusi, bet ir tai, kad, vicemero siūlymu, rajono taryba nusprendė, jog Etikos komisijos posėdžiai būtų transliuojami viešai.

„Trečia, komisijos pirmininkas galimai pavargo „turbinti“ sprendimus „vado“ naudai, žmogui galimai prabilo sąžinė“, – įžvalga socialiniuose tinkluose pasidalino vicemeras.

Jo požiūriu, Etikos komisijai turėtų vadovauti nepriklausomas tarybos narys, nesusijęs nei su dauguma, nei su opozicija: „Mažumos frakciją taryboje turime, ir, jeigu sutiktų, manau, kad su Etikos komisijos pirmininko pozicija kuo puikiausiai susitvarkytų Vitalija Valančiutė.“

Kretingos rajono meras A. Kalnius, komentuodamas susidariusią situaciją, patikino „Pajūrio naujienas“, kad šią savaitę susirinkę opozicijos nariai aptarė būsimą kandidatą į Etikos komisijos pirmininko poziciją, tačiau jį įvardins tik per artimiausią rajono Savivaldybės tarybos posėdį. „Ne anksčiau, – sakė meras, pripažinęs, kad A. Puodžio darbas jį, kaip merą, tenkino. – Antanas Puodys tvirtino, kad traukiasi dėl sveikatos problemų. Mano pastebėjimu, geresnio kandidato, principingesnio politiko šioms pareigoms, kuriose jis išbuvo ne vieną kadenciją, nėra, ir bus sunku tokį surasti.“

Kokius etikos principus pažeidė rajono meras

Etikos komisija sprendimą dėl rajono mero Antano Kalniaus priėmė rugsėjo pabaigoje.

Valerijonas Kubilius apgailestavo, kad kelis pastaruosius posėdžius komisija dirbo be visuomenininkų.

Dėl rajono vadovo neetiško elgesio į komisiją kreipėsi Kretingos rajono gyventojas, akcentuodamas, kad Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius savo veiksmais pažeidė ne tik principines nuostatas, bet ir diskreditavo Savivaldybės tarybą kaip instituciją visuomenės akyse – A. Kalnius, neįsigilinęs į Kretingos rajono ekstremaliųjų situacijų komisijos (ESK) sprendimus, neįvertinęs, ar jie yra rekomendacinio pobūdžio, nepasitikslinęs, kada juos ketinama įtvirtinti teisės aktais, paskleidė savo asmeninėje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje tikrovės neatitinkančią ir visuomenę klaidinančią informaciją. Gyventojo pareiškime pažymima, kad mero pasisakymas leidžia manyti, kad jis nėra tikras išgirstos informacijos teisėtumu ir pagrįstumu, tačiau daro konkrečias išvadas taip pažeisdamas tam tikrus Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso straipsnius. Pareiškėjas taip pat teigė, kad tarybos nario Konstantino Skieraus pasiūlymas nebuvo taikytas konkrečiam darbuotojui, pasiūlymas taikytas darbuotojams, dirbantiems Savivaldybės administracijoje, kurie gyvena Klaipėdoje ir gali dirbti nuotoliniu būdu. „Manytina, kad Antanas Kalnius savo pasisakyme rašydamas frazeologizmą „kristi žemiau dugno nebeįmanoma“ aiškiai suvokė jo reikšmę ir manytina, kad tokiu teiginiu siekė pažeminti tarybos narį Konstantiną Skierų“, – pareiškimo autoriaus pastebėjimu, ir išsakant nuomonę reikia prisiimti atsakomybę už savo žodžius. „Aš visada stengiuosi būti kuo labiau objektyvus. Kai išgirdau Antano Kalniaus žodžius Konstantino Skieraus atžvilgiu, manau, kad taip kalbėti nedera – neetiška ne tik kaip eiliniam žmogui, o čia – aukščiausiu rajono politikos lygiu. Kad būčiau dar objektyvesnis, netgi pasidomėjau etikos sąvokomis – nuo Aristotelio laikų ji neatsiejama nuo pagarbos žmogui ir bendros kultūros“, – savo sprendimą balsuoti, kad rajono meras pažeidė tam tikrus etikos principus, motyvavo V. Kubilius.

Išsiaiškinusi aplinkybes, išklausiusi pareiškėjo ir rajono mero paaiškinimus, Etikos komisija nusprendė, kad rajono meras A. Kalnius pažeidė valstybės politikų elgesio kodekso pagarbos žmogui ir valstybei bei teisingumo principus, tačiau atsakomybės principo nepažeidė.

Su visu Etikos komisijos tyrimu ir sprendimu galima susipažinti rajono Savivaldybės internetinėje svetainėje www.kretinga.lt .

Dangiro Samaliaus požiūriu, Etikos komisijos pirmininkas turi būti nepriklausomas.

Kaip sudaroma Etikos komisija

Etikos komisijos savivaldybėse sudaromos laikantis proporcinio savivaldybės tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principo. Etikos komisijos pirmininką deleguoja savivaldybės tarybos opozicija raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų savivaldybės tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu savivaldybės tarybos posėdžio pirmininkui. Komisijos pirmininko pavaduotoją mero siūlymu skiria savivaldybės taryba.

Etikos komisija prižiūri, kaip savivaldybės tarybos nariai laikosi Valstybės politikų elgesio kodekso, Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo, reglamento, kitų teisės aktų, reglamentuojančių savivaldybės tarybos narių veiklą ir elgesį, reikalavimų; analizuoja savivaldybės tarybos narių nedalyvavimo savivaldybės tarybos, komitetų ir komisijų posėdžiuose ir šio įstatymo nustatytų pareigų nevykdymo priežastis; nagrinėja savivaldybės bendruomenės narių, valstybės institucijų, gyvenamųjų vietovių bendruomenių ar bendruomeninių organizacijų atstovų siūlymus ir pastabas dėl savivaldybės tarybos narių veiklos skaidrumo, atlieka kitas įstatymų numatytas funkcijas.

Kretingos rajono savivaldybės tarybos Etikos komisiją, be A. Puodžio, V. Kubiliaus, D. Samaliaus, V. Valančiutės, sudaro: Olessya Aliyeva ir Daiva Pipiraitė, Kretingos miesto seniūnijos seniūnaitės, bei Gražina Katkuvienė, Kretingos seniūnijos seniūnaitė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas