Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugpjūtis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Darbėnų seniūnijoje esančiuose Kretingos rajono medžiotojų klubo medžioklės plotuose rastiems 8 nugaišusiems šernams nustatytas afrikinis kiaulių maras (AKM).

Kaip pakomentavo Kretingos maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas inspektorius Saulius Alonderis, tikėtina, kad virusas į plotus pateko rugsėjo pradžioje. Tam įtakos galėjo turėti miškuose besilankantys grybautojai, uogautojai ar šiaip mėgstantys pavaikščioti gamtoje. Iki artimiausių aktyvių afrikinio kiaulių maro židinių – 22 km. Vienas jų Plungės rajono Šateikių miške, kitas Latvijos Respublikoje, netoli sienos su Skuodo rajono savivaldybe.

Pasak S. Alonderio, per 9 šių metų mėnesius dėl afrikinio kiaulių maro buvo ištirt 332 sumedžioti šernai, nė vienam liga nebuvo diagnozuota.

Medžioklės ploto vieneto dalyje, kurioje nustatytas AKM, ne trumpiau kaip 1 mėnesį ir ne rečiau kaip vieną kartą per savaitę bus atliekama medžioklės ploto vieneto apžiūra siekiant surasti ir surinkti šernų gaišenas. Pirmiausia bus apžiūrimos medžioklės ploto vienete esančios šernų maitinimosi ir poilsio vietos bei medžioklės ploto vienete esantys vandens telkiniai ir jų pakrantės.

S. Alonderis akcentavo, kad AKM – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių (ir šernų) liga. Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma. Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas, užkrėstas maisto atliekas ir panašiai.  Serga tik naminės ir laukinės kiaulės bei šernai.

Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Specialisto teigimu, užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų.

„Afrikinis kiaulių maras žmonėms yra nepavojinga liga, jie nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti“, – sakė S. Alonderis.

Siekiant apsaugoti Kretingos rajono kiaulių augintojus nuo AKM viruso patekimo į ūkius, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veterinarijos specialistai lankys kiaulių augintojus ir vertins, kaip laikomasi biologinio saugumo reikalavimų.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas