Pajūrio naujienos
Help
2022 Sausis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną-1°C debesuotumas 100 %
Naktį1°C debesuotumas 92 %
Apklausa

Ar visuomeniniai rinkimų komitetai turėtų būti prilyginami politinėms partijoms?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Moliūgams pandemija – nė motais

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2021-09-28
Sunkiausio moliūgo pjaustynės ir jo sėklų išdalijimas tapo itin laukiama Moliūgo šventės dalimi. Šis procesas patikėtas profesionalo įgūdžių jau turinčiam medžio drožėjui Raimundui Puškoriui.

Tradicinį prizą – kalakutą, jau paruoštą pietums, laimėjo didžiausią moliūgą šiemet užauginęs Raimondas Grabys.

Nors į mūsų gyvenimus šį rudenį vėl įsisuko koronavirusas, tačiau kretingiškiams norėjosi pasidžiaugti vasaros saulės gerokai palepintu derliumi: savo užaugintas gėrybes, tradiciškai – ir moliūgus, praėjusį savaitgalį jie suvežė į kasmetinę Rudens derliaus ir 23-ąjį kartą „Pajūrio naujienų“ surengtą Moliūgo šventę.

Galiūnas – vėl iš Lazdininkų

„Pajūrio naujienų“ redakcija dėl skaitytojų saugumo šiemet atsisakė daugybės jų pamėgtų atrakcijų: puode neburbuliavo moliūgų-daržovių košė, kuria įprastai pavaišindavome per 500 žmonių, nebuvo baikerių ir senovinių automobilių parado, balandžių ekspozicijos. Tačiau žadėjome gerą reginį, puikią nuotaiką, moliūgines kitų metų savo laikraščio prenumeratos kainas, ir šį pažadą, tikimės, įvykdėme.

Kaip ir kasmet, tradiciškai rinkome moliūgą-galiūną: šiemet sunkiausias – 130 kg – buvo Raimondo Grabio iš Lazdininkų kaimo užaugintas moliūgas. Antras pagal svorį buvo Rūtos Lubienės iš Kalniškių užaugintas moliūgas – 120 kg. Trečiąją vietą pagal svorį šiemet taip pat pelnė lazdininkietės Birutės Galdikienės moliūgas, svėręs 102 kg.

Lazdininkai kretingiškių jau vadinami Moliūgų augintojų „sostine“, nes jo gyventojai nesyk sumušė moliūgų rekordininkus. Beje, šiųmetinis R. Grabio galiūnas, kaip prisipažino pats daržininkas, buvo išaugintas iš išdalintų pernykščio rekordininko sėklų. „Sabonio vaikas“ – taip šmaikščiai šį moliūgą, besipuikuojantį krūvoje viršum kitų, pavadino į šventę atvykusi jauna pora.

Pernai didžiausias, svėręs net 233 kg, Petro Jonausko iš Kretingsodžio užaugintas moliūgas ne tik sumušė daugiau kaip du dešimtmečius vykstančios šventės sunkiausio moliūgo rekordą – šis milžinas pretendavo ir tapo oficialiai užregistruotu Lietuvos čempionu.

Pasidžiaugti į šventę suvežtais moliūgais atėjo Kretingos rajono meras Antanas Kalnius su žmona Rūta, abu pasipuošę tautiniais kostiumais, tai progai pasiskolintais iš kultūros darbuotojų.

Laimėta žoliapjove už antrąją vietą džiaugėsi Rūta Lubienė (kairėje), o dviračiu už moliūgus-dvynius – 10-metė Miglė Mačiukaitė.

Prizus įsteigė bičiuliai

Sunkiausiam moliūgui ir šiemet atiteko tradicinis prizas, įsteigtas ilgamečių Moliūgo šventės bičiulių Vilijos ir Vlado Baltuonių ūkyje Kalniškiuose ekologiškai užaugintas kalakutas ir priekaba malkų jam iškepti. Malkas dovanojo medienos apdirbimo bendrovės Kurmaičiuose savininkai Jūratė ir Pranas Varkojai.

Antros vietos laimėtojai R. Lubienei buvo skirta žoliapjovė, kurią dovanojo Virginijaus Brazausko vadovaujama įmonė „Raguvilė“, o trečios vietos laimėtojai B. Galdikienei – Seimo nario Antano Vinkaus įsteigtas prizas – šilta antklodė.

Iš gausybės suvežtų moliūgų buvo skirtos ir kitokios nominacijos bei prizai: Metų ilgiausią – 1,8 m ilgio – užaugino Gintautas Jackus iš Kretingos, Metų gražuolį – ilgametė šventės bičiulė Elena Bražinskienė iš Pryšmančių, Metų storulį – Justas Jonušas iš Dimitravo. „Senelio ir anūkės tandemu“ buvo pavadintas Vaclovo Stanevičiaus iš Juodupėnų kartu su anūke Vaiva Vainušyte užaugintas moliūgas, o už ištikimybę šeimos tradicijai apdovanotas Antanas Juška iš Darbėnų, nes šiemet anapilin iškeliavęs jo tėvas Antanas buvo ilgametis Moliūgo šventės dalyvis.

Moliūgo pjaustynės ir sėklų dalybos

Tėvų ar senelių daržuose užaugintą moliūgų derlių noriai į šventę vežė ir mažamečiai daržininkai, todėl buvo įsteigta „Vaikų lyga“. Po dovanų lietumi savaitgalį išsimaudė gausus būrys vaikų: Miglė Mačiukaitė, Rugilė Kaubrytė, Henrikas Mačernis, brolis ir sesuo Lukas ir Ugnė Valužiai, taip pat brolis ir sesuo Liepa ir Gustas Puidokai, broliai Domas ir Matas Deniušiai, seserys Rūta ir Saulė Talmontaitės. Moliūgo šventės kulminacija – moliūgo-galiūno pjaustynės: ši atsakinga ceremonija taip pat tradiciškai buvo patikėta ilgametę patirtį jau turinčiam „Pajūrio naujienų“ bičiuliui tautodailininkui Raimundui Puškoriui. Apsuptas smalsuolių įsiręžęs jis kibo į darbą: pjaustė moliūgą gabalais, traukė iš „vidurių“ sėklas, kurios buvo išdalintos skaitytojams, kitąmet ketinantiems pabandyti savo laimę – galgi ir jiems pasiseks užauginti panašų galiūną.

Spirgų „monų“ fiestos startas... ir pabaigtuvės. Vienu metu seniūnų keptuvėse spirgėjo net 75 kg kiaulienos spirgų, – šį kiekį užregistravo Lietuvos rekordų agentūra „Factum“.

Gražiausiai savo sodybas išpuošusius šeimininkus ant scenos kvietė šventės vedantieji Sigita Dirmeitienė ir Simas Končius( dešinėje). Nugalėtojais pripažinti Violeta ir Kazys Jurgučiai iš Baublių (centre).

Spirgų „monai“ ir rekordas

Rudens šventėje, trenkiant Kretingos rajono kultūros centro liaudiškoms kapeloms „Kretingėškės polkos“ ritmu, šurmuliuojant tautodailės kūrėjų mugei, netoli scenos kilo nosiai ir gomuriui malonus čirškinamos mėsos kvapas: atskirose didžiulėse lauko keptuvėse 8 Kretingos rajono seniūnijų seniūnai kepė smulkiais kubeliais pjaustytą mėsą ir siekė Lietuvos rekordo – vienu metu daugiausiai – 75 kg – iškeptų spirgų.

Šios idėjos iniciatore prisipažino esanti Kretingos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dalia Činkienė. Sodriai žemaitiškai ji paaiškino, kad į derliaus šventę atėjęs žmogus turi jauti malonų nosiai kvapą ir gomuriui mielą skonį. Tad buvo pasirengę pusės kiaulės spirgais pavaišinti visus šventės dalyvius. Tačiau dėl pandemijos suvaržymų spirgus suvertė į didžiulį termosą ir išgabeno pranciškonų labdaros valgyklos „Rūpestėliai“ šeimininkėms, kad šios spirgais pagardintų kasdienę varguolių sriubą.

Iškilmingai apdovanoti ir konkurso „Gražinkime savo aplinką“ nugalėtojai: gražiausiai Kretingos rajone besitvarkančios sodybos šeimininkais pripažinti Violeta ir Kazys Jurgučiai iš Baublių, gražiausiai sutvarkyto daugiabučio teritorija – Klaipėdos g. Nr.119, gražiausios ir puošniausios įmonės teritorijos nominacija skirta Darbėnų gimnazijai.

---

Prizai ir šventės rėmėjai:

I v. – 130 kg – Raimondas Grabys iš Lazdininkų  – Vilijos ir Vlado Baltuonių ūkio kalakutas ir priekaba malkų iš Jūratės ir Prano Varkojų medienos apdirbimo įmonės;

II v. – 120 kg – Rūta Lubienė iš Kalniškių – žoliapjovė, kurią dovanojo Virginijaus Brazausko vadovaujama įmonė „Raguvilė“; III v. – 102 kg – Birutė Galdikienė iš Lazdininkų – antklodė, LR Seimo nario Antano Vinkaus dovana;

Metų ilgiausias – 1,8 m ilgio moliūgas – Gintautas Jackus iš Kretingos – grilio keptuvė, kurią parūpino Edmundo Bružio vadovaujama įmonė „Vieškelis“;

Palinkėjęs kretingiškiams būti kaip viena šeima, Seimo narys Antanas Vinkus įteikė savo prizą ilgametei šventės bičiulei Elenai Bražinskienei.

Seimo nario Mindaugo Skritulsko įsteigtą prizą jaunajam moliūgų augintojui Henrikui Mačerniui įteikė padėjėjas Albertas Martinaitis.

Metų gražuolis ir kasmetinės puošmenos Moliūgo šventei – Elena Bražinskienė – antklodė – LR Seimo nario Antano Vinkaus dovana; Metų storulis – Justas Jonušas – kastuvas ir grėblys iš Antano Litvino prekybos įmonės;

Senelio ir anūkės tandemas – Vaclovas Stanevičius ir anūkė Vaiva Vainušytė – „Fiskars“ žirklės ir sodo maišas, kuriuos dovanojo bendrovė „Raguvilė“;

Prizas už ištikimybę šeimos tradicijai – Antanas Juška – „Fiskars“ kirvis, kurį parūpino Antano Litvino prekybos įmonė.

Dovanos taip pat skirtos moliūgų kompozicijas kūrusioms bendruomenėms: Dupulčių – pramogų komplekso „HBH“ čekis, Kurmaičių – kavinės „Pas Grafą“ čekis, ir išvien su Simono Daukanto progimnazijos bendruomene visoms – metinės „Pajūrio naujienų“ prenumeratos.

VAIKŲ lyga:

Miglė Mačiukaitė (10 m., Rūdaičiai), du moliūgai per 50 kg ( 52,9 kg ir 51,7 kg), už darbštumą  – dviratis, įmonės „Autoratas“ dovana; Rugilė Kaubrytė (8 m.,Gintarų k.), už kasmetinę tradiciją  – parduotuvės „KENDI toys“ dovana;

Henrikas Mačernis (6 m., Kūlupėnai) – ausinės (LR Seimo nario Mindaugo Skritulsko dovana);

Brolis ir sesuo Lukas ir Ugnė Valužiai (Kretingsodis) – prekybos centro „Senukai“ dovanų čekis;

Šakočiai, kuriuos įsteigė kepykla „Amazis“, atiteko: broliui ir seseriai Liepai ir Gustui Puidokams, broliams Domui ir Matui Deniušiams, seserims Rūtai ir Saulei Talmontaitėms.

---

Didžiausius pastarojo dešimtmečio moliūgus užaugino: 2010 m. Aldona Nomgaudienė – 71,5 kg; 2011 m. Dalia Baužienė iš Vydmantų – 88,5 kg; 2012 m. Stanislava Galdikienė iš Lazdininkų – 94,7 kg; 2013 m. Rima Dobrovolskienė iš Lazdininkų – 115 kg; 2014 m. kretingiškis Pranas Kristutis – 90 kg; 2015 m. Romas Galdikas iš Lazdininkų – 69 kg; 2016 m. kretingiškė Birutė Drungilienė – 81,5 kg; 2017 m. Nikodemas Litvinas iš Lazdininkų – 87,6 kg; 2018 m. kurmaitiškė Loreta Juozaitienė – 80,85 kg; 2019 m. ir vėl Nikodemas Litvinas iš Lazdininkų – 79 kg; 2020 m. Petras Jonauskas iš Kretingsodžio – 233 kg.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas